Archiefrecht VIII DE AANDACHT WORDT GEVESTIGD OP Overheidsdocumentatie van april 1972. In het verslag van de werkbijeenkomst van district I van de S.O.D. in samenwerking met de centrale afdeling post- en archief zaken van het ministerie van landbouw en visserij, gehouden op 3 december 1971 te Assen, waar als sprekers optraden onze collega's dr. J. Heringa en R. Ch. M. Jacobs en de heer Zandstra, hoofd bureau archief en bibliotheek der provinciale griffie van Drenthe, is heel wat te vinden over de vernietiging van archiefbescheiden, zowel wat betreft de wettelijke voorschriften, het historisch belang van de stukken als de vernietigingspraktijk. Het verslag van de najaarsvergadering van de S.O.D.district III, gehouden op 30 september 1971 te Amsterdam bevat veel wetenswaardigs over automatisering bij de gemeenten en in verband daarmede het gebruik van bepaalde informatiesy stemen, waarover de heer Emanuels, hoofd van de afdeling voorlichting en oplei ding van de Stichting ontwikkeling van de automatisering bij de gemeenten het woord voerde. In hetzelfde nummer wordt ook het jaarverslag van de Permanente Commissie voor Overheidsdocumentatie over 1970 besproken. Trefpunt van mei 1972 bericht, dat de oude archieven van de in 1822 opgerichte strafkolonie Veenhuizen zullen worden overgebracht naar het rijksarchief in Assen. Zij bevatten gegevens over hen, die in het strafgesticht verbleven, zoals signale menten, foto's, gedragsgegevens, financiële registers, maar ook accountantsrap porten, bouwtekeningen, jaarverslagen enz. Overheidsdocumentatie van mei 1972 opent met een bespreking door S. A. Goed- bloed van de onlangs verschenen losbladige uitgave van de basis-archiefcode V.N.G. Commentaar op de opmerkingen van de heer Goedbloed wordt geleverd door het hoofd van de adviesafdeling Registratuur c.a. Bureau O.D.R.P., de heer W. K. F. Versteeg. In Overheidsdocumentatie van juni 1972 wordt de overleden pionier van het dos siersysteem op basis van een decimale ordening, P. Noordenbos, herdacht door W. N. Berends, Ph. F. Ruygh en M. J. Dreese. 'Tekstverwerking bij overheidsinstellingen' was het onderwerp, waarover de heer Roem van I.B.M. inleidingen hield op de najaarsbijeenkomsten van district II van de S.O.D. De magneetkaartschrijfmachine kan uitkomst bieden bij de correctie van typefouten en arbeid besparen bij standaardbrieven, zoals vergunningen, ont heffingen, aanstellings- en bevorderingsbesluiten enz. Wie er meer van wil weten leze de interessante uiteenzettingen van de heer Roem. [206] Vernietiging van archiefbescheiden In de Nederlandse Staatscourant van 8 juni 1972 nr. 109 is gepubliceerd het ko ninklijk besluit van 19 mei houdende algemene richtlijnen welke in acht genomen moeten worden bij het vaststellen van lijsten van voor vernietiging in aanmerking komende archiefbescheiden (Besluit algemene richtlijnen vaststelling vernietigings- lijsten archiefbescheiden). De tekst is hierna opgenomen op blz. 211-212. Bijna twee jaar geleden, op 9 juni 1970, bood de algemene rijksarchivaris aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk een ontwerp van de alge mene richtlijnen aan. Dat ontwerp was gebaseerd op de door de algemene rijks archivaris in samenwerking met een commissie uit de Archiefraad vervaardigde schets, waarover ook de V. A. N., de S. O. D., de Permanente commissie post- en archiefzaken rijksadministratie en de kring van chefs van de afdelingen archief en registratuur van de provinciale griffies hun mening hadden kunnen uiten. Vergelijking van het gepubliceerde koninklijk besluit met de in het N. A. B. 74 (1970) 81-91 opgenomen schets van de algemene rijksarchivaris en het wijzigings voorstel van de V. A. N. levert, naast taalkundige wijzigingen en verbeteringen, als meest opvallende verschilpunt dat niet is voorgeschreven dat het ontwerpen van een lijst die betrekking heeft op archiefbescheiden van twee of meer overheidsor ganen met gelijksoortige taken moet geschieden door een commissie, in te stellen door de betrokken ministers. De Archiefraad is in zijn (eerlang bij het jaarverslag 1972 te publiceren) advies nr. 33 van 22 februari 1972 uitvoerig op dit verschil in- gegaan. Men moet hopen dat het commissoriaal overleg, al is het dan niet voorge schreven, toch in de praktijk op gang zal komen en dat bij de samenstelling van een commissie het oordeel van de betrokken ministers wordt ingewonnen. Dit geeft immers een waarborg dat de personen die aan het overleg deelnemen in een later stadium, bij de vaststelling van de lijst, door de betrokken ministers worden erkend als de deskundigen bedoeld in artikel 2 van de algemene richtlijnen. De belangrijkste aanvulling die indertijd door de V. A. N. was voorgesteld, namelijk precisering van 'het blijvend belang van de in de archiefbescheiden voorkomende gegevens' met 'voor de overheidsorganen, de recht- of bewijszoekenden en het his torisch onderzoek' is in het Besluit algemene richtlijnen opgenomen (artikel 3, twee de lid). Een 'mentale injectie' tot vernietiging van de papiermassa's ontbreekt in het besluit. [207]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 24