Kroniek Buitenlandse archivistische literatuur. Van Archives et Bibliothèques de Belgique/Archief- en Bibliotheekwezen in Bel gië is aflevering 1-2 van 1971 gevuld met de Miscellanea Lucienne van Meer- beeck, historische en archivistische bijdragen aan dit afdelingshoofd van het Bel gische Algemene Rijksarchief bij haar pensionering aangeboden. De inleiding, een levensbericht van mejuffrouw Van Meerbeeck, werd geschreven door de oud- algemene rijksarchivaris C. Tihon. D. de Stobbeleir verzorgde haar bibliografie, die 26 inventarissen en 41 andere publicaties omvat. Specifiek op archiefgebied liggen de volgende artikelen in de Miscellanea. Over het behoud van de interne structuur der archieffondsen schreef dr. J. Baerten aan de hand van de papieren van het Officie fiscaal van Brabant, die in de 18e eeuw in drie stadia werden geinventariseerd, waarbij drie verschillende systemen naast elkaar werden gebruikt. Waar hier dus geen orde heerst moet de archivaris er een invoeren. A. de Smet schreef over kaarten in archiefbewaarplaatsen en in bibliotheken, hun conservering, berging en beschrijving. P. Lefèvre behandelt Les archives de l'abbaye des Prémontrés d'Averbode a la fin de l'Ancien Régime met als bijlage de toen door de kanunnik-archivaris Ambroise van Hulsel ge maakte archief inventaris. Ph. Muret gaat de omstandigheden na, waaronder de archieven van de nuntiatuur in Vlaanderen in 1795 in Rotterdam verdwenen zijn, voorzover zij niet in het archief van het bisdom Haarlem terecht gekomen zijn. Over Gachard et les archives contemporaines leverde C. Tihon een interessante bijdrage, waaruit blijkt, dat de eerste Belgische Algemene Rijksarchivaris wel voorstellen deed tot de instelling van een section administrative bij zijn archief maar dat deze, mede door ruimtegebrek nimmer verwezenlijkt werden. M. van Haegendoren publiceert de door hem aan de hand van de situatie in het oude hertogdom Brabant voorgestelde regels voor het ordenen en inventariseren van oude gemeentearchieven. Aflevering 3-4, die in een groene omslag gestoken is in afwijking van de tot nu gebruikelijke iets gelige kleur, begint met artikelen over het Oostenrijkse archief wezen door L. Auer en het Spaanse archiefwezen door L. Sanchez Belda. Het [68] eerste gaat vrij diep op de geschiedenis en de problemen in, het tweede beperkt zich meer tot het geven van een overzicht. Echt op archiefgebied liggen in dit rijke deel verder de volgende bijdragen. In- ventaire des archives de la S.A. Intermills par C. Douxchamps-Lefèvre. G. Asaert, Het Tussenarchief, schakel archief-administratie, een voorbeeld in de Duitse Bondsrepubliek. Dit artikel behelst een uitvoerig verslag van een bezoek aan het Zwischenarchiv van het Bundesarchiv in Sankt Augustin. M. R. Thielemans uit naar aanleiding van het door de Association des Archivistes francais gepubli ceerde Manuel d'archivistique1 een aantal verlangens voor een dergelijk boek in België. Bij de boekbesprekingen komen aan de orde de Acta Historiae Neerlandica, de len III en IV, en Heerlijkheid en heren van Zevenbergen deel II (Publicaties van het archivariaat Nassau-Brabant nr. 8) door A. Delahaye. De Kroniek van het Archiefwezen omvat allereerst de Belgische archivalische publicaties uit 1970 met aanvullingen voor de vorige jaren. Onder de Notities bericht G. Asaert over de studiedagen betreffende vernietiging en akwisitie op Woudschoten 15-16 ok tober 1970. Ook worden de laatste aflevering van de jaargang 1969 de hele jaar gang 1970 van het Nederlands Archievenblad besproken, samen met enige jaar verslagen en inventarissen. Als belangrijk voor Nederland noemen we tenslotte In memoriam dr. Maria Elizabeth Kronenberg door E. Cockx-Indestege en In memoriam prof. mr. Egied Idesbald Strubbe door H. Coppejans-Desmedt. De gehele jaargang 1971 telt 779 bladzijden. J. H. v d. HO. Naast 'Rassegna degli archivi di stato' bestaat in Italië sedert 1967 'Archivi e Cultura', een uitgave van de A.N.A.I. (Associazione Nazionale Archivistica lta- liana), onder redactie van de president van genoemde vereniging: Prof. A. Lom- bardo. Volgens de titelpagina is het een halfjaarlijkse uitgave, maar tot nu toe verschenen de nrs 1 en 2 jaarlijks tezamen in één deel. Het tijdschrift heeft ze ven rubrieken: I artikelen en inventarissen, II verenigingsnieuws, III problemen en belangen van de A.N.A.I., IV historisch onderzoek, V nieuws van de univer siteiten, VI archieven en moderne technieken, VII mededelingen en varia. Hoewel de eerste rubriek in de hier te bespreken vierde jaargang (1970) bijna de helft van het deel (totaal 221 p.) beslaat, lijkt het mij voor de Nederlandse lezers niet de interessantste rubriek. Van de hand van A. Caruso is er een inventaris van de 'Carte Pessetti' (5 portefeuilles): 18de en 19de eeuwse stukken van de familie Pessetti, voornamelijk kooplieden te Napels. Daarop volgt een verhan deling van J. Vemacchia over Gnaeus Flavius, grondlegger van de Romeinse jurisdictie uit het begin van de 4de eeuw v. Chr. De rubrieken II en III staan in het teken van de studiedagen die de A.N.A.I. 1 In deze aflevering van het Archievenblad besproken door drs. B. Woelderink op de blz. 53-57. [69]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 35