de Katholieke Universiteit, aan het KDC overgedragen (Alberdingk Thijm, Schaepman, Ariëns, Aalberse, Nolens, Gerard Brom e.a.). Voorts is een bescheiden begin gemaakt met de aanleg van een beeld- en geluids archief, waarvoor audio-visuele documentatie wordt bijeengebracht (K.V.P. pro paganda-films, grammofoonplaten, foto's en dia's enz.). Voor de overdracht van archieven zijn een aantal richtlijnen opgesteld. Overdracht is mogelijk in eigendom, bruikleen of depot/beheer, waarvan deze laatste vorm de meest gebruikte is. Als algemene bepalingen gelden o.a.: a. het afgestane archief wordt als een zelfstandig geheel bewaard, b. het archief zal worden geïnventariseerd en bruikbaar gemaakt voor weten schappelijk onderzoek; c. voor publicatie uit het afgestane materiaal is toestemming van de depot-gever vereist, voor zover het stukken betreft jonger dan jaar. Bovendien kunnen door de depot-gever bijzondere bepalingen hieraan worden toegevoegd. Een volledig overzicht van het archiefbestand van het KDC is opgenomen in het jaarboek van het KDC, dat in januari van dit jaar voor het eerst is verschenen en waarvan een overdruk aan alle archiefbewaarplaatsen zal worden toegestuurd1. Ieder jaar zullen in dit jaarboek de aanwinsten worden vermeld en zal van een aantal archieven een beknopte beschrijving worden gegeven qua inhoud en be lang voor wetenschappelijk onderzoek. Door de aanstelling van een bevoegd middelbaar archiefambtenaar, heeft het KDC zich duidelijk op het standpunt gesteld de archieven op verantwoorde wijze te laten inventariseren, volgens de huidige normen die daaraan gesteld worden. Samen met stagiaires van de Rijksarchiefschool (in samenwerking met het Ge meentearchief te Nijmegen) en 6 studenten-assistenten worden op het ogenblik de archieven geinventariseerd, waarvan nog dit jaar de volgende inventarissen worden uitgegeven: R.K. Staatspartij, Wouter Lutkie, Adelbertvereniging, Sint Melaniawerk, Katholieke Kunstkring De Violier en het Stichtingsbestuur van het tijdschrift Te Elfder Ure. De inventarissen zullen, naast het jaarboek en een stu- 1 Archief voor de Geschiedenis van de Katholieke Kerk in Nederland, 1971, afleve ring II. Hierin de tekst van de toespraken van kardinaal Alfrink en de directeur drs. J. H. Roes bij de officiële opening van het Centrum op 28 november 1970 en een over zicht over de eerste twee jaren van het KDC met een concept-ontwikkelingsplan. Als bijlagen de samenstelling van de adviesraad van het KDC; een lijst van aldaar aan wezige archieven; het advies inzake de archieven van de R.K. kerkprovincie in Neder land, uitgebracht door de Contactgroep voor Kerkelijke Archieven; een nota betref fende het verzamelen van documentatie uit dekenaten en parochies door het KDC en een nota ten bate van een wetenschappelijk ontwikkelingsplan van het KDC, opgesteld door J. M. G. Thurlings. [50] diënreeks, als een aparte reeks van het KDC worden uitgegeven, waarop door belangstellenden kan worden ingeschreven. Met deze omschrijving van taak en werkwijze van het KDC in het algemeen en de afdeling archieven meer in het bijzonder, heb ik het KDC als archiefbewaar plaats bij U willen introduceren. Het KDC vertrouwt op een goede samenwer king met het archiefwezen in Nederland. Door de publicatie van eerder genoem de inventarissen hoopt en verwacht het KDC zijn archiefcollectie op zo ruim mo gelijke schaal voor studie en onderzoek open te stellen. Het KDC beschikt op het ogenblik over 4 vaste medewerkers t.w. drs. J. H. Roes, directeur, mevr. P. J. M. Janssen-Geraerdts, secretaresse, de heer W. A. Kuiper, bibliothecaris, en ondergetekende W. A. A. Mes als archivaris. Voorts zijn enige medewerkers in WSW-verband, enkele part-time medewerkers en een twaalftal studenten-assistenten op het KDC werkzaam. Het Katholiek Documentatie Centrum is gevestigd in het gebouw van de Univer siteitsbibliotheek, Erasmuslaan 36 te Nijmegen, waar het beschikt over een eigen afdeling, met werkruimten, leeszaal en depot. (tel. 08800-58711, toestel 2450 (archivaris) of 2412 (secretaresse). W. A. A. Mes, Archivaris KDC SUMMARY The Catholic Documentation Centre at Nimeguen. As an independent institute of the Catholic University the Catholic Documen tation Centre was founded the 1st of May 1969. The Centre colletcs all docu mentation about the Catholic life in the Netherlands in the past and in the pre sent. This documentation is ordered, described and opened to scientific investi gation. The collections of the Centre consist of Library, Current Documentation and Archives. The archives are of political parties, religious groups and organizations and outstanding Catholic personalities. [51]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 26