op heden. Over archiefwetgeving vindt men betrekkelijk weinig, aangezien een wet die het gehele terrein van het archiefwezen bestrijkt, in Spanje ontbreekt. Aan de hand van drie, tot nu toe ongepubliceerde stukken uit 1383, die zich in het Staats archief van Genua bevinden, illustreert G. Petti Balbi de houding van de Pausen te genover de kooplieden die handel wilden drijven met Islamitische landen: dit werd wel toegestaan, doch uitsluitend wanneer zekere gelden werden gestort in de kas van de Heilige Stoel. Tot slot doet M. Mombelli Castracane mededeling van enige nieuwe gegevens betreffende de geschiedenis van de kerk Santa Maria te Trivio. Deze gegevens zijn aan het licht gekomen tijdens het inventariseren van de archieven van de congregatie van de missionarissen van het Heiige Bloed, die deze kerk sedert 1854 bedienden. In de rubriek Cronache, note e commenti zijn enige studies opgenomen van E. Lo- dolini over het archiefwezen in Zuid-Amerika: L'archivo generale della nazione e l'organizzazione archivistica argentina (afl. Ip. 78-90) en L'archivio nazionale del Brasile (afl. 2, p. 388-393). De rubriek Pubblicazioni archivistiche straniere ricevute della redazione is dit keer voornamelijk gewijd aan Noorwegen (afl. 1) en Frankrijk (afl. 3). In aflevering 2 worden 43 archivistische tijdschriften vermeld uit 26 landen, waaronder het Neder lands Archievenblad. W. Chr. P. In de zomer van 1972 verscheen deel XX van Archivum, Revue internationale des archives publiée sous les auspices de l'Unesco et du Conseil International des Ar chives. Het draagt het jaartal 1970 en bevat de archief wetgeving van de meeste staten in Afrika en Azië. In het voorjaar van 1973 volgde deel XXI met het jaartal 1971. Het is gewijd aan de archiefwetgeving in Amerika en Australië, de Fidji eilanden en Nieuw-Zeeland. Dit deel bevat tevens indices op de onderwerpen in Engels, Spaans en Frans L In deze beide delen en de op blz. 215 van de jaargang 1972 van het Archievenblad besproken delen XVII en XIX ligt nu de archiefwetgeving van de gehele wereld vast. Een aantal landen kon slechts mededelen geen wetgeving op archiefgebied te bezitten of verklaarde, dat deze juist herzien werd. Aan het verzoek van de redac tie van Archivum opgave te do envan de oprichtingsdata van de belangrijkste ar chiefbewaarplaatsen in hun land kon niet door alle correspondenten en andere me dewerkers voldaan worden. Als naslagwerk van ruim 1000 pagina's zullen deze delen van Archivum vele archivarissen zeker goede diensten kunnen bewijzen. J. H. v. d. HO. Archives et Bibliothèques de BelgiqueArchief- en Bibliotheekwezen in België, extranummer 3, 1971. Geoffrey Parker, Guide to the Archives of the Spanish In stitutions in or concerned with the Netherlands (1556-1706). De auteur geeft in deze studie de vindplaatsen aan van archieven van Spaanse in- 1 In deel XIX waren ook indices in Duits en Italiaans opgenomen. [310] stellingen en personen die betrokken waren bij het bestuur van de Nederlanden gedurende de periode dat deze werden overheerst door de Spanjaarden: vanaf de terugkeer van Filips II naar Spanje (1556) tot en met het einde van het Oosten rijkse huis (1706). De indeling van het werk is gebaseerd op de inrichting van de Spaanse administra tie. Allereerst worden de regeringsraden genoemd.t Hiertoe behoren o.a. de Raad van State, de Raad van Vlaanderen, de Raad van Oorlog en de Raad van Finan ciën (via ordinaria). Daarop volgen de instellingen en vooral de personen die de coördinatie tussen de Kroon en de zojuist genoemde Raden moeten helpen bevor deren (via extraordinaria): o.a. de kapiteins- en gouverneurs-generaal. Het derde hoofdstuk is gewijd aan de kantoren die het financiëel beheer voeren bij het Spaan se leger in de Nederlanden. Tot slot worden de overige Spaanse instellingen in de Nederlanden genoemd, waaronder de gezantschappen te Brussel en 's-Gravenhage. De archiefbescheiden die op het bovenstaande betrekking hebben, bevinden zich niet uitsluitend in de depots van de rijksarchieven te Simancas en Brussel, maar ook in andere steden van Spanje (Madrid, Barcelona, Valencia, Cordoba en Sevilla) en België (Antwerpen, Brugge) en verder verspreid over Europa in Italië (Rome, Na pels, Florence, Turijn en Parma), Frankrijk (Parijs, Besan?on, Cambrai), Londen, Genève en München. In ons land bevat het archief van het Huis Bergh, dat be rust in het rijksarchief in Gelderland, brieven van drie bevelhebbers van het leger in Vlaanderen uit de periode 1590-1632: namelijk van Herman, Frederik en Hen drik van den Bergh.2 Lit de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage worden enige brieven genoemd van Antonio Perez, secretaris van Filips II en een kopie boek met afschriften van brieven en andere stukken afkomstig van de hertog van Alva, voor het merendeel uit de periode 1567-1573.3 Behalve de vindplaatsen, geeft Parker ook aan welke personen in genoemde ar chieven hebben gewerkt of nog werken (o.a. de Belg M. van Durme) en welke publicaties naar aanleiding daarvan zijn verschenen. Het werk wordt besloten met een index op personen en zaken. Deze studie is uiteraard niet alleen van belang voor België, maar ook voor Ne derland. Het is echter opvallend hoe weinig Nederlanders zich tot nu met dit on derwerp hebben bezig gehouden.4 W. Chr. P. 1 Zie voor de werkwijze van deze instellingen o.a. H. de Schepper, De besluitvorming in de regering van de Katolieke Nederlanden rond 1600, N.A.B. 77e jrg (1973) p, 174-185. 2 Zie A. P. van Schilfgaarde, Het Archief van het Huis Bergh, Nijmegen, 1932, 12 dln. 3 Afdeling Handschriften resp. nrs. 128 B 3 en 78 E 9. 4 T. Bussemaker, Verslag van een voorloopig onderzoek te Lissabon, Sevilla, Madrid, Escorial, Simancas en Brussel naar archivalia belangrijk voor de geschiedenis van Ne derland, 's-Gravenhage, 1905. Dit is het enige Nederlandse artikel dat wordt geciteerd. [311

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 36