zich hadden voorgesteld, maar dat zij zich vast voorgenomen hebben het zo gede gen mogelijk te doen. Een eerste proeve is gereed. Wanneer de bredere beoorde lingscommissie van deskundigen onder voorzitterschap van de heer De Vey Mest- dagh naar wij hopen weldra aan het werk tijgt, zal zij van meet af aan te maken krijgen met een verhandeling, die er wezen mag. Archief en Computer Naast het vernietigingsvraagstuk is er het vraagstuk wat ons de snelle ontwikkeling van de mechanische informatieverwerking te zeggen heeft. Wij móeten er belang stelling voor opbrengen nu de computer volop in opmars is bij het Rijk en bij de gemeenten. Volgens de minister van Verkeer en Waterstaat heeft het Rijk al com puters met een totaalwaarde van 500 miljoen in gebruik, waarvan voor een waarde van 140 miljoen is geïnstalleerd ten behoeve van het wetenschappelijk onderwijs. In de internationale archiefwereld is het onderwerp 'mechanische informatiever werking' vrijwel overal een urgente zaak. Op de in september te Bad Godesberg ge houden Table-Ronde des Archives was het een hoofdthema en op het Internationale Archiefcongres te Moskou zal het onderwerp opnieuw centraal gesteld worden. In diverse landen, met name de Verenigde Staten, Zweden, de Bondsrepubliek, maar ook Frankrijk, Engeland en België, wordt het nationaal archiefwezen gekend in de ontwikkeling. In Nederland worden de mogelijkheden, die er zijn om de computer te gebruiken ten behoeve van archivalische informatieverwerking, nog zo goed als niet gebruikt. In alle genoemde andere landen worden daarentegen wel, zij het in bescheiden mate, archiefprojecten (indicering) in uitvoering genomen. U allen dient er zich bewust van te zijn. dat de Nederlandse archieven in de toekomst (de financiën zullen wel uitmaken hoe snel) ook als 'data-banks' gaan functioneren. Onderzoekers, vooral wetenschappelijke onderzoekers universitaire instituten enz.zullen steeds veelvuldiger een beroep op de archieven doen, de gegevens ter beschikking te stellen voor mechanische verwerking. In verscheidene landen is reeds een nauwe samenwerking ontstaan tussen archief en universiteit (Parijs, Luik, Ber gen in Noorwegen, Marburg enz.), een ontwikkeling die onontkoombaar is en zich ook in ons land gaat aftekenen. In Eindhoven werken Gemeentearchief en Tech nische Hogeschool samen aan een project waarbij middeleeuwse gegevens inzake de ligging van grond en huizen in de computer gebracht worden. Te Rotterdam wor den 19e eeuwse kwantitatieve (bevolkings)gegevens in het Gemeentearchief ver werkt vanwege de Nederlandse Economische Hogeschool. Ook in Utrecht is een demografisch onderzoek begonnen over de periode 1770 1830. Met nadruk moet ik er uw aandacht op vestigen, dat met de ontwikkeling van de computer steeds meer gegevens via de ponskaart gebracht worden op de magnetische band en op microfilm. Die nieuwe media moeten evengoed als archiefbescheiden in de zin van de Archiefwet 1962 aangemerkt worden als de traditionele papieren documenten. Het gevaar is groot dat dit onvoldoende beseft wordt en dat er straks waardevolle gegevens, zonder tussenkomst van de archivarissen, uitgewist worden. In de gemeente Rotterdam hebben Burgemeester en Wethouders de gemeentearchi varis belast met de bewaring van de daarvoor in aanmerking komende computer- [96] archivalia en tevens alle hoofden van diensten, bedrijven en secretarie-afdelingen erop gewezen, dat geen documenten, in welke vorm ook, vernietigd mogen worden, zonder dat Burgemeester en Wethouders via de Gemeentearchivaris en de andere daarvoor in aanmerking komende instanties daartoe toestemming verleend heb ben. De hoofdstuurgroep administratieve automatisering te Rotterdam deelt de opvatting dat computer-documenten archiefbescheiden zijn in de zin van de Ar chiefwet 1962 en het hoofd van het Gemeentelijk Rekencentrum is begonnen de werkbeschrijvingen der systemen, waarin de regels zijn opgenomen omtrent de vernietiging van de gegevens, aan de Gemeentearchivaris ter goedkeuring voor te leggen. Op een op 29 november te Rotterdam gehouden bijeenkomst van een aantal direct geïnteresseerde collega's is over het onderwerp 'archief en computer' van gedach ten gewisseld. De wenselijkheid werd naar voren gebracht bij het ministerie een verzoek in te dienen om bij de regeling van de vernietiging ook de computerge gevens te betrekken. Ook zou aan de archivarissen gevraagd moeten worden te in ventariseren wat de administratie op dit moment met computers onderhanden heeft. Het bestuur heeft besloten een werkgroep te vormen met als taak de ontwikkeling van de automatisering bij te houden, de vernietiging van waardevolle computer gegevens te voorkomen en een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van computergebruik bij het toegankelijk maken van archieven en bij het historisch onderzoek. Van de Roterdamse bijeenkomst zult u een uitvoeriger verslag kunnen lezen in het Archievenblad. Nazorg archief verzorging Bijzondere aandacht besteedde uw bestuur aan een brief, die de directeur van het Organisatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten op 20 januari 1971 gericht heeft aan de gemeentesecretarissen van gemeenten tot ca. 10.000 inwo ners, met de aanbeveling toe te treden tot een systeem van nazorg in het vlak van de archiefverzorging. Die aangeboden nazorg beoogt de functionering van het registratuur-archief te verzekeren door het verrichten van periodiek onderhoudswerk. Als voordeel werd opgegeven dat aan het plaatselijk registratuurpersoneel dan geen bijzondere eisen van vakbekwaamheid (in casu: een diploma archiefverzorging S.O.D.) meer zou den behoeven te worden gesteld. Na overleg met de voorzitter van de S.O.D. hebben wij de directie van de V.N.G. in kennis gesteld van onze ernstige bezwaren tegen het feit dat haar plan uitgaat van de gedachten 1dat een registrator gemist kan worden en het dynamisch archief niet meer blijvend in goede en geordende staat behoeft te verkeren en 2. dat zoveel mogelijk archiefbescheiden zonder controle op hun juiste ordening bijgezet moeten worden bij het statisch archief in de archiefbewaarplaats. In zijn antwoord heeft het bestuur van de V.N.G. zich nadrukkelijk gedistantieerd van het denkbeeld dat gediplomeerd registratuurpersoneel afgedankt zou kunnen [97]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 12