Varia ari 1942 worden binnenkort overgebracht. Verdere overbrengingen zullen volgen. De nu overgebrachte archivalia waren reeds voor onderzoekers toegankelijk via de tussenkomst van het Ministerie. Zij vormen een aanvulling op de verzameling departementale stukken, die reeds van tijd tot tijd naar de Archiefdienst waren overgebracht. Het besluit tot overbrenging van deze historische documenten is in overeenstem ming met het streven van de Canadese regering zo groot mogelijke medewerking te verlenen aan historici, onderzoekers en in het algemeen iedereen, die belang stelt in de Canadese buitenlandse politiek. In overeenstemming met de verklaring, die de eerste minister op 1 mei 1969 in het Lagerhuis aflegde over de openbaarheid van overheidsarchieven zal het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken voortgaan de oorlogsarchieven uit de periode 1942- 1946 voor onderzoekers open te stellen. Zij omvatten ongeveer 40.000 dossiers en worden door de historische medewerkers van het Ministerie gebruikt bij de voor bereiding van nieuwe delen in de serie Documenten over de Canadese Buitenlandse Betrekkingen- Om ze te kunnen raadplegen dient men zich te wenden tot de directeur van de historische afdeling van het Ministerie. Met betrekking tot zijn archieven van na 1946 handhaaft het Ministerie de sinds 1 mei 1969 gevolgde gedragslijn van beperkte toelating, opdat een zo waarheids getrouw beeld kan worden gevormd van de rol van Canada in internationale zaken. Het Ministerie blijft ook mondelinge uiteenzettingen verzorgen voor geïnteresseer den in Canada s buitenlandse politiek. Ook hiervoor dient men zich te wenden tot de directeur van de historische afdeling, die voorts alle inlichtingen verschaft over de toegankelijkheid van de departementsarchieven, jonger dan dertig jaar. Verenigde Staten. Hier is een werk ter hand genomen, dat er toe moet leiden, dat in 1975 alle archiefstukken over de Tweede Wereldoorlog openbaar en toegankelijk zullen zijn. Reeds jarenlang werd in de National Archives gewerkt aan ingangen op deze archivalia. Van 1913 tot 1945 zijn er 172 miljoen bladzijden tot nu toe ge heime stukken, waarvan president Nixon in maart 1972 bepaalde, dat ze ter be schikking van de onderzoekers gesteld moesten worden. Honderd extra personeels leden zijn aangetrokken voor dit toegankelijk maken. Alleen de bescheiden van vlak na de oorlog en die over de Koreaanse oorlog, die dus jonger zijn dan dertig jaar, blijven geheim. De stukken van na 1954 berusten nog bij het departement. De mogelijkheid bestaat evenwel om stukken, die tenminste tien jaar oud zijn, voor wetenschappelijk onderzoek te benutten. Men moet deze stukken dan wel nauw keurig kunnen omschrijven, opdat de departementsambtenaren ze kunnen vinden. Stukken, die men in het geheel niet kent, krijgt men derhalve moeilijk onder ogen. 'You never know what you aren't seeing'. Stukken ouder dan dertig jaar worden niet ter inzage gegeven indien zij gegevens bevatten, waarvan de openbaarheid scha delijk zou kunnen zijn voor nog levende personen. Hierbij denkt men bijvoorbeeld aan buitenlanders, die voor de Amerikaanse inlichtingendienst hebben gewerkt. De ontsluiting van de archieven gaat gepaard met vernietiging op grote schaal van bescheiden zonder enig historisch belang. 230] Archiefambtenaren met prothesen Talloze mannen met een kunstbeen doen gewoon hun werk in het zakenleven, besturen auto's en zelfs vliegtuigen en beoefenen verschillende sporten. Ik herin ner me een patiënt die jarenlang invalide was geweest en hevige pijnen leed door een circulatiestoornis in zijn voeten. Op zekere dag liet hij beide voeten amputeren. Nu is hij eigenaar van een bloeiende winkel in huishoudelijke artikelen, waarin hijzelf actief meewerkt. Anderen, bij wie beide handen zijn geamputeerd, vervullen nuttige functies, o.a. als archiefambtenaar en als geweerhersteller. Deze mensen hebben het klaargespeeld, en dat kan iedereen die de moed en de kracht kan vinden zich aan te passen aan zijn prothese. (Dr. Benjamin R. Reiter, U en uw operatie, Amsterdam, 1959, blz. 135) Oranje en Zeeland Onder deze titel werd in het rijksarchief in Zeeland een tentoonstelling gehouden van archivalia, schilderijen, prenten e.d. van 4 tot en met 30 september 1972, zulks in verband met het bezoek van H.K.H. prinses Beatrix en Z.K.H. prins Claus aan deze provincie. De nadruk werd gelegd op de sterke band van het Huis van Oranje met Zeeland, men denke o.a. aan het markiezaat van Veere. Indiceren in Het Dorp Twintig van de vierhonderd bewoners van Het Dorp bij Arnhem zijn ingeschakeld bij het werk van de Rijksarchiefdienst, met name voor het indiceren van oude doop-, trouw- en begraafboeken, een werk dat een achterstand heeft van duizend manjaren. De staatssecretaris van C.R.M.. de heer H. J. L. Vonhoff, gaf de tewerkstelling op 27 september 1972 een officieel tintje door een bezoek te brengen aan de inva liden-gemeenschap. Nederlands Documentatiecentrum voor de Bouwkunst Op donderdag 28 september 1972 heeft de Stichting Architectuurmuseum bij monde van de heer A. Komter haar tot dusver bijeengebrachte collecties officieel overgedragen aan de Staat der Nederlanden, vertegenwoordigd door de staatsse- [231]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 36