l io3 j Contacten buitenslands Naast de regionale contacten die in de vorm der Brabantse Archivarissendagen in 1971 op 15 en 16 oktober te Antwerpen al traditioneel geworden zijn, ontwik kelden zich de contacten tussen onze Vereniging en de Belgische collega's bijzonder prettig. Uw voorzitter, vice-voorzitter. secretaris en enige leden woonden van 17-19 november te Brussel het colloquium economische geschiedenis van Belgie bij. Het bestuur van de Vereniging van Archivarissen van België deed ons een voorstel om in het kader van het Belgisch-Nederlands Cultureel Verdrag te komen tot een hechtere samenwerking. Op 18 november kwamen wij te Brussel overeen dat de le den over en weer toegang zullen hebben tot eikaars vergaderingen, studiedagen enz. De Belgische uitnodigingen zullen niet toegezonden worden aan de Nederlandse le den individueel, maar aan de Nederlandse instellingen. Het zwaartepunt van de sa menwerking zal komen te liggen op gezamenlijke ontmoetingsdagen, die afwisselend door de Verenigingen georganiseerd zullen worden in een voor alle leden gemak kelijk bereikbare stad, waartoe bv. Brussel en Rotterdam nog gerekend kunnen worden. De leden van onze Vereniging genieten van dezelfde voordelen als hun Belgische collega's o.a. met betrekking tot inschrijvingsrechten voor colloquia en verminderde prijzen bij aankoop van publikaties. Beide verenigingen zullen in hun publikaties veel aandacht schenken aan het ar chiefwezen, de archivalische activiteiten en publikaties in het andere land. Alle Nederlandse archiefbeheerders worden daarom uitgenodigd voortaan jaarverslagen en gepubliceerde inventarissen niet alleen aan de redacteur van het Nederlands Ar chievenblad' maar ook aan die van 'Archief- en Bibliotheekwezen in Belgie', p.a. Algemeen Rijksarchief te Brussel, toe te zenden. Tot de vele sprekers op het zojuist genoemde colloquium behoorde prof. R. H. Bautier uit Parijs, die uiteenzette hoe hij werkte aan een uitgave, waarin alle bron nen vermeld worden, die inlichtingen geven over de economische en sociale situ aties in de Bourgondische landen. Tengevolge van taalmoeilijkheden werden tot dusver de Bourgondische Noordelijke Nederlanden niet bij het onderzoek betrok ken. Prof. Bautier verklaarde gelukkig te zijn, wanneer hem van Nederlandse zijde hulp geboden zou worden. Uw voorzitter heeft dientengevolge een beroep gedaan op de Algemene Rijksarchivaris zo mogelijk een in het Frans bedreven zijnde hogere archief ambtenaar te belasten met de coördinatie, enquetering enz., om dan de ver kregen resultaten door te spelen aan de heer Bautier. Van 20-23 september was ik met enige landgenoten de gast van de Verein deutscher Archivare op de 47 Deutscher Archivtag te Dortmund, een uitstekend georganiseerd congres met als hoofdthema 'Erfassung, Bewertung und Aussonderung von Archiv- gut und Registraturgut' en besloten met Studienfahrten naar keuze. Versteviging van de contacten met Duitse collega's, onder wie specialisten zijn, die ons veel kunnen leren, wil ik sterk aanbevelen. Lezing van het goed geredigeerde Duitse vakblad 'Der Archivar' is voor degene, die bij wil blijven feitelijk onmisbaar. Op de Table-Ronde des Archives, van 13-16 september ook in Duitsland gehouden, 102] in de ridderzaal van de Godesburg, vertegenwoordigenden de heer Ribberink en ik ons land. Een uitvoerig verslag ervan is in het Nederlands Archievenblad opgeno men. De behandeling van het onderwerp 'De archieven en de informatica' was zoals u gehoord hebt, belangwekkend genoeg om ons te stimuleren tot een initiatief in eigen land. De voorbereidingen voor het VII Internationale Archiefcongres, van 21-26 augustus 1972 te Moskou, zijn in volle gang. Voor de onder onze auspiciën door het reisbu reau Cook van 19 augustus tot 1 september georganiseerde groepsreis naar Rusland hebben zich tot nu toe ca. 17 collega's opgegeven. Mutaties van leden Op onze vergadering te Maastricht herdachten wij onze overleden leden H. Brou wer en J. M. van de Venne. Na een eervolle loopbaan werden onze collega's J. G. F. M. G. baron van Hövell tot Westerflier (Roermond), J. Th. de Win (Limburg), J. Don (Kampen), mr. G. J. ter Kuile (Overijssel), mr. L. J. Noordhoff en A. Pathuis (beiden Groningen) gepensioneerd. Aan collega Ter Kuile werd bij de afscheidshuldiging op 10 juni een biografie aangeboden, samengesteld door onze leden prof. dr. B. H. Slicher van Bath en mr. E. D. Eijken. De relaties tussen de Vereniging en collega Don waren steeds bij zonder hecht en hartelijk. Als secretaris en als voorzitter van V.W.A.O. heeft hij veel en goed werk verricht. Benoemd werden tot Rijksarchivaris in Overijssel de heer mr. E. D. Eijken. tot provinciaal archiefinspecteur in Friesland de heer drs. J. D. Winsemius, tot ge meentearchivaris van Vlaardingen de heer Th. J. Poelstra, tot gemeentearchivaris van Axel en Hulst de heer P. M. Gilhuys, tot archivaris van het nieuw opgerichte streekarchivariaat 'Rijnstreek' de heer L. C. M. Peters, tot archivaris van het hoog heemraadschap van Schieland de heer J. A. Jaeger. De op 2 maart door vele collega's, onder wie uw voorzitter, bijgewoonde dubbel- promotie Dekker-Kruisheer, vermeldde ik ook reeds te Maastricht. 1971 was een vruchtbaar verenigingsjaar. Het bestuur heeft zich met vele vaak moeilijke zaken intensief beziggehouden; in zijn nieuwe saimenstelling wat ver groot, wat verjongd en met een wat sterkere vertegenwoordiging van de middelbare archiefambtenaren zal het meer dan voldoende werk op zijn weg vinden. Moge het de bestaande en de nieuwe problemen op de juiste wijze weten op te lossen. Moge het daarbij verzekerd zijn van een actieve en tevens positieve inzet van alle vakgenoten zonder uitzondering. Concordia res parvae crescunt. Hiermede verklaar ik deze vergadering geopend.

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 15