archieven', van de hand van dr. W. J. Formsma zal worden opgenomen, ingenaaid aan de leden te doen toekomen en niet zoals gewoonlijk gelumbackt. Drs. Renting ziet hierin een goede suggestie, die het waard is door het bestuur te worden overgenomen. Drs. G. J. Mentink merkt op, dat er leerlingen van de Archiefschool zijn, die alleen de lessen ordenen en beschrijven van archieven benevens registratuurgeschiedenis volgen en nooit een archiefexamen zullen afleggen. Hij vraagt zich af of het geen overweging verdient, dat het bestuur een algemeen besluit van de ledenverga dering uitlokt dergelijke leerlingen via artikel 5 lid 2 van de statuten tot de vereni ging toe te laten. Hetzelfde zou naar zijn mening kunnen worden besloten voor wat betreft de leerlingen van het Instituut voor Sociale Geschiedenis. Drs. Renting verklaart, dat het bestuur wel bereid is meer gebruik te maken van dit artikel, maar dat het een voorzichtig beleid noodzakelijk acht en ieder geval af zonderlijk op zijn mérites wil bekijken. Hij vreest, dat de vereniging de deur anders te wijd open zet. Per slot is het de bedoeling, dat wij een vereniging van vakgenoten blijven. Drs. Mentink is het met deze laatste opvatting niet eens, maar ziet voor het moment van verdere discussie af. Dr. Schimmel herinnert het bestuur aan een schrijven, waarin hij heeft voorgesteld in de toekomst de ledenvergadering op zaterdag te houden. Drs. Renting bevestigt, dat deze brief bij het bestuur is ingekomen. Zij zal in de eerst volgende bestuursvergadering ter sprake komen. In verband met de tijd wordt de vergadering gesloten. Men trekt op ter lunch in een andere zaal van het gebouw Film en Wetenschap en beluistert 's middags een voor dracht van drs. R. L. Schuursma, hoofd van het Dokumentatiecentrum van de Stichting Film en Wetenschap, over de activiteiten van dit centrum. Met een rond leiding door het gebouw wordt deze boeiende en instructieve middag besloten. Statutenwijziging in verband met instelling aspirant-lidmaatschap. Voorstel van het bestuur. Het bestuur acht het gewenst, dat aan de leerlingen van de rijksarchief school de mogelijkheid geboden wordt meer direkt dan thans mogelijk is deel te nemen aan de vergaderingen en werkzaamheden van de vereniging. Daartoe acht het bestuur het noodzakelijk een aspirant-lidmaatschap van de vereni ging in te voeren, waaraan in het algemeen de zelfde rechten en verplichtingen zijn verbonden als aan een gewoon lidmaatschap, maar dat een tijdelijk karakter draagt en automatisch vervalt, wanneer het aspirant-lid zijn studie afbreekt of niet binnen redelijke termijn met succes voltooit. [88] ln verband daarmee stelt het bestuur de leden voor de statuten als volgt te wijzigen. Artikel 4 te veranderen in: 'Zij heeft: a. gewone leden; b. aspirant-leden; c. corresponderende leden; d. ereleden' ln artikel 5 na lid 2 een nieuw 3de lid in te lassen als volgt: 'Als aspirant-leden kunnen leerlingen van de Rijksarchiefschool worden toegelaten. In artikel 5 lid 3 (oud) achter 'lidmaatschap' toe te voegen: 'en aspirant-lidmaatschap.' Achter artikel 6 toe te voegen: 'Het aspirant-lidmaatschap eindigt, behalve door het in a, b, en c gestelde. d. door toetreding als lid. e. op 31 december van het tweede1 jaar, volgende op het jaar, waarin het aspirant lid de cursus van de Rijksarchiefschool heeft voltooid. f. door het afbreken van zijn studie op de Rijksarchiefschool. Aan artikel 7 lid 1 achter 'De gewone leden' toe te voegen: 'en aspirant-leden'. Aan artikel 8 lid 1 achter 'Alle gewone,' toe te voegen: 'aspirant-,' In artikel 8 lid 2 'gewone leden' te wijzigen in: 'gewone en aspirant-leden' In artikel 9 onder a 'gewone leden' te wijzigen in: 'gewone en aspirant-leden Tegenvoorstel van drs. D. van der Vlis De gedachte om de Vereniging van archivarissen in Nederland open te stellen voor archiefambtenaren, die zich voorbereiden op één van beide vakexamens, valt toe te juichen, indien hier althans sprake is van de oprechte wens om een verdere uitslui ting van een aantal collega's voortaan niet meer te doen plaatsvinden. Het lidmaatschap van de vereniging geeft, blijkens de toelichting, aan de aspirant leden niet alleen alle rechten, maar ook alle verplichtingen, daaraan verbonden, derhalve ook de volledige kosten van het lidmaatschap. Ik neem aan dat het de ge- 1 Het woord 'tweede' ingevoegd ingevolge het voorstel-Caminada zie hiervóór blz. 84-85. r 89

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 8