evenals het reglement op het gemeente-archief. Met de klappering van de bevol kingsboekhouding en van de notariële archieven is een bescheiden begin gemaakt. Alle 10.000 delen van het stadhuisarchief 1813-1945 zijn beschreven en van maga zijnnummers voorzien. Met de beschrijving van de dossiers is een aanvang gemaakt. Geïnventariseerd zijn de archieven van de huurcommissie, de gezondheidscom missie, de commissie voor de gasfabriek en waterleidingmaatschappij en de serie bouwvergunningen. Van 19 januari tot 28 februari 1971 werd in het archiefgebouw, Marienburg 26, de tentoonstelling 'Uw Gemeente-Archief' gehouden, die in totaal door rond 8500 per sonen werd bezocht, mede op de acht plaatsen, waar zij na 28 februari ten behoeve van het onderwijs en ten gerieve van buurtbewoners ook nog werd opgesteld. Een wegwijzer voor geïnteresseerden in en gebruikers van de archieven en verzamelin gen, berustend in het gemeentearchief van Nijmegen, kwam in 1971 van de pers. Na enige inleidende beschouwingen: wat is een archief?, wat doet Uw archief?, wat wil Uw archief?, volgen overzichten van de voornaamste aanwezige archieven, ver zamelingen en literatuur. Aan het einde is een kroniek van het gemeentearchief opgenomen. Het archief werd in 1971 bezocht door 423 (v.j. 240) personen, die 1895 (v.j. 1365 bezoeken brachten. Rotterdam. Het derde archiefdepot werd in 1971 volledig in gebruik genomen. Een speciale ruimte werd ingericht voor de plaatsing van de frequent geraadpleegde re gisters van de burgerlijke stand (tot 1902/1922), de bevolkingsregisters en de be volkingsboekhouding (tot 1940). Ook werd er de verzameling affiches onderge bracht- De topografisch-historische atlas, het restauratieatelier en het fotografisch atelier kregen de beschikking over ruime goed ingerichte lokaliteiten. In sousterrain en kelder van dit nieuwe archiefdepot zijn de prenten, foto's en films geborgen, de films in de speciale gekoelde kluis. De nieuwe congres- en filmzaal en de archiefbar (een novum in Nederland) bevinden zich op de hoogste verdieping. Overgenomen werden van de administratie archieven tot 1941, de Rotterdamse no tariële archieven van 1841 tot 1895, een deel der Rotterdamse bedrijfsarchieven van de Vereniging Nederlandse Economisch Historisch Archief en archieven van di verse firma's en instellingen. De inventarisatie van het stedelijk financieel archief werd voorlopig afgesloten. Met de inventarisatie van de afdelingen e'gendommen en verkeer wordt nog verder ge gaan. Een aantal inventarissen kwam gereed, waaraan, voor zover zij gepubliceerd zijn, in het Archievenblad reeds aandacht is of nog zal worden besteed. In verband met het toenemende aantal verzoeken om advies en instructie op re gistratuur- en archiefgebied, werd aan de gemeentelijke archiefinspecteur per 16 september 1971 een registrator toegevoegd. Bij een aantal diensten werden de opzet van de registratuur en de bewaarplaatsen verbeterd, bij enkele bestaat echter nog behoefte aan een goede archiefruimte. Het archief werd bezocht door 1415 (v.j. 952) personen, die 3064 (v.j. 2254) bezoeken brachten. Aan de topografisch-historische atlas brachten 350 bezoekers 411 be zoeken (v.j. 346 en 479). De tentoonstellingen werden bezocht door 1871 personen (v.j. 2300). Hierbij moet aangetekend worden, dat het archief in januari en februari voor bezoekers gesloten was- Schiedam. Op 5 februari 1971 stelden burgemeester en wethouders een regeling vast inzake het beheer van de archieven en verzamelingen, opgenomen in de ge meentelijke archiefbewaarplaats van Schiedam, alsmede voorschriften voor het be heer van de onder de gemeentelijke organen berustenden archiefbescheiden (besluit post- en archiefzaken Schiedam).1 Aan de plannen tot verbouwing van de panden Korte Haven 31-33 tot gemeentearchief werd verder gewerkt. De klappering van de Schiedamse courant van 1847 tot heden, dus alle jaargangen, kwam gereed. Begonnen werd met de indicering van de sedert 1907 verleende bouw vergunningen. Aan het 19e eeuwse stadsarchief werd verder gewerkt, waarbij talrijke stukken ter vernietiging werden uitgeschoten. Na vele jaren kwam er weer een publicatie door het archief tot stand, de in Ned. Archievenblad 1971 op blz. 283 ge noemde inventaris van het Schutterijarchief na 1815 door C. H. A. M. van Es. De belangrijkste aanwinst betrof de overname van een drietal bedrijfsarchieven. De Distilleerderij en likeurstokerij N.V. Schade en Buysing (met de archieven van de hierin opgenomen firma's, nl. de N.V. Utrechtse Wijnhandel. Thomas Hey- ligers en Zn. en de molensteenhandel Knappert en Engering), de Distilleerderij Daniel Visser en Zn. 'De Graauwe Hengst' en de N.V. Distilleerderij v.h. Simon Rijnbende schonken de gemeente hun archieven onder conditie, dat zij eerst in 1985 openbaar zullen zijn. Omdat het wegens de grote omvang dier archieven niet mogelijk was ze in het archiefgebouw aan het Oude Kerkhof 5 noch op de archief zolder van het pand Korte Haven 27 te plaatsen, zijn ze ondergebracht in de kel der van het filiaal van de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek aan de Park weg. Het aantal bezoekers bedroeg 228 (v.j. 203), die 703 (v.j. 644) bezoeken brach ten. Venray. Op dinsdag 21 maart 1972 een week later dan de traditionele datum: dinsdag na zondag Laetare vierden de Noordbrabantse en Limburgse archiva rissen voor de vijftiende maal hun St. Laurentiusfeest. Evenals bij het eerste en tweede lustrum gebeurde dit ook nu door beide groeperingen tezamen, deze keer in Venray. Om half drie begon de bijeenkomst met een ontvangst door het gemeen tebestuur in de foyer van het Cultureel Centrum. Na de begroeting hield dr. H. P. H. Camps, als gemeentearchivaris, een voordracht over de geschiedenis van het oude 1 Een nieuwe archiefverordening en een nieuwe instructie voor de gemeentearchivaris kwamen reeds in 1969 en 1970 tot stand, zie Ned. Archievenblad 1970 blz. 153 en 1971 blz. 77. [221

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 31