Het is jammer, dat over deze, op het Armbestuur na, alle 20ste eeuwse admini straties, in de inleiding noch elders door de samensteller van de inventaris bijzon derheden worden medegedeeld. Terzijde worde nog gewezen op het klembandje, dat de rug van deze inventaris vormt. Het is stevig en goedkoop en maakt het mogelijk bladen uit te nemen, te vervangen of toe te voegen. Inventaris van het archief van de Regenten van de Groote en Kleine Dia coniescholen der Nederduitsche Gereformeerde Gemeente te Rotterdam met gedeponeerde archieven door L. P. M. Hoogeveen, Gemeentelijke Ar chiefdienst Rotterdam, 1969. Het archief van regenten omvat de periode 1774-1960. Tengevolge van het bom bardement van 14 mei 1940 gingen de notulen 1869-1939, de brieven 1774-1860 en 1900-1940 en de fakturen 1774-1872 en 1930-1940 verloren. Gedeponeerd zijn de archieven van regentessen van de Diaconienaaischool, later Avondnaaischool, 1778- 1937; van regenten van de Diaconiewerkscholen, 1845-1906; van de Diaconale Com missie voor de Vaccine en het Schoolwezen, later Commissie voor het Schoolwezen, 1817-1910 en van het Bestuur van de Vereniging 'De Christelijke School aan den Zwaanhals' te Rotterdam, 1880-1930. Door goede inleidingen is al dit materiaal uitvoerig toegelicht, hetgeen ook het geval is met de buiten de inhoudsopgave ge bleven na de bijlagen nog toegevoegde inventarissen van de archieven van de Ver- eeniging 'Inrichting voor Havelooze Kinderen' te Rotterdam, 1935-1954, de Stich ting 'Hervormd Onderwijs', uitgaande van de Nederlands Hervormde Gemeente van Charlois C.A. voor voorbereidend-, gewoon lager- en uitgebreid lager onder wijs in Zuidwijk en Pendrecht, 1951-1961; de Vereenigde Nederduitsch Hervormde Schoolbesturen te Rotterdam, 1921-1954; de Commissie tot Steunverlening aan ge teisterde Christelijke Bewaarscholen in Rotterdam, 1940-1941, en de Commissie in zake de Diaconiebriefjes, 1889-1892. De bedoelde bijlagen zijn een lijst van bro chures en documentatiemateriaal; lijsten van regenten van de Groote en Kleine Scholen; lijsten van de schoolgebouwen en de hoofdonderwijzers en een alfabe tische index op de namen van erflaters, voorkomende in de stukken betreffende le gaten voor de scholen. Inventaris van het archief en de verzamelingen van het Illuster Gezelschap 'E.R.A.S.M.U.S.' door J. C. Okkema, Gemeentelijke Archiefdienst Rotter dam, 1970. Dit gezelschap werd op 25 september 1880 opgericht door een groepje leerlingen van het Gymnasium Erasmianum te Rotterdam. Eerst heette het Bibamustoen 'Discentes bibamus' tot op 11 juli 1881 de huidige naam werd aangenomen, die vol uit betekent 'Exercitatione roborum animi sapientiae magnificentiae voluptatique studemus'. Het doel van het gezelschap vormt de beoefening van welsprekendheid l 150] en fraaie letteren. In de statuten is de wonderlijke bepaling opgenomen, dat het Gezelschap 'E.R.A.S.M.U.S.' niet kan worden opgeheven. Mocht de club wegens gebrek aan leden niet meer bijeenkomen, dan moeten de bezittingen in bewaring worden gegeven aan de president van het College van Curatoren van het Gymna sium Erasmianum te Rotterdam, die ze bij zijn aftreden aan zijn opvolger moet overgeven. Het archief is voor ten minste twintig jaar aan de gemeente Rotterdam in bewaring gegeven ter plaatsing in de gemeentelijke archiefbewaarplaats. Aan de inventaris zijn beschrijvingen toegevoegd van de verzamelingen van het gezelschap: de bibliotheek, bestaande uit boeken van en over Erasmus en boeken van en over leden; de foto's en tekeningen en de curiosa. Tenslotte wordt in een drietal bijlagen een opgave gedaan van de aanwezige werkstukken (literaire producten), de boeglul verslagen en de diverse verslagen en voorstellen. DE AANDACHT WORDT GEVESTIGD OP Trefpunt, tijdschrift van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, van januari 1972, waarin een structuurschets van het Algemeen Rijksarchief is opgenomen. De oppervlakte van de depotafdeling zal ongeveer 530 m2 bedragen. Volgens architect Sj. Scham- hart HBO-BNA komt dit overeen met 3600 meter studiezaal depot per eenheid of 5000 meter depot met mechanisch verplaatsbare stellingen. Aan de Laan van Meerdervoort komt de hoofdingang, terwijl de tweede toegang aan de Van Speyk- straat zal komen. In Trefpunt van februari wordt onder de titel Legende achter 3 meter beton ver teld over het thans in de archiefbunker van Schaarsbergen berustende archief van de chocoladefabriek van Van Houten in Weesp. Het had eigenlijk in het rijksar chief in Haarlem opgenomen moeten zijn, maar daar was er geen plaats voor. In lnteraktie, de personeelskrant van hetzelfde ministerie, van 3 februari 1972 staat een stukje over de archiefbewaarplaats in Schaarsbergen, waar 32 kilometer ar chief bewaard wordt, waarvoor elders in het land geen plaats is. Nog acht kilo meter, dan is ook de bunker vol, aldus beheerder H. G. Wondaal. In Trefpunt van februari komt ook collega H. J. van Meerendonk aan het woord over openheid en openbaarheid. Hij wijst erop. dat een eerste regeling, die de bur ger het recht gaf op inzage in overheidsarchieven, al dateert van 1790, toen de Franse archieven drie dagen per week werden opengesteld om antwoord te geven op de vragen van het publiek. Nu wordt overwogen de overbrengingstermijn van vijf tig jaar, waarna archiefbescheiden naar een bewaarplaats moeten worden overge bracht, te verkorten, hetgeen zou leiden tot grotere openheid en openbaarheid van de overheidsadministratie. [151]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 39