Personalia matie van UNESCO in Parijs. In deze functie zal de heer Winters o.m. ten nauwste betrokken zijn bij het UNISIST-programma en de in dat kader te ontwikkelen pro jecten. Dit programma beoogt het tot stand brengen van een wereldomspannend netwerk van verbindingen tussen alle daarvoor in aanmerking komende informatie verzamelingen. Zicht rond Gooi en Sticht In het rijksarchief te Utrecht werd onder bovengenoemde titel van 1 tot en met 27 oktober 1973 een tentoonstelling gehouden van tekeningen en aquarellen uit het bezit van Hare Majesteit de Koningin. In september was deze collectie te zien ge weest in het Singer Museum in Laren N.H. Genoemde instellingen droegen hier door bij aan de viering van Harer Majesteits zilveren regeringsjubileum. De geëxposeerde tekeningen en aquarellen berusten in het Koninklijk Huisarchief te 's-Gravenhage en vormen de zogenaamde Atlas Munnicks van Cleeff. In de in leiding tot de catalogus schetst L. J. van der Klooster hoe deze topografica betref fende de provincie Utrecht achtereenvolgens hebben toebehoord aan Brouerius van Nidek, Willem Henskes, Hendrik Busserus, Hendrik Gartman en dr. Munnicks van Cleeff, tot ze in 1870 in handen kwamen van prins Hendrik op paleis Soestdijk. In de tweede wereldoorlog werden ze door prof. dr. J. G. van Gelder via het Rijks bureau voor Kunsthistorische Documentatie in veiligheid gebracht in het Koninklijk Huisarchief. De atlas Munnicks van Cleeff omvat werk van Jan de Beijer, Johannes de Bosch, Jan Bulthuis, Dirk van den Burg. Jacob Cats, Jacob Elias la Fargue, Abraham de Haen, Van Hall, Cornelis van Hardenberg, Jordanus Hoorn, Johannes Janson, Ja cob van Liender, Paulus van Liender, Pieter Jan van Liender, Pieter van Loo, Abra ham Rademaker, J. C. Röel, Pieter Jansz. Saenredam. Herman Hermansz. Saftle- ven, Johannes Schouten, Hermanus Petrus Schouten, Cornelis Theodorus Schutter, Hendricus Spilman, A. Stellingwerf-Houbraken, Hendrik Tavenier, Theodoor (Dirk) Verrijk en F. H. de Witte. In het rijksarchief waren aan de expositie enkele prenten en tekeningen uit de eigen rijke topografische verzameling toegevoegd, als mede een vitrine met porselein, afkomstig van serviezen met Stichtse gezichten, beschikbaar gesteld door het Centraal Museum in Utrecht, en portretten van prins Hendrik uit het naar hem genoemde Maritiem Museum in Rotterdam. Piëtisme Door een comité, samengesteld uit vertegenwoordigers van het Kerkhistorische gezelschap en de leden van de Commissie voor protestantse Kerkelijke archieven, met als voorzitter prof. dr. J. van den Berg, wordt een 18-22 juni 1974 te Zeist te houden internationaal wetenschappelijk congres over 'Het Piëtisme in Nederland en Zijn internationale betrekkingen' voorbereid. Zij, die hiervoor belangstelling heb ben, kunnen dit kenbaar maken aan de secretaris van het comité, dr. J. P. van Dooren, archivaris van de Nederlandse Hervormde Kerk, Javastraat 100, 's-Gra- venhage. [316] 'Curiosa uit Gelderse archieven' voor mevrouw drs. M. M. Doornink-Hoo- genraad De Gelderse archivarissen boden op 29 september jl. hun collega mevrouw drs. M. M. Doornink-Hoogenraad een tentoonstelling ten afscheid aan bij haar pen sionering als gemeentearchivaris van Zutphen. De tentoonstelling is getiteld 'Curiosa uit Gelderse archieven'. De aanbieding welke door 80 personen werd bijgewoond, vond plaats in het refter van het stedelijk museum te Zutphen. Mr. P. J. W. Beitjes voerde namens de Gelderse archivarissen het woord. Hij wees in zijn erudiete rede op het belang van het schijnbaar onbelangrijke archiefstuk, waaruit vaardigheid, kennis en toewijding zichtbaar kunnen worden, zoals het am bacht in een gildeboek en de vriendschap in een album amicorum. De tentoonstel ling werd mevrouw Doornink overhandigd 'als een boeket bloemen geplukt uit de Gelderse hof' of met de woorden waarmede het voorwoord van de catalogus ein digde 'als een groot album amicorum aan de Vrouwe van Zutphen'. Mevrouw Doornink opende de tentoonstelling na de collegae voor dit afscheidsge schenk te hebben bedankt. Zij zei o.a. dat haar altijd in haar werk de mens achter de archivalia had geboeid. De tentoonstelling bevat archiefstukken van de vijftiende eeuw tot deze eeuw en zal na Zutphen tot half december in het gemeentearchief van Nijmegen te zien zijn. Daarna tot eind januari 1974 in het gemeentemuseum te Arnhem. De cata logus werd door drs. P. R. A. van Iddekinge en drs. J. H. W. Wieland uitstekend verzorgd. Onderscheiding van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genoot schap voor de heer R. Wartena Een bijzondere onderscheiding viel de heer R. Wartena, archiefambtenaar bij het gemeentearchief van Zutphen, ten deel van de zijde van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het KNAG werd een prijsvraag uitgeschreven. De inzending van de heer Wartena, ge titeld 'Ontginningen en 'Wustungen' op de Veluwe gedurende de veertiende eeuw', werd in de sectie Historische Geografie tesamen met de inzending van dr. W. Krings [317]

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 39