Onder leiding van een directeur en onder toezicht van een curatorium is een zelf standige Rijks Archie/school tot ontwikkeling gekomen. Ingevolge het Reglement Rijks Archiefschool (van 19 maart 1970) bestaan thans ook officieel een docenten vergadering, een leerlingenoverleg en leerlingencommissies. Vooral de directeur, maar ook de docenten onderhouden veelvuldiger dan voorheen directe contacten met mentoren en leerlingen en met de beheerders van de archiefdiensten, waar die leerlingen hun stage lopen. Met Engeland is Nederland het land, waar een zeer gedecentraliseerd archief bestel historisch gegroeid is. Aan gemeente- en waterschapsbesturen is de zorg opgedragen voor hun eigen archieven overeenkomstig door hen zelf vast te stellen regelingen en onder toezicht van de provinciale inspecteurs. De gemeentearchivaris oefent (inge volge art. 25, 2e lid Archiefwet 1962) toezicht uit op het beheer van de gemeentelijke nog niet overgebrachte archiefbescheiden. Dit stelsel van locale archiefzorg, dat uitstekend heeft gewerkt, valt in ons land niet meer weg te denken en wordt van rijkswege zelfs gestimuleerd door in bewaring geving van rijksarchiefbestanddelen bij gemeentearchieven. Voor ons, Nederlanders, zou een Frans of Russisch stelsel, waarin geen plaats is voor zelfstandige locale archieven, onaanvaardbaar zijn. Dat neemt niet weg dat voor niet-Nederlanders het bestaan van vele tientallen zelf standige locale archiefdiensten naast een Rijksarchiefdienst meestal een onbegre pen zaak is. De Vereniging van Archivarissen in Nederland heeft tussen de grote zuilen en kleine zuiltjes, die ons archiefwezen schragen, in. een eigen niet wettelijk bepaalde taak. Als forum van vakgenoten ziet zij er nauwlettend op toe of de belangen van het Nederlands archiefwezen, voorzover wij archivarissen daarbij direct betrokken zijn, niet geschaad worden. Gevraagd en ongevraagd tracht zij naar eer en geweten beslissingen en maatregelen uit te lokken of te voorkomen. Uw bestuur meent in 1971 zo diligent mogelijk geweest te zijn. Aan goede samenwerking met de instan ties die de belangen van het Nederlands archiefwezen in een ander verband of in zijn totaliteit behartigen, heeft het niet ontbroken, ook al divergeerden de inzichten in een enkel geval wel eens. Dat laatste is overigens een gezond verschijnsel omdat de discussie zo op gang gehouden wordt. Archief raad De minister is in 1971 aan onze wens dat de adviezen van de Archiefraad sneller ge publiceerd zouden worden dan in 1970 tegemoet gekomen. Advies nr. 15, verreweg het belangrijkste en meest opzienbarende, handelende over de problematiek rond de Rijksarchiefdienst, oplossingen en prioriteiten, is door mij reeds ter sprake gebracht in de laatste ledenvergadering te Maastricht. In positieve zin heeft de Archiefraad geadviseerd op ons verzoek aan de minister om t.a.v. de registers van de burgerlijke stand, die overgebracht zijn naar een ar chiefbewaarplaats, niet alleen de beheerders van de rijksarchiefbewaarplaatsen, maar ook de beheerders van de gemeentelijke archiefbewaarplaatsen aan te wijzen als bewaarders in de zin van het Burgerlijk Wetboek. [92] Op ons hierna uitvoeriger te vermelden verzoek aan de minister om stagiaires bij rijks-, gemeente- en waterschapsarchieven in aanmerking te doen komen voor gel delijke tegemoetkoming ex art. 42 Archiefbesluit, zal door de Archiefraad naar zich laat aanzien ook in positieve zin geadviseerd worden. Rijksarchiefdienst Voor de Rijksarchiefdienst is helaas ook in 1972 minder geld disponibel dan brood nodig is. Bezuiniging over de hele linie is er de oorzaak van dat het personeelsbe stand opnieuw niet mag worden uitgebreid met de toegezegde 20 medewerkers. Voor 1972 zijn het er 14. De Rijksarchivarissen in Limburg en in Groningen werden door personeelsgebrek bijzonder getroffen; zij hebben hun service aan bezoekers tijdelijk moeten beper ken, wat aanleiding heeft gegeven tot het stellen van vragen door een Tweede Ka merlid. Een mijlpaal was de officiële ingebruikneming op 15 november van het Utrechtse archiefcomplex. Met de bouw van een nieuw Algemeen Rijksarchief zal hopelijk nog in 1973 be gonnen worden; wanneer de overige bouwplannen verwezenlijkt zullen worden is nog onzeker. Rijks archiefschool Het aantal leerlingen dat dit jaar deelneemt aan de cursus van de Rijks Archief school, is zeer bevredigend. De cursus ving op gelukkige wijze aan met een werk week in de jeugdherberg Rhijnauwen bij Bunnik. Degenen die zoals ik de open huis'-dag bijwoonden, waren enthousiast; de wegblijvers hadden ongelijk. Materiële positie stagiaires In feite ontvangen thans vele stagiaires een acceptabele honorering, hetzij via de rijksbeurzenregeling hetzij via aanstelling op een formatieplaats. Op de bijeenkomst van 12 januari 1971 te Rotterdam werd het idee gelanceerd om de benodigde gelden voor honorering van boventallige stagiaires te putten uit van rijkswege ex art. 42 Archiefbesluit te verstrekken geldelijke tegemoetkomingen. Het bestuur heeft daarop aansluitend op 14 juni de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk verzocht op de sector archiefwezen van de departements begroting een bedrag uit te trekken waaruit bedoelde stagevergoedingen kunnen worden betaald aan candidaten die hun stage doorbrengen aan een rijks-, gemeen te- of waterschapsarchief, zonder dat zij op een formatieplaats zijn aangesteld. Het gaat er ons om dat de geldelijke tegemoetkomingen van art. 42 Archiefbesluit gere aliseerd worden naast de beurzen die sinds enige jaren door de minister ten behoe ve van stagiaires bij de Rijksarchiefdienst ter beschikking gesteld worden. Wij deden de minister de suggestie bij de toekenning van die tegemoetkomingen ex. art. 42 Archiefbesluit gebruik te maken van een commissie, waarin zeker zitting zouden moeten hebben: een vertegenwoordiger van het ministerie, de directeur van [93]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 10