Leerplan Het leerplan is grotendeels ongewijzigd. Bij de opleiding middelbaar archiefambte naar zijn de aantallen lesuren verhoogd voor de volgende vakken: het dossierstelsel en de toepassing van de U.D.C., de Archiefwet 1962 in de praktijk, paleografie, methodiek van het archiefonderzoek, geschiedenis en staatsinrichting. Ondanks deze verhoging zal de cursus op 25 mei 1973 eindigen. Tot half decem ber zullen per lesdag 6 lesuren worden gegeven, daarna 5 lesuren. Evenals in het studiejaar 1971-1972 ontvangen de adspirant-hogere archiefambte naren de eerste twee maanden wekelijks, daarna om de drie weken les, gedurende 6 uren per lesdag. Grote nadruk wordt gelegd op het vermogen van de adspirant- hogere archiefambtenaar tot zelfstandige studie en op de daarmee samenhangende verantwoordelijkheid voor uitvoering van het eigen studieprogramma. Het succes van de tijdens de werkweek van 20-24 maart 1972 gegeven inleiding in de problematiek van management rechtvaardigt herhaling. Ook het experiment van enkele lessen als inleiding tot de mechanische informatieverwerking zal herhaald worden, alvorens een beslissing over definitieve opneming in het leerplan wordt genomen. In beginsel is een excursiedag gereserveerd voor een inleiding in het beheer van prenten en kaarten. Nog niet duidelijk is of dit onderwerp en de informatieverwer king zich niet méér lenen voor het onderbrengen in een voortgezette vorming van archiefambtenaren, dus buiten het voor het examen noodzakelijke basispakket. De werkweken hebben een vaste plaats in het leerplan gekregen: van 26 septem ber en van 1619 april 1973 zullen alle leerlingen in 'Woudschoten' te Zeist bijeen zijn om met name in het ordenen en beschrijven van archieven les te ontvangen. In januari wordt nog voor de adspirant-hogere archiefambtenaren een blokcursus van enkele dagen georganiseerd. In het kader van de vakken 'het dossierstelsel en de toepassing van de U.D.C.', 'registratuur van de rijksadministratie in de 19e eeuw' en 'inleiding tot de mechanische informatieverwerking' zullen excursies worden ge organiseerd. Docenten Het docentencorps (zie N.A.B. 75 (1971) 170-171) is bijna ongewijzigd gebleven. Voor de paleografie (opleiding middelbaar archiefambtenaar) is drs. J. P. Vreden- [174] berg, hoofdcommies bij het gemeentearchief te Arnhem als derde docent benoemd. Dr. Th. E. Jensma is als docent ordenen en beschrijven opgevolgd door drs. H. Bordewijk, chartermeester I bij de derde afdeling van het algemeen rijksarchief. Dr. Jensma heeft zich bereid verklaard als gastdocent op te treden in de fase van de opleiding waarin het ineenzetten van de inventaris aan de orde komt, met name voor kerkelijke- en gemeentearchieven. Getracht zal worden ook voor andere bij zondere soorten archieven gastdocenten te laten meewerken. Aanmelding 19731974 In september is een nieuwe editie van de prospectus van de rijks archiefschool verschenen. Daarin is vermeld 'wanneer men belangstelling voor een loopbaan in het archiefwezen heeft, is een onderhoud met de directeur van de rijks archief- school een eerste stap In dit gesprek komen ook de mogelijkheden voor een stageplaats ter sprake. De kandidaat wordt dan verwezen naar één of meer archiefdiensten waar men naar zo'n stageplaats kan solliciteren.' 'De selectie van kandidaten voor een stage plaats geschiedt door het hoofd van de betrokken archiefdienst uit het aanbod van sollicitanten.' Met het oog op de gewenste coördinatie en afstemming van vraag en aanbod wordt het op prijs gesteld wanneer belangstellenden voor een loopbaan in het archief wezen naar de rijks archiefschool verwezen worden. De wnd. directeur tracht zoveel mogelijk geschikte kandidaten te werven om deze voor een sollicitatie naar een stageplaats naar een of meer archiefdiensten rekening houdend met de voorkeur van de gegadigden te verwijzen. Op 1 april worden de stageplaatsen bij de rijksarchiefdienst voor het merendeel toegewezen. Het zou zijn toe te juichen wanneer ook de gemeentelijke- en andere archiefdiensten omstreeks dat tijdstip zouden kunnen beslissen. Ook dit jaar echter hebben zich na 1 april geschikte kandidaten gemeld; enige ruimte ware daarom te reserveren. F. C. J. K. 175]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 8