4. Vraag: Heeft de Staatssecretaris de mening dat, nu op een aantal plaatsen de openstelling van de archieven is beperkt vanwege het personeelstekort, er redenen zijn te vrezen, dat in de nabije toekomst aan de eis van de Archiefwet tot open baarheid van overheidsstukken niet kan worden voldaan, wanneer aan het mede door de personeelsstop veroorzaakte tekort aan personeel geen spoedig einde komt? Antwoord: Het personeelsgebrek bij de rijksarchiefdienst ligt in de middelbare sector en is deels structureel van aard. Vooral sinds het in werking treden van de Archiefwet 1962 op 1 mei 1968 overtreft de vraag naar bekwaam middelbaar ar- chiefpersoneel het aanbod. In 1970 heeft de rijksarchiefschool daarom de mogelijk heid voor opleiding tot middelbaar archiefambtenaar verdubbeld. Curatorium en directeur streven met mijn volle instemming dit jaar naar een ver dere vergroting van de capaciteit. Voor de rijksarchiefdienst is door de afdeling Organisatie en Efficiency van dit ministerie in nauwe samenwerking met de Ar- chiefraad een aanzet voor een reconstructieplan ontwikkeld. Dit plan gaat uit van een jaarlijkse personeelsuitbreiding voor de jaren 1972-1975 van 21 man. Voor 1972. moest de uitbreiding worden beperkt tot 14 man. Door de personeelsstop kan in zich voordoende vacatures niet onmiddellijk worden voorzien. Dit was bijvoorbeeld het geval bij het Rijksarchief Limburg. Inmiddels is de per- soneelssituatie bij dit archief zodanig verbeterd, dat de beperking in de openstel ling van de studiezaal ingaande 1 maart 1972 tot het verleden behoort. Er zal uiter aard naar worden gestreefd dat aan de eis van de Archiefwet tot openbaarheid van overheidsstukken kan blijven worden voldaan. 5. Vraag: Kan de Staatssecretaris mededelen, wat hij denkt te doen aan de nood situatie bij het Algemeen Rijksarchief wat betreft personeelsvoorziening, outillage en huisvesting? Antwoord: Vertrouwd wordt dat een groter aanbod van enthousiaste, dienstvaar dige abituriënten van het middelbaar onderwijs en een goed samenspel met de rijks archiefschool de problemen in de middelbare sector, waar de vraag, naar zich laat aanzien, nog sterk zal stijgen, met een jaar of vijf zullen doen verminderen. Voor het overige moge ik verwijzen naar de beantwoording van vraag 4 en, wat betreft de huisvesting en outillage, van vraag 1. Gemeente- en waterschapsarchieven. Amersfoort. De werkzaamheden aan de inventaris van het archief en aan de sa menstelling van de regestenlijst der charters werden in 1971 voortgezet. In de dossiers van het lopende archief bevinden zich nog talrijke stukken, die op grond van de Archiefwet moeten worden overgebracht naar de gemeentelijke ar chiefbewaarplaats. Deze toestand is het gevolg van de bewerking, die het 19e eeuws archief in het begin van de 20e eeuw onderging toen een groot aantal stukken, waaraan men actueel belang toekende, in de dossiers van het nieuw ingevoerde regi stratuurstelsel werd opgenomen en de rest in banden werd samengevoegd. Om te voorkomen dat door het uiteenhalen van nu eenmaal gevormde dossiers een nieuwe verwarring zou ontstaan, heeft de archivaris met de chef van het bureau Registra- [156] tuur afgesproken, dat zoveel mogelijk dossiers, waarin zich stukken van 50 jaar en ouder bevinden, aan het Gemeentearchief zullen worden overgedragen. Het aantal bezoekers bedroeg 55 (v.j. 72), die 136 (v.j. eveneens 136) bezoeken brachten. Breda. De in 1970 in rota-print verschenen inventaris van de familie-papieren van Jacobus Hermanus van Mierlo werd reeds vermeld in Nederlands Archievenblad 1971 op blz. 64-65. Gewerkt wordt aan de inventarisatie van het familiearchief Pels Rij eken. De definitieve redactie van de inventaris van het archief der Mairie 1810- 1814 kwam gereed. De fiches van het nieuw-archief 1815-1908 worden thans ge rangschikt. Het aantal bezoekers bedroeg 285 (v.j. 216), die 1550 (v.j. 1062) be zoeken brachten. Delft. In 1970 konden voor het eerst inventarissen in gestencilde vorm worden ver spreid1. De inventarisatie van het nieuw archief lag stil wegens de werkzaamheden, die voortvloeien uit de zeer sterke stijging van het aantal bezoeken. In bewaring werden ontvangen de archieven van de Nederlands Hervormde Gemeente van t Woud (1588-1961). Een concept werd gemaakt voor een nieuwe gemeentelijke archiefverordening. Het aantal bezoekers bedroeg 552 (v.j. 476). die 2404 (v.j. 2009) bezoeken brachten. Gouda. In de raadsvergadering van 27 april 1971 werd een nieuwe archiefveror dening vastgesteld. Hierin zijn de regelingen als bedoeld in de artikelen 23 en 25. tweede lid, van de Archiefwet 1962 opgenomen. Het gebouw Patersteeg 1 werd aangewezen als gemeentelijke archiefbewaarplaats. Burgemeester en wethouders stelden krachtens genoemde archiefverordening een instructie voor de gemeente archivaris, een reglement voor de gemeentelijke archiefdienst en een besluit post en archiefzaken vast. Deze besluiten traden op 1 juni 1971 in werking. Een aantal notariële protocollen werd geklapperd. Het secretariearchief 1913-1946, dat in 1952 in verband met de restauratie van het stadhuis naar de gemeentelijke archiefbewaarplaats was overgebracht, maar onder beheer van de gemeentesecre taris gebleven, werd in 1971 onder beheer van de gemeentearchivaris gesteld. Ook werden de bevolkingsregisters en enige wijkboeken uit de periode 1846-1922 aan hem overgedragen. Het aantal bezoekers bedroeg 126 (v.j. 93), die 366 (v.j. 198) bezoeken brachten. 1 Zie Ned. Archievenblad 1970 blz. 145 en 227 en 1971 blz. 65-66. [157]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 42