Berichten Werkgroep vernietigingslijsten gemeentelijke archiefbescheiden De directie van de Vereniging van nederlandse gemeenten heeft, op basis van arti kel 2 van het Besluit algemene richtlijnen vaststelling vernietigingslijsten archief bescheiden, juncto artikel 3, vierde lid onder d tot en met g van het Archiefbesluit, een werkgroep geformeerd, die tot taak heeft ontwerp-vernietigingslijsten voor ge meentelijke archiefbescheiden samen te stellen.. In deze werkgroep hebben zitting de heren: S. A. Goedbloed, plv. hoofd van de afdeling Interne Zaken ter gemeentesecretarie van 's-Hertogenbosch (namens de Studiekring voor documentatie en administra tieve organisatie der overheid), voorzitter; mr. M. J. Blok, gemeentesecretaris van Schiedam, lid van de Archiefraad; dr. J. E. A. L. Struick, gemeente-archivaris van Utrecht; J. A. van der Horst, hoofd bureau Interdepartementale documentatiezaken van het ministerie van Binnenlandse Zaken, lid van de Archiefraad (namens de Minister van Binnenlandse Zaken); J. A. Masselink, medewerker van de IVe afdeling van het Algemene rijksarchief (namens de Algemene rijksarchivaris); drs. H. R. van Ommeren. Provinciaal inspecteur voor de gemeentelijke archieven van Limburg; H. van Veldhuizen, hoofd Inspectie archieven bij de gemeente Amsterdam (namens de Vereniging van archivarissen); W. F. K. Versteeg, hoofd adviesafdeling Registratuur c.a. (O.D.R.P.) van de Ver eniging van nederlandse gemeenten, secretaris. De werkgroep werd op 15 november 1973 namens de directie verricht door de heer J. J. Bouman, directiesecretaris van genoemde vereniging. Gemeente- en waterschapsarchieven Amsterdam. In 1972 kwam de restauratie van het hoofdgebouw (het voormalige raadhuis van Nieuwer-Amstel) nog niet gereed. De inrichting van de vroegere raadzaal tot vergader- en expositiezaal eiste zo ingrijpende voorzieningen, dat dit onderdeel niet binnen het tijdschema gereed kon komen. Inmiddels werd het ge- [312] bouw Amsteldijk 58 ter beschikking van de Archiefdienst gesteld; deze oude tram remise is in haar huidige toestand echter slechts bruikbaar als opslagplaats voor materialen. Inventarisatie, indiceren van notariële archieven en poorterboeken en statistische bewerking van ondertrouwakten werden voortgezet. Voor het fonds der particuliere archieven werden 23 archieven van Amsterdamse ondernemingen op het gebied van handel, industrie en bankwezen in bruikleen aanvaard van de Vereniging Het Ne- derlandsch Economisch-Historisch Archief, waaronder die van de Algemeene Maat schappij van Levensverzekering en Lijfrente, van Werkspoor N.V., van het handels huis Stadnitski en Van Heukelom en van het administratiekantoor Ketwich en Voomberg en Wed. W. Borski. Met inachtneming van de daarvoor in het Besluit post- en archiefzaken gegeven regels werden ongeveer 650 strekkende meter en ruim 3500 dozen en omslagen archiefstukken vernietigd. Het aantal aan het archief gebrachte bezoeken bedroeg 10316 (v.j. 8941), het aantal ten behoeve van gemeenteadministraties, -diensten en -bedrijven uitgeleende stukken 5091 (v.j. 6505). Het aantal afgeleverde xerocopieën ter vervanging van de uitlening bedroeg 750 (v.j. 835). Het aantal schriftelijke ver zoeken om inlichtingen was 1757 (v.j. 1628). Breda. In 1971 werd de behuizing van het archief uitgebreid met de panden St. Annastraat 17 (voormalige slagerij) en 19 (het vroegere Poortiershuis aan het Stads- erf). De bibliotheek en de topografische atlas vonden in deze panden een goed on derkomen. De beschrijving van de charters uit het stadsarchief (1280-1643) met de daarbij behorende regesten kwam in concept gereed. De inventarisatie van het nieuw-archief 1815-1908 werd voortgezet. Ten geschenke werd ontvangen een handschrift uit het begin der 17e eeuw, dat teksten bevat die elders in het archief niet of slechts met grote moeite te vinden zijn, o.a. het Discours of de Kroniek van de Heren van Breda en een Nederlandse bewerking van het gedeelte over Breda uit de Antiquitates Brabantiae van Gra- maye. De bisschop van Breda gaf de archieven in bewaring van de opgeheven pa rochies van de H. Barbara, O. L. V. Hemelvaart en de H. Theresia en van de pa rochie van de H. Antonius aan de St. Janstraat. De regenten van het Arm Wees huis en het Armkinderhuis gaven de archieven van beide protestantse weeshuizen in bewaring. Het aantal bezoekers bedroeg 302 (v.j. 285), die 1621 (v.j. 1550) bezoeken brachten. DordrechtAls gevolg van de vele werkzaamheden, die voortvloeiden uit de her denkingstentoonstelling 'Opstand en Onafhankelijkheid' kon in 1972 aan inven tarisatie minder aandacht worden besteed. Vijf archieven werden geordend, waar onder dat van het Teekengenootschap Pictura, 1774-1968. Verworven werden o.a. de archieven van de distilleerderij en wijnhandel fa. Wijers, ca. 1850-1960, en de Re monstrants-gereformeerde gemeente, 1897-1970. Het aantal aan het archief gebrachte bezoeken bedroeg 680 (v.j. 505). [313]

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 37