De organisatie van het Nederlandse Archiefwezen ten in te richten totdat na vijftig jaar het overbrengen naar openbare bewaarplaatsen uitkomst zal brengen. Een klein voorbeeld: een ruwe berekening op basis van een overigens reeds verouderd gegeven nieuwbouw kost 25,per m1 archief ruimte leert dat een archiefruimte met een capaciteit van 13000 m1 in de nieuw bouw voor een rijksinstelling dus 13000 X 25,325000, gaat kosten. Van dit soort instellingen zijn er echter een twintigtal in den lande, welke allen dringend nieuwbouw behoeven. Alleen de archiefruimten in die gebouwen komen dus op 6.500.000,Het betreft hier nog maar een kleine rijksdienst ressorterende on der één van de dertien ministeries. Overigens zou ik wel willen stellen, dat het on mogelijk is, die openbare bewaarplaatsen zodanig in te richten, dat zij die stroom van archiefbescheiden ongeselecteerd zouden kunnen verwerken.' De heer Masselink is van oordeel, dat iedereen die iets heeft te maken met archieven mee zal moeten helpen de doelmatigheidsgedachte beter in te bouwen in het ar chiefbeheer. 'Hierdoor ook zullen de verborgen kosten duidelijker zichtbaar worden. De lVde afdeling van het Algemeen Rijksarchief zal het op prijs stellen zoveel mogelijk kostenberekeningen ter inzage te mogen ontvangen. Juist door de stemmen van anderen te horen, zal het mogelijk zijn de sleutel tot de oplossing van het archief probleem te vinden.' SUMMARY In a paper entitled Awareness of expenses is it the key to solve all problems in the field of records-control? an official of the Central State Archive in the Netherlands was saying, that lack of space, fitted materials and money on the one side and un sufficiently trained personel on the other side are the roots of the nowadys records- control problems. Banking-houses in this country were suggesting three possible ways out of these difficulties: 1. to hire a second repository; 2e. to transcribe the contents of the records on microfilms; 3. to build up a new central records shed (capacity: 15.000 m'; building-expenses: 80 guilders am'). The last solution proved to be the most economic one. For the abovementioned banking-houses the total expenses for records-control appeared to be 2,172.000 guilders a year. The (semi-) statical archival material enclosed 15.000 m'; costs 10 guilders am a year. The dynamical archival material enclosed 7.500 m'; costs 233 guilders am a year. The records laying in the rooms of the employees enclosed 1.000 m'; costs 250 guilders a m' a year. In all calculations of the expenses the item 'wages for work appeared to be the highest. Therefore the following measures may be taken: a. avoid that records are kept back by employees in their rooms; b. transport the records as soon as possible to the central (semi)statical archive repository; c. remove the records concerned as soon as possible to destroy them; d. conduct the records-control in the dynamic phase by employees of the central industrial archive, using uniform working- methods, uniform materials and simplified methods to build up archives. By public bodies the expenses for records-control are much higher than by private bodies. Readers of this article are invited to inform the author about their ex periences in this field. 138] Geachte Redactie, Op pagina 36 van de huidige jaargang van ons Archievenblad suggereert collega Fasel, dat archiefstukken, die qua aard en strekking deel uitmaken van het archief van een stad- of dorpsbestuur, steeds rijkseigendom blijven en steeds bewaard die nen te blijven in een rijksarchiefdepot, als deze stukken het ongeluk hadden ver zeild te raken in handen van een rijksarchivaris. Collega Fasel haalt als voorbeeld de gedragslijn en praktijk aan van de rijksar chiefdienst in Noord Brabant. Ik kan het met zijn zienswijze of bewering niet eens zijn, omdat de rijksarchivaris in de provincie Noord Brabant heel wat archivalia aan ons ter bewaring in een archiefbewaarplaats in ons rayon, te weten het Land van Cuijk, heeft afgestaan en al die archiefstukken waren 'bijgezet' in de befaam de Collectie Aanwinsten van de rijksarchiefdienst in Den Bosch. De waarheid ge biedt ons te zeggen, dat juffrouw drs. Elisabeth Korvezee en haar rechtsopvolger, de heer Pirenne steeds zonder moeite, aandrang of pressie onzerzijds dergelijke stukken aan ons afstonden, maarvoornoemde rijksarchivarissen wisten ook. dat de archiefdienst Land van Cuijk spontaan in haar gebied aangetroffen rijksar- chivalia bracht naar de rijksarchiefdienst in 's-Hertogenbosch. Wij hebben gemeend dit even te moeten vermelden. H. B. M. Essink, archivaris van de archiefdienst Land van Cuijk 139]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 33