Wij ontvingen 6 maart j.l. Volgens een persbericht was dit de 'confrontatie van statige weten schap met Oeteldonkse leut'. Ik heb dat niet begrepen. Het zal wel aan mijn Protestantse herkomst liggen. Laten we het daar maar op houden, dan krijgen we ook geen ruzie. C. Dekker N.B. De auteur maakte mij opmerkzaam op de volgende corrigenda: blz. 89. Bij de naam van de laatste prior van Mariëndonk is 'Boxtel' weggevallen, blz. 93. Bij de eerste bekende pastoor van Heusden staat als oudste vermelding 1352; lees 1332. regest 187. Er wordt verwezen naar reg. 187; lees 125. regest 331. Er staat als schepen van Heusden genoemd Beyen; lees Beynen. regest 51, sub b). 1356, lees 1365. Riksarkiveten handledning, Riksarkivets publikationer 3, Helsingfors 1973. Konden wij op blz. 149 van de jaargang 1972 van het Archievenblad melding ma ken van een driedelig overzicht van de inhoud van het Finse Rijksarchief, thans ligt een handleiding voor bezoekers van deze instelling voor ons. Het is een in het Zweeds vertaald geïllustreerd boekje van 60 bladzijden. Buitenop staat het in klas- sicistische stijl opgetrokken archiefgebouw afgebeeld, aan de binnenzijde van de omslag staat een plattegrond van de werkruimten en de depotgedeelten met resp. vier en negen verdiepingen. Verder zijn reproducties opgenomen van de oudste oorkonde uit 1316 en Finlands onafhankelijkheidsverklaring in 1917. In het kort wordt de ontwikkeling geschetst van het Finse archiefwezen en de organisatie van het Rijksarchief. De verschillende afdelingen van het archief wor den behandeld, gevolgd door een overzicht van de hulpmiddelen voor de onder zoeker: inventarissen, indices, literatuur. De bibliotheek omvat ca. 42000 delen en ca. 70 binnen- en buitenlandse tijdschriften. Xerocopieën kunnen besteld worden. In het archiefgebouw worden soms tentoonstellingen gehouden. Als bijlagen zijn o.a. opgenomen lijsten van archivarissen, wettelijke regelingen gebruikelijke af kortingen en modellen van aanvraagbriefjes. 1 Zie Archivum XVII, blz. 121-136. 302 De dagelijkse zaken van de Leidse Universiteit van 1581 tot 1596, zesde deel, tweede stuk (nrs. 3001-3317 en andere) alsmede Johannes van Heil en het Legatum Warnerianum door H. JWitkam, Rapenburg 21, Leiden, 1973 (copyright bij de auteur). In de bijlage wordt de oplossing gegeven van een klein doch oud probleem over het Legatum Warnerianum. Levinus Warner legateerde zijn bibliotheek aan de Leidse Universiteit. Uit zijn sterfhuis te Constantinopel kwamen de manuscripten en gedrukte boeken omstreeks 1670 bij gedeelten naar Leiden. Enkele pakken be rustten nog bij de Amsterdamse koopman Philippo Serrurier, die ze niet dan op rechterlijk bevel wilde afgeven. Hoe zou hij zich anders tegenover Fredericus War ner, die hem de pakken had toevertrouwd, moeten verantwoorden? Nu de rechter hem had veroordeeld, wilde hij wel weten, wat hij precies afgaf en verlangde daarom inventarisatie door een notaris. De daartoe aangewezen notaris Johannes yan Flell zette op de stukken, die hij niet lezen kon, zijn naam en een letter om ze in zijn inventaris te kunnen indentificeren. In de literatuur sinds 1850 werd Van Heil daarom ten onrechte als de vorige eigenaar van de boeken beschouwd. Deze misvatting is door de heer Witkam nu recht gezet. Inventarissen van hedendaagse archieven van gemeenten deel I, Rijksarchief te Antwerpen, Brussel 1973 De archieven van Aartselaar, Berchem, Booischot, Broechem, Burcht, Edegem, Ekeren, Emblem, Hallaar, Herselt, Houtvenne, Hove, Kontich, Meer, Morkhoven, Ramsel, Schriek, Sint-Lenaarts, Walem, Weelde, Wiekevorst en Wortel werden geïnventariseerd door A. Bousse, M. Proost en F. Schuermans. Zoveel mogelijk werd gestreefd naar eenvormigheid wat betreft de indeling in vaste rubrieken: Al gemeenheden, Comptabiliteit, Fiscaliteit, Bevolking, Weldadigheid, Onderwijs, Mi litie, Kerkfabriek, Landbouw, Handel en Nijverheid, Verkiezingen, enz. Inventaris van het archief geschonken door de familie De Menten de Home door R. Boumans f en ABousse, Rijksarchief te Antwerpen, Brussel 1973. Dit betreft papieren van de families Truyens, Belmans, Van Cauwegom, Ooms, De Roye de Wichen, De Menten de Horne en Du Chateau. Inventaris van het archief van de Abdij van Beauprê te Grimminge door J. Verschaeren, Rijksarchief te Ronse, Brussel 1973. Inventaris van het archief van de Sint-Ambrosiusparochie te Dilbeek door M. Grauwen, Kerkelijk archief van Brabant supplement nrs. 28.746-29.116 en 29.969-30.000, Algemeen Rijksarchief, Brussel 1973. 303

Nederlandsch Archievenblad | 1973 | | pagina 32