In de verschillende gemeentehuizen werden 52 (v.j. 31) archiefbezoekers genoteerd, die 68 (v.j. 49) bezoeken brachten. Het aantal schriftelijke verzoeken om inlichtingen bedroeg 35 (v.j. 33). Gemeenschappelije Archivariaat Nassau-Brabant. In de serie publicaties3 versche nen de volgende deeltjes: 16. De haven van Zevenbergen door Albert Delahaye. 17. De Roosendaalse en Steenbergse Vliet door Albert Delahaye. 18. Steenbergen in de Middeleeuwen: landbouw, veeteelt en productie, door G. W. G. van Bree. Het laatste werkje vormt het vijfde hoofdstuk van het gedenkboek 'Steenbergen in de Middeleeuwen', dat in 1972 ter gelegenheid van het zevenhonderd jarig be staan van deze stad verschijnt. Daarin worden verder door A. Delahaye heerlijkheid en stad, de polders van Steenbergen en kerk, parochie en kerkelijke instellingen be handeld, terwijl J. A. J. Vervloet het Steenbergse natuurlandschap en de exploitatie vóór de bedijkingen bespreekt. Kerkelijke archieven Bisdom 's-Hertogenbosch. Als vervolg op besprekingen, die nog in 1970 begonnen waren, kwam op 10 maart 1971 een grote ruil van archivalia tot stand met het aartsbisdom Mechelen-Brussel. In ruil voor het Leuvense fonds, dat zich bevond in het vroegere grootseminarie te Haaren N. Br., verkreeg het bisdom 's-Hertogen bosch de in België bewaard gebleven archieven van het Karthuizerklooster te Vught en het Zwartzusterklooster aan de Papenhulst te 's-Hertogenbosch. In totaal gaat het hier om achthonderd laat-middeleeuwse stukken, voor het overgrote deel char ters uit de periode 1302-1615. In december 1971 kwam nog een andere ruiling tot stand. Nu ging het om de correspondentie van bisschop Masius (1594-1614), af schriften van Middeleeuwse documenten betreffende het kapittel van Oirschot en een groot gedeelte van het materiaal, dat Foppens verzamelde voor zijn in 1721 te Brussel verschenen Historia episcopatus Silvaeducensis. Deze stukken, die vóór 1629 tot het archiefbezit van het bisdom behoorden, maar reeds in 1734 daaruit verdwenen waren, kwamen later in het bezit van de Leeuvense hoogleraar Dr. J. F. v. d. Velde en waren van 1823 tot 1971 in particulier bezit. Het bisdom stond in ruil hiervoor af twee dossiers uit het archief van het groot-seminarie betreffende de Antwerpse kanunnik Van Eupen. Verdere aanwinsten in 1971 waren het archief van het nieuw kapittel van Sint Jan sedert 1858, het archief van het seminarie Beekvliet en het archief van het opgehe ven Piusconvict te Nijmegen. Geregeld worden stukken van het secretariaat van het bisdom naar het archief overgebracht. Ten gevolge van samenvoeging van parochies en sluiting van kerken 3 Zie Ned. Archievenblad 1971 blz. 296-297. [224] werd inzake parochiearchieven contact opgenomen. In samenwerking met het Ka tholiek Documentatie Centrum te Nijmegen en de Commissie Kerkelijke Archieven spant het archief van het bisdom zich in om het geschreven verleden van de Katho lieke Kerk zo goed mogelijk te bewaren en te verhinderen, dat nog meer verloren gaat. Het aantal bezoekers bedroeg 98, die 144 bezoeken brachten. Commissies Blijkens haar jaarverslag kwam de Algemene Classificatiecommissie voor de Over heidsadministratie in 1971 tien maal bijeen. Na de gunstige adviezen van de com missie over de archiefcodes voor het Staatstoezicht op de Mijnen, het Kabinet van de Minister-President en het Ministerie van Economische Zaken, werden daarvoor in aanmerking komende rubrieken en losse notaties in de standaardcode verwerkt. Een begin werd gemaakt met de behandeling van de algemene archiefcode ten behoeve van de archiefverordening en de archiefdocumentatie bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De commissie volgde nauwlettend de verdere ontwikkeling van de U.D.C., o.a. de opbouw door de F.I.D. (Fédération Internationale de la Documentation) van de Standard Reference Code (S.R.C.) naast de U.D.C. De commissie ontving eind 1971 de nieuwe druk van de Code V.N.G., welke als titel draagt Basis archiefcode voor de gemeentelijke, regionale en provinciale administraties. De commissie ontving om advies een aanvulling van de code voor de ordening der archieven van de waterschappen (Uniecode) op het gebied van de afvalwaterzuive ring. Het vervult de commissie met zorg, dat alle activiteiten ter bevordering van de informatieverzorging zich richten op de literatuurdocumentatie. Immers het gevoe len bestaat zoals dat tot uitdrukking is gekomen in het rapport Openheid-Open baarheid dat ook uit de niet-overgebrachte overheidsarchieven gegevens aan belanghebbenden beschikbaar gesteld moeten worden, zodat het hiervoor nodige onderzoek eveneens gesteund zal dienen te worden. Dit onderzoek zal zich richten op voorbereiding en ontwikkeling van geschikte procedures, technieken en hulp middelen ten einde de activiteiten die nodig zijn om gegevens toegankelijk en bruik baar te maken, te kunnen uitvoeren op doelmatige wijze. Het gevaar bestaat, dat anders gewerkt zal gaan worden met methoden en middelen, die voortkomen uit het persoonlijke inzicht van degenen, die voor de activiteiten verantwoordelijk zijn, zonder dat echter tot een optimale en uniforme werkwijze wordt gekomen, die voor deze bepaalde taak mogelijk is. De permanente commissie voor de post- en archiefzaken bij de rijksadministratie heeft blijkens haar jaarverslag over 1970 aan de minister van binnenlandse zaken te kennen gegeven het wenselijk te achten, dat bij het ter inzage geven van ar chiefbescheiden door alle departementen eenzelfde gedragslijn wordt gevolgd. Ook werd, eveneens in het kader van heroriëntatie van de overheidsvoorlichting, [225]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 33