Kostenbesef sleutel tot oplossing archiefproblemen? Oost-Europa drs. L. J. van Rossum dr. B. Sapir W. H. C. Smit C. A. Spijker A. A. Smirnov Engeland en Noord Amerika mej. drs. M. W. H. Schreuder Frankrijk, Italië, Israël drs. T. Haan Anarchisme, Spanje, Portugal, Latijns Amerika drs. Rudolf de Jong Afrika, Azië, Australië drs. F. Tichelman iconografische afdeling drs. W. H. van der Linden International Review of Social History F. Kool drs. A. V. N. van Woerden Bakoenin-archief A. Lehning mevr. E. Thijssen-de Graaf J. Kloosterman systematische catalogus drs. A. W. M. Wiarda mevr. drs. C. M. M. S. Jetten bibliotheek mej. M. Hunink Sociaal Historisch Centrum voor Limburg Onze Lieve Vrouweplein 4, Maastricht, tel. (04400) 13719 Directeur: drs. J. F. R. Philips afdeling onderzoek en documentatie Adjunct-directeur: drs. J. C. G. M. Jansen bibliotheek Bibliothecaris-documentalist: dr. Remigius Dieteren o.f.m. archieven Archivisten: M. H. A. I. Schrammen (II) en G. W. M. Snakkers (II) [134] Gesprek met J. A. Masselink door F. van Geldorp. afd. Voorlichting mi nisterie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk. Ruimtegebrek, onvoldoende geschoolde krachten, geen adequate middelen en geen aandacht voor het archiefwezen. Zo maar een aantal problemen waarmee je wordt geconfronteerd wanneer je spreekt met mensen van de archiefdiensten. Een groot aantal knelpunten, die schijnbaar onoplosbaar zijn. Immers ruimte kost geld, ge schoolde krachten aantrekken kost geld, adequate middelen aanschaffen eveneens en zeker lijkt het, dat dit geld niet beschikbaar komt zolang er te weinig belangstel ling blijkt te bestaan voor het archiefwezen. De heer J. A. Masselink van de IVe afdeling van het Algemeen Rijksarchief meent, dat kostenbesef een mogelijke sleu tel kan zijn tot de oplossing van alle archiefproblemen. Hij heeft hiermee niet het ei van Columbus gevonden, want zo eenvoudig ligt de zaak ook weer niet. Als voorbeeld noemt de heer Masselink het bedrijfsarchief van de Mees en Hope Groep N.V. 'Bij dit een aantal financiële instellingen omvattende concern, bleek men al even zeer als bij overheidsinstellingen ervaren te hebben, dat archieven zich steeds plegen uit te breiden en tenslotte niet meer in de beschikbare ruimte kunnen. Uitbreiding van het archief en microfilmen leken de eerste oplossingen, maar vooral dit laatste was zeer kostbaar. Beter vond men de bouw van een centrale archiefloods, die op 80,per m1 kwam. Door ervaring wijs geworden overwoog men reeds dadelijk wat er gedaan moest worden als ook die ruimte eens vol zou raken. Een berekening wees uit, dat het geen aanbeveling verdiende door te gaan met microfilmen doch dat het voordeliger zou zijn de loods zodanig uit te voeren, dat er later een etage van dezelfde capaciteit bovenop zou kunnen. (Uiteindelijke besparing 100.000, Het nu verkregen kostenbesef begon echter door te werken. De totaalkosten werden gesplitst in opslag en bewerking in het centraal archief, hetzelfde voor het dynamisch archief bij diverse kantoren en tenslotte ook nog die van de archiefbescheiden op de kamers bij de employés, die de stukken behandelen. Men kwam hierbij tot het re sultaat, dat de kosten per strekkende meter voor het semie-statische archief in de centrale bewaarplaats op 10,per jaar kwamen. Het dynamisch archief bij de kantoren kwam op 233,en de kosten op de kamers bij de bewerkers bedroegen minstens 250,per m1. De archivering kostte het concern in 1970 in totaal 2.172.000,Uiteraard bleek in deze kostenberekeningen de post arbeidsloon het hoogst te zijn.' [135]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 31