Berichten resoluties met bijlagen. De funkties van de Politieke Raad zijn nu verspreid over 46 staatsdepartementen, 4 provinciale administraties en tal van instellingen. Daarbij is het eenvoudige archiefstelsel van resoluties en bijlagen vervangen door onder- werpsgewijze leggers, die elkaar soms overlappen en waarvan vaak alleen de eer ste stukken op de omslag en dus in de indices vermeld zijn- Wil een onderzoeker de zekerheid hebben al de ter zake doende stukken onder ogen gehad te hebben, dan moet hij een groot aantal dossiers doorwerken. De belangstelling van de studenten voor deze archieven neemt intussen toe. In 1960 waren er 36, die werkten voor hun meestersgraad (candidaats) en 34 voor hun doctoraal. In 1970 waren die aantallen 91 en 71. Deze moeten allen door de archivarissen en hun staf begeleid worden, op dat zij niet in de zee van archivalia verzwolgen worden. De student moet niet aan een onderwerp beginnen, als niet vaststaat dat dit geschikt is en er voldoende archi valia over aanwezig zijn. In samenwerking met de universiteiten moet worden vast gesteld, dat de student de hem voorgelegde bronnen op een juiste en effectieve wijze gebruikt. R. van Wyk de Vries, president van de Mikrofilmvereniging van de Republiek van Zuid-Afrika, stelt, dat mikrofilmen geen panacee is voor alle archiefproblemen. Wil men het met vrucht toepassen, dan moet aan vier vereisten voldaan zijn: 1 Het oorspronkelijke stuk kan na verfilming vernietigd worden, zodat ruimte bespaard wordt. 2 Het oorspronkelijk stuk heeft zo'n grote intrinsieke of historische waarde, dat dit niet geregeld ter hand genomen mag worden. 3 Het oorspronkelijke stuk is van zo groot belang, dat het in een schaduwarchief moet worden opgenomen. 4 Het oorspronkelijke stuk kan door mikrofilming makkelijk worden opgenomen in een kaartsysteem of index. D. J. Jacobs, senior archivaris bij de sectie Rekordbeheer, behandelt het gebruik van de computer (komper in het Zuid-Afrikaans) in de archiefdienst. Hij wijst, even als dr. Esterhuyse, op de onoverzichtelijke massa dossiers van na 1910, die met een gewone inventaris niet toegankelijk te maken zijn. Hier kan de computer uit komst bieden, doordat hij de hem toegevoerde beschrijvingen kan bewaren en op ieder gewenst tijdstip in enige verlangde volgorde reproduceren. Op kaartjes zou dit indiceren en terugzoeken niet te doen zijn, met een band van acht miljoen karakters gaat het wel. Dr- A. P. J. van Rensburg gaat in op het in de vorige aflevering reeds aangeroerde probleem of de literatuurlijst in een publicatie bibliografie, bronnen of bewijzen ge noemd moet worden. Kroniek, technisch nieuws, lijst van op archiefonderzoek gebaseerde publicaties en een recensie besluiten als gebruikelijke rubrieken deze aflevering. J. H. v. d. HO. [216] Gemeente- en waterschapsarchieven Alkmaar. In 1971 kwam de inventaris van het stadsarchief 1815-1921 in concept gereed. Een grote hoeveelheid stukken, welke van de gemeentesecretarie werd overgenomen, kon tijdig worden ingewerkt. In het kader van de inventarisatie werden tevens enige reeksen van contracten, koop- en verkoopakten, bestekken e.d„ welke eertijds nagenoeg onvindbaar waren, in de inventaris beschreven. Geordend werden de archieven van het Wildemanshofje, de hofjes van Lourens- en Helena van Oosthoorn, de Gasthuizen en de familie De Dieu-Fontein Verschuir-Van der Feen de Lille. De tot dit laatste archief behorende stukken van het geslacht Van Eg- mond van de Nijenburg bleken samen met wat van deze familie reeds in de inven taris van het familiearchief-Van Foreest is beschreven en met van het Centraal Bureau voor Genealogie overgenomen charters een afzonderlijk familiearchief-Van Egmond van de Nijenburg te vormen. Met de catalogisering van de prentverzameling werd een begin gemaakt. Het aantal bezoekers bedroeg 348 (v.j. 324), die 1419 (v.j. 1301) bezoeken brachten. Amsterdam. De werkzaamheden ter voltooiing van het bouwplan konden in 1971 worden hervat. Zij omvatten de restauratie van het oude gebouwencomplex. Verdere nieuwbouw zal in de naaste toekomst nodig zijn, als het hulpgebouw Ceres aan de Nieuwe Prinsengracht zou worden afgebroken- De publieke belangstelling voor de archieven bleef zich in stijgende lijn bewegen; indien de ontwikkeling op dezelfde voet voortgaat, zal aan verdere personeelsuitbreiding niet te ontkomen zijn. De in het vorige verslag genoemde inventarisaties werden afgerond of voortgezet. Van 17 archieven kwamen voorlopige inventarissen gereed. Aan de volgende pro jecten wordt gewerkt. Het indiceren van de notariële archieven 1707-1710, het transcriberen van in het Hebreeuws en het Jiddisch gestelde besnijdenisregisters. de inventarisatie van het in het Algemeen Rijksarchief berustende archief van de rab bijnen Berenstein, vertaalwerk uit het Hebreeuws, herindiceren van poorterboeken en jaarlijkse tafels op de huwelijksregisters sedert 1811 en de statistische bewer king van de ondertrouwakten over de periode 1578-1810 naar herkomst en beroep met nadere analyse naar de leeftijden en het analfabetisme. Verworven werden o.a. [217]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 29