A. Corée 29 januari 1891-4 januari 1972 Hervormde Gemeente van Schiedam. Helaas heeft het niet zo mogen zijn en zal hij de verwachte nieuwe huisvesting van het archief niet beleven, noch de uitgave van wat zijn hoofdstudie zou worden. Hoezeer hij aan Schiedam verknocht was en hoezeer hij zozeer door pijn ge plaagd de hulp, die hem hier aan het archief is geboden, op prijs stelde, moge tenslotte blijken uit het (reeds) geschreven voorwoord op zijn Geschiedenis van de Hervormde Gemeente te Schiedam: In mijn hoekje op het gemeentearchief, een gebouw dat ondanks alle gebreken mij zeer dierbaar is en waar ik het voor recht heb nog contact te hebben met toegewijde en behulpzame vrienden, ben ik na vele jaren begonnen met het schrijven van de geschiedenis van de Hervormde Gemeente te Schiedam'. Het stemt ons tot een zekere voldoening te weten, dat hij hier, in het pand Oude Kerkhof 5, gelukkig is geweest zowel in de jaren van zijn archivarisschap als in de jaren, die hij er als ambteloos burger heeft doorgebracht. G. van der Feijst L 12] Op 4 januari jl. overleed te Leeuwarden op bijna 81-jarige leeftijd de heer August Corée, die meer dan 40 jaren aan het Rijksarchief in Friesland verbonden is geweest. De heer Corée werd 29 januari 1891 te Leeuwarden geboren1. Hoewel zijn aan stelling als tijdelijk klerk tegen een bezoldiging van 8,- per week van 17 juli 1913 dateert, vinden wij zijn handschrift al op 30 mei van dat jaar in het mis- siveboek; hij verving de klerk P. Bosma, die op 5 januari 1914 aan een ernstige ziekte overleed. De eerste jaarverslagen vermelden genealogische onderzoekingen en afschriften, buiten bureautijd verricht resp. gemaakt, waarvoor onderschei denlijk 0,50 per uur en 0,20 per bladzijde werd uitgekeerd; deze werkzaam heden buiten bureautijd, die later natuurlijk hoger werden gehonoreerd, raakten pas in de jaren '40 in onbruik. Sinds 14 februari 1914 in vaste dienst, was Corée van 31 mei 1916 af gemobili seerd als landstormplichtige, maar kwam 19 april 1917 met tijdelijk verlof, 'het geen', zoals de rijksarchivaris Berns schreef, 'van veel belang was zoowel voor den geregelden gang van verschillende archiefwerkzaamheden, waarvan vele be zwaarlijk aan een tijdelijk klerk kunnen opgedragen worden2, alsook wijl er al hier, bij ontstentenis van den klerk, geene gelegenheid is voor het verrichten van genealogische en andere onderzoekingen en het maken van afschriften bui ten den bureautijd'. Vakantie was er vóór 1920 voor hem niet bij; een ongehuwde ambtenaar werd blijkbaar geacht daaraan geen behoefte te hebben. Nadat hij in 1919 getrouwd was, had hij jaarlijks twee weken verlof. Met de kleine bezetting van het rijks archief in die jaren kon het in december 1922 gebeuren, dat de heer Corée de dienst alleen moest waarnemen wegens ziekte van de rijksarchivaris, daar de plaats van chartermeester sinds november 1921 vacant was. In later jaren kwam 1 Zijn kwartierstaat verscheen in Genealogysk Jierboekje 1970, 18-19. 2 De tijdelijke klerk, die de heer Corée tijdens zijn militaire dienst verving, had een ook later in het archiefwezen weer opduikende naam: W. Keikes. [13]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 7