Colloque des rédacteurs de revues de documentation, de bibliothéconomie et d'archives bergen voor onze deuren opstapelen. Zijn we blind en willen wij ze niet zien? Het wordt tijd dat we tot een bezinning komen voor onze taak, van onze positie binnen de overheid en binnen de maatschappij. Hier liggen bergen taken. Wie pakt de eerste? Maar vlug alstublieft, want de tijd die ons beschoren is, om met onszelf tot klaarheid te komen, is kort, wellicht tekort! Het lijkt wel, of het fundament onder onze voeten wordt weggebroken. Waarom schrijf ik dit alles? Ik heb reeds gezegd, ik ben geen reformator, maar het maakt me hels, als ik zie hoe alles wat men poogt te doen, steeds weer stuit op weerstanden, als ik zie, hoe jongere collega's na korte of lange tijd een zekere vorm van gedesillusioneerdheid ten toon spreiden, die in vele gevallen leidt tot het ver laten van het vak. Met welk recht schrijf ik dat? Omdat ik behoor tot die doortastende arbituriënten van de vijftiger jaren? Neen, omdat ik, gedurende mijn weg in het archiefwezen, dat archiefwezen van onder tot boven en van binnen naar buiten heb leren kennen. En deswege het recht meen te hebben in die gevallen waarin dat nodig is, me te identificeren met de middelbare en de hogere ambtenaar, met de man, die nummers op dossiers zet en die zwaar wetenschappelijk werk verricht. Misschien is die reden voor mij wel voldoende, voor de lezer niet. Eén ding staat vast. Al datgene wat hier geschreven is, is van harte gemeend, omdat er noodzakelijk iets moet gebeuren. Voor opbouwende kritiek houd ik mij aanbevolen. (P.S. Er hoeft voor mij geen 'groep' kritische archivarissen of zo iets te ontstaan; het lijkt me prettiger als we allemaal kritisch worden. Of niet?). J. A. Schimmel Naschrift Het bestuur van de Vereniging van Archivarissen in Nederland heeft met belang stelling van bovenstaand artikel kennis genomen. Het is van mening, dat op een aantal door de schrijver naar voren gebrachte punten wel degelijk activiteiten van verenigingswege ontplooid zijn, zoals blijkt uit de in het Archievenblad ge publiceerde jaarredes van de voorzitter: positie stagiaires, regelingen ingevolge de artikelen 23 en 25, lid 2, van de Archiefwet, vernietiging van archiefbescheiden. Met laatstgenoemde kwesties hebben wij onze belangstelling uitdrukkelijk aan de problemen van de administratie gegeven. Het wetenschappelijke karakter van het archiefwerk acht het bestuur echter evenzeer van groot belang en het staat daarin blijkens het streven van bepaalde collega's zeker niet alleen. Alle kontakten van vakgenoten behoeven niet via hei bestuur te lopen, ad hoe kan niet geïnstitutio naliseerd overleg de voorkeur verdienen. Voor mededelingen daaromtrent is te allen tijde plaats in het Archievenblad te vinden. Het leven van onderop behoudt op deze wijze meer kansen. Overorganisering leidt blijkens de praktijk dikwijls tot stagnatie. Het Bestuur [192] Van 16 tot 18 mei 1972 werd door de United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization in het Unesco-gebouw te Parijs een bijeenkomst georgani seerd van redacteuren van tijdschriften op het gebied van documentatie, bibliotheek wezen en archieven. Op de deelnemerslijst stonden 64 personen uit 31 landen. Ter gelegenheid van het symposium was een tentoonstelling georganiseerd van inter nationale en nationale tijdschriften op het genoemde gebied. Veertien tijdschriften van internationale organisaties waren aanwezig, waarbij Archivum echter om po litieke redenen ontbrak. Uit 53 landen waren er 253 periodieken. Nederland was vertegenwoordigd door De Openbare Bibliotheek, Information Processing Letters, Library Progres, Nederlands Archievenblad, Open en Pudoc Bulletin. De discussie werd gevoerd naar aanleiding van een door dr. H. Coblans van het Journal of Documentation opgesteld rapport. De daarin aangevoerde problemen liggen vooral op het gebied van documentatie en bibliotheek: verschillen tussen al gemene en gespecialiseerde tijdschriften; de door referaattijdschriften bestreken gebieden; het bestaan van vier referaattijdschriften naast elkaar: Information Science Abstracts, Library and Information Science Abstracts, Library Litterature en Referativnyj Zhurnal; het citeren uit buitenlandse publicaties al dan niet met de titel in de oorspronkelijke taal; afkortingen in geciteerde titels; translitteratie van Russische, Chinese en Japanse teksten. Dor M. Duchein van de Gazette des Archives de France, die ook hoofdredacteur is van Archivum, werd naar voren gebracht, dat op dit colloquium nauwelijks pun ten aan de orde kwamen, die ook voor archivarissen van belang zijn. Referaattijd schriften bevatten weinig op archiefgebied. Behalve uit Frankrijk waren slechts uit Italië, Joegoslavië. Nederland en Spanje redacties van archieftijdschriften vertegen woordigd. De directeur van de afdeling documentatie, bibliotheken en archieven van de Unesco zette uiteen, dat de Unesco deze drie op grond van een beslissing der aangesloten regeringen nu eenmaal samen neemt. In Zuid-Amerika en Spanje heb ben documentalisten en archivarissen samen één tijdschrift, maar in Frankrijk en Engeland is de traditie anders. Dr. Coblans merkte op, dat op den duur de pro blemen van dit symposium ook de archivarissen aangaan. De Australische afge vaardigde zei, dat in zijn land geprobeerd was één periodiek uit te geven voor ar- [193]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 17