Berichten Rijksarchieven. De rijksarchieven in de provincies Limburg en Groningen hebben in verband met de ongunstige personeelssituatie de openingstijden voor het publiek moeten bekorten. In Limburg is de leeszaal sedert 6 december 1971 geopend op maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 14 uur in plaats van 9 tot 17 uur'. In Groningen is de studiezaal op werkdagen 's morgens gesloten en zijn de openingstijden tot nader aankondiging op maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.30 en op zaterdag van 9 tot 13 uur. Gemeente- en waterschapsarchieven. 's-Gravenhage. In het jaarverslag over 1970 wordt vermeld, dat de gemeente raad op 26 januari de nieuwe archiefverordening, als bedoeld in artikel 25, 2e lid van de Archiefwet 1962, vaststelde en dat de bouw van het kantoorpand aan de Loosduinseweg goede voortgang maakt, zodat de archiefdienst waarschijnlijk omstreeks september 1972 een ruimere behuizing zal kunnen betrekken. Op 5 november kon het eerste exemplaar van de door mejuffrouw drs. A. M. J. de Haan samengestelde Inventaris van het archief van de Heilige Geest en het Heilige Geesthofje2 door de archivaris, vergezeld van de samenstelster, in de oude regentenkamer van het Hofje aan de heren regenten worden overhandigd. De ordening en inventarisatie van het archief der gemeente over de periode 1816- 1851 werd voortgezet en met de periode 1851-1915 werd begonnen. Daartoe werden stukken uit dossiers terug gebracht naar de plaats, waarop zij volgens het toen gebruikte agendastelsei behoren. Geïnventariseerd werd het archief van de Loosduinse Groenteveilingsverenigingen en de Centrale Aankoopvereniging (1899-1970). Enige commissiearchieven werden opnieuw geordend. De registra- 1 De studiezaal van het rijksarchief in Limburg is dankzij de verbeterde personeels situatie met ingang van 1 maart 1972 weer van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur voor het publiek toegankelijk. 2 Besproken in Ned. Archievenblad 1971, blz. 60-62. [76] tie van de in de verschillende archieven aanwezige charters werd voortgezet met de charters in het archief van de Weeskamer. Begonnen werd aan een klapper op de hypotheekakten van huizen en landerijen in het Rechterlijk archief als pendant van de zestig jaar geleden reeds vervaardigde klapper op de transport akten, welke een onmisbaar instrument is gebleken bij onderzoekingen naar de Haagse bewoningsgeschiedenis. Waar de gemeente Zoetermeer steeds nauwer deel gaat uitmaken van de Haagse agglomeratie, werd veel aandacht besteed aan deze gemeente. Berichten betref fende Zoetermeer werden verwerkt in de courantenklapper en literatuur werd aangeschaft. Op verzoek werden de handelingen van de gemeenteraad en andere raadsstukken regelmatig ten behoeve van de bibliotheek toegestuurd. Het verzoek om toezending werd eveneens gericht tot de gemeentebesturen van Wassenaar en Voorburg, aan welk verzoek door beide gemeenten werd voldaan. Met de gemeente Rijswijk bestaat een dergelijke afspraak reeds sedert 1928. Het archief werd bezocht door 998 (v.j. 951) personen, die 2438 (v.j. 2699) be zoeken brachten. Nieuw-Ginneken. In 1970 werd vooral de collectie topografische foto's belang rijk uitgebreid. De archivaris besteedde veel aandacht aan de verrijking van het toponimisch materiaal, waarvan bij straatnaamgeving gebruik kon worden ge maakt. Het indiceren van een 18e eeuws resolutieboek werd voorbereid. Ver worven werd het archief van de opgeheven Commissie tot wering van school verzuim, dat echter voor 1942 slechts zeer fragmentarisch bewaard is gebleven. Streekarchivariaat 'Rijnstreek'Op 1 december 1971 is in werking getreden de gemeenschappelijke regeling aangegaan tussen de gemeenten Bodegraven, Drie- bruggen, Reeuwijk en Woerden en het Grootwaterschap van Woerden teneinde hun archieven op een deskundige wijze te doen beheren, welke de naam ver kreeg van Streekarchivariaat 'Rijnstreek'. Tot archivaris van dit streekarchivari aat werd per 1 januari 1972 benoemd L. Cl. M. Peters. De St. Laurentiusviering van de Noordbrabantse archivarissen, vond in 1971 plaats op 23 maart in het Norbertinessenklooster St. Catharinadal te Oosterhout. De archivarissen werden hier bij gelegenheid van het 700-jarig bestaan van deze kloostergemeenschap bijzonder gastvrij ontvangen. Anders dan andere jaren werd deze keer ook meer aan 'wetenschap' gedaan. Collega J. H. van Mosselveld sprak over de slotjes van Oosterhout en met name over het slotje De Blauwe Camer, waarin het klooster sinds 1647 gevestigd is. Collega 1. M. H. Broeders gaf een uiteenzetting over de stichter van het kloos ter. Zuster Elisabeth lanssens, de priorin, vertelde iets over het leven van de kloostergemeenschap, die uit 58 zusters bestaat. Na een rondgang door de kloos tergebouwen, waarbij ook het 'slot' mocht worden bezocht, was er tenslotte een -vorstelijk feestdiner uit de kloosterkeuken. [77]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 39