van 18-20 oktober 1970 heeft gehouden te Rieti, met als onderwerp: de opleiding van archiefambtenaren en de problemen die daarmee samenhangen. In de IVde rubriek zijn de statuten afgedrukt van de 'Societa degli storici itali- anp Yan deze vereniging, die zetelt in het Instituut voor middeleeuwse en mo derne geschiedenis van de universiteit van Milaan, kunnen diegenen die geschie denis doceren aan een universiteit, lid worden. In deze rubriek treft men ook een bespreking aan van de werken die tot nu toe zijn uitgegeven onder auspiciën van de A.N.A.I. Deze werken bestaan uit twee series: I Fonti e studi del corpus membranorum italicarum, studies gewijd aan of van belang voor onderzoek in de Italiaanse archieven en II Fonti e studi di storia legislazione e tecnica degli archivi moderni. Deze laatste serie bevat studies over archiefwetgeving en ar- chivistiek. Hierin is ook het werk uitgekomen van R. de Felice, L'archivio mo- derno nella pubblica amministrazione, Roma 19701 waaraan A. Papa nog eens een uitvoerige bespreking wijdt (pp. 142-144). In de Vde rubriek doet de 'Societa degli storici italiani' enige aanbevelingen in zake universitaire hervormingen. In deze rubriek kan men ook lezen hoe de oude Sorbonne is uiteengevallen in dertien universiteiten verspreid over het centrum, de buitenwijken en de voorsteden van Parijs. A. Spagnuolo houdt in de Vide rubriek een pleidooi voor de computer. Hij vindt dat de toekomstige archiefambtenaren tijdens hun opleiding op de hoogte moe ten worden gebracht van de mogelijkheden die een computer voor wetenschap pelijk onderzoek biedt. Aansluitend op dit artikel geeft S. P. P. Scalfati in zijn 'Notizie e studi a proposito della edizione delle pergamene pisane e lucchesi (se- coli VIII-XVII)' aan hoe de computer is ingeschakeld bij de uitgave van de oor konden van Pisa en Lucca uit de VlIIste-XIIde eeuw. Uit dit artikel blijkt, dat een dergelijk project slechts uitvoerbaar is met medewerking van een universiteit die een aantal hoogleraren en tientallen studenten kan inzetten. In de laatste rubriek behandelt A. Wagner het probleem van de toegankelijkheid van de archieven in een artikel getiteld: 'L'accès aux archives, passage dune po litique restrictive a une politique libérale.' Het artikel wordt besloten met het volgende citaat van de 'éminent archiviste hollandais' Dr. F. R. J. Verhoeven: rend re accessible a tous les archives que presentent une valeur nationale et historique constitue pour tout gouvernement démocratique une obligation morale et c'est la raison pour laquelle on a pu dire que les archives nationales constituaient la conscience suprème du gouvernement'. Dr. Verhoeven heeft een grote rol gespeeld bij het totstandkomen van de Federation of Malaya Public Records Office'2, aan welk archief Lorenzo Mannino een artikel wijdt. Bij de opsomming van de verschillende aldaar aanwezige archiefbestanddelen worden ook vijftien Nederlandse delen (1642-1825) genoemd, die afkomstig zijn van Malakka. W. Chr. P. 1 Zie N.A.B. 75ste jrg. (1971) p. 291. 2 Zie N.A.B. 71ste jrg. (1967) pp. 88 en 255. [70] Southeast Asian Archives, the lournal of the Southeast Asian Regional Branch of the International Council on Archives, aflevering 3 van juli 1970, bereikte ons pas na aflevering 4, die reeds besproken werd in Nederlands Archievenblad 1971 op blz. 225. Uit deze derde aflevering is voor ons vooral van belang het door dr. F. R. J. Verhoeven samengestelde overzicht van de Dutch Malacca Government Records in the National Archives of Malaysia. Deze op microfilm vastgelegde archivalia bestrijken de periode 1641-1793. Zij bestaan in hoofdzaak uit extracten betref fende Malakka uit de Generale Missiven van de Gouverneur-Generaal en de Raad in Batavia aan de Heren XVII in Amsterdam, het Bataviaas Uitgaand Briefboek van naar Amsterdam gezonden copieën van brieven uit Batavia naar Malakka en het Inkomend Briefboek van brieven uit Malakka naar Batavia, die al dan niet in copie naar Amsterdam werden doorgezonden. Verder zijn er brie ven van gouverneurs en ambassadeurs, alsmede 37 plattegronden. Een bibliogra fie en een lijst van gouverneurs zijn aan het overzicht toegevoegd. J. H. v. d. HO. Archivmitteilungen, Zeitschrift fiir Theorie und Praxis des Archivwesens, jrg. 20 en 21 resp. 1970 en 1971. In tweemaandelijkse afleveringen die doorgaans stipt op tijd verschijnen wordt door de 'staatliche Archivverwaltung' in de D.D.R. het vaktijdschrift Archivmitteilungen uitgegeven, waarvan hier de twee jongste jaargangen besproken zullen worden. Voordelig voor de recencent is het verschijnsel dat in ieder nummer artikelen van 'theoretische' aard worden opge nomen, die veeleer de theorie van het leninisme-marxisme betreffen dan die van de met de haren er bij gesleepte archivistiek. Aangezien voornoemde filosofie ten onzent nog niet als een onmisbaar element van de archieftheorie beschouwd wordt, acht ik mij ontslagen van de plicht deze artikelen te bespreken. Ik volsta met de vermelding van een theoretisch artikel verschenen in de 5de aflevering van 1971 getiteld 'Archivarbeit im Dienste des Gesellschaftlichen Fortschritts', waaruit de lezer zeer goed op de hoogte gebracht wordt van het gangbare denk patroon in de D.D.R. We vervolgen met de bespreking der afzonderlijke afleveringen. jrg. 20 no. 1 Dit nummer bevat ondermeer een bijdrage van de hand van Detlef Magnus over de vernietiging op kortlopende termijnen van op speciale lijsten vermelde stuk ken, een in de D.D.R. toegepaste procedure sinds 1959. En een bijdrage van verschillende schrijvers over het gebruik van 16 en 35 mm. films in de archieven met het oog op reprografische doeleinden. Men geeft de voorkeur aan 16 mm. film, waarvan productievoorbeelden uit eigen land besproken worden. jrg. 20 no. 2 Deze aflevering staat in het teken van de herdenking van Lenin's 100ste geboor- [71]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 36