De cursus 1972-1973 van de rijks archiefschool Leerlingen Aan de op 2 september begonnen cursus 1972-1973 nemen 6 adspirant-hogere en 33 adspirant-middelbare archiefambtenaren deel. Een wetenschappelijk medewerk ster aan de katholieke hogeschool te Tilburg (Nederlandse rechtsgeschiedenis) volgt als toehoorster de opleiding-hoger archiefambtenaar (met uitzondering van de lessen in de verschillende onderdelen van de archivistiek), terwijl een van de ad- spirant-middelbare archiefambtenaren bovendien de lessen in de Latijnse paleo grafie volgt. Onder de adspirant-hogere archiefambtenaren is één historicus. De opleiding wordt verder gevolgd door drie juristen (van wie één met doctoraal vrije studierichting), een klassicus en een doctorandus Franse taal- en letterkunde. De vooropleiding der adspirant-middelbare archiefambtenaren is (tussen haakjes de aantallen 1971-1972): MMS 1 (1), HAVO 6 (8), HBS-A 8 (6), HBS-B 1 (2), gymnasium-A 9 (8), gymnasium-B 4 (1), akte volledig bevoegd onderwijzer 1 (4). Van de 13 gymnasiasten hebben 3 (2) enkele jaren aan een universiteit of hoge school gestudeerd; 2 (3) bezitten een kandidaatsdiploma (rechten), een is docto randus kunstgeschiedenis, een heeft het diploma chemisch analiste, drie hebben een kerkelijk examen afgelegd dan wel het groot seminarie bezocht. Van de HBSers heeft één enkele jaren rechten gestudeerd, één enkele jaren theologie, één enkele jaren M.O. Frans, één heeft het M.O.-diploma Duits behaald. Drie adspirant- middelbare archiefambtenaren zijn met dispensatie van de toelatingseisen toege laten. De adspirant-hogere archiefambtenaren zijn praktisch werkzaam bij: het algemeen rijksarchief, tweede afdeling (gedetacheerd door het ministerie van financiën), derde afdeling, de rijksarchieven in Gelderland en Limburg en het gemeentear chief te Amsterdam. De stages worden gehonoreerd. Een adspirant-hoger archief ambtenaar is reeds in het bezit van de hoedanigheid van middelbaar archiefambte naar en heeft de vereiste stage dus reeds vervuld. De adspirant-middelbare archiefambtenaren zijn praktisch werkzaam bij: het al- 172] gemeen rijksarchief (resp. één o.l.v. drs. G. J. W. de Jongh, één bij de eerste afdeling, vier bij de tweede afdeling (onder wie gedetacheerd: één door het ministerie van sociale zaken en één door het bureau van de archivaris der Nederlandse Hervorm de kerk), drie bij het rijksarchief in Noord-Brabant, drie bij het Nijmeegse gemeen tearchief van wie twee een archief van het Katholiek Documentatie Centrum in ventariseren), drie bij het gemeentearchief te Rotterdam, voorts bij de rijksarchief bewaarplaatsen in Utrecht, Gelderland, Groningen en Limburg en de gemeente lijke archiefbewaarplaats te Utrecht (elk twee), en bij de rijksarchiefbewaarplaatsen in Drenthe en in Overijssel en de gemeentelijke archiefbewaarplaatsen te Alkmaar, Arnhem, Bergen op Zoom, Goes, Haarlem en Venlo (elk één). Het aantal adspirant-hogere archiefambtenaren is beduidend lager dan in de laatste twee studiejaren. De vraag in het archiefwezen naar hogere archiefambtenaren heeft voor het moment een zeker verzadigingspunt bereikt, zodat slechts een gering aantal van de kandidaten voor een gehonoreerde stageplaats toegelaten behoefde te wor den. De plaatsingsmogelijkheden voor middelbare archiefambtenaren, zowel bij de archiefbewaarplaatsen en de provinciale inspecties als bij de departementen, we tenschappelijke instituten, documentatiecentra enz., nemen nog toe. Gestreefd wordt naar het werven van een groter aantal kandidaten. Met het oog daarop zal dit najaar een vouwblad over het beroep van archivaris (middelbaar archiefambtenaar) verspreid worden op middelbare scholen enz. Verwacht mag worden dat in 1973-1974 het aantal op te leiden middelbare archief ambtenaren de 40 zal overschrijden. Dit studiejaar is de groep adspirant-middelbare archiefambtenaren in twee klassen gesplitst, alleen voor de paleografie zijn drie klassen gevormd. Plaats der lessen Daar het tot nu toe, naast de collegezaal in het rijksarchief te Utrecht, van de Stichting Film en wetenschap te Utrecht gehuurde leslokaal niet meer beschikbaar is, moest worden uitgezien naar andere accomodatie. Bij wijze van proef worden in dit studiejaar ten behoeve van de opleiding middelbaar archiefambtenaar op vrij dag drie lokalen en een kamer voor de wnd. directeur in een wijkgebouw van de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Balijelaan 2a te Utrecht (tel. 030-880587) ge huurd. Dit gebouw is op ca. 12 minuten gaans van het centraal station gelegen. Het merendeel van de lessen zal daar worden gegeven. Met name voor lessen in het ordenen en beschrijven van archieven zal van de collegezaal in het rijksarchief ge bruik gemaakt blijven worden. De adspirant-hogere archiefambtenaren krijgen op maandag in het rijksarchief les. De directie blijft bereikbaar op het rijksarchief in Utrecht. [173]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 7