Het Katholiek Documentatie Centrum te Nijmegen AIgemeen Voor de oprichting van het Katholiek Documentatie Centrum (KDC) kunnen als belangrijkste factoren worden aangevoerd: ten eerste de signalering van de journalistieke, maar vooral wetenschappelijke belangstelling voor het katholiek leven in Nederland, zowel voor de verschuivin gen en veranderingen in het heden alsmede de ontwikkelingen in het verleden; ten tweede de behoefte om op één plaats een zo volledig mogelijke informatie en documentatie over het katholiek leven bijeen te brengen. Op initiatief van Prof. dr. A. F. Manning, hoogleraar in de Nieuwste Geschie denis aan de Katholieke Universiteit, werd met een aantal andere hoogleraren eind 1967 een memorandum opgesteld, waarbij bovengenoemde factoren als uit gangspunt dienden. Dit memorandum stelde voorts vast, dat het voorhanden zijnde materiaal praktisch onbereikbaar was en door de recente verschuivingen in snel tempo dreigde te verdwijnen. Men achtte voor de Katholieke Universiteit gegronde redenen aanwezig de no dige initiatieven op dit gebied te nemen. Dit waren in het kort de doelstellingen en beweegredenen van de eerste initiatief nemers. Zij namen contact op met het College van Curatoren van de Katholieke Universiteit, waar hun plannen met instemming werden begroet. De instelling van een commissie van voorbereiding in 1968, de contacten met het Pastoraal Insti tuut van de Nederlandse Kerkprovincie, besprekingen met diverse instanties enz., waren evenzovele werkzaamheden, die uiteindelijk leidden tot de oprichting van het KDC. In november 1968 gaf de Senaat van de Katholieke Universiteit zijn fiat aan de oprichting van het Katholiek Documentatie Centrum, als een zelf standig instituut in universitair verband. Op 1 mei 1969 werd drs. J. H. Roes als direkteur aangesteld en vanaf die datum werd het KDC formeel als opgericht beschouwd. De officiële opening door Kar dinaal Alfrink vond op 28 november 1970 plaats. [48] De doelstellingen van het KDC zijn in een reglement vastgelegd: a. documentatie bijeen te brengen over het katholiek leven in Nederland in het verleden en heden; b. deze documentatie ordenen en beschrijven; c. hulp verlenen bij de wetenschappelijke bestudering ervan; d. aan de hand van de verzamelde documentatie verslag te geven van de ont wikkelingen in de katholieke gemeenschap. Bibliotheek, documentatie en archief. Naar de aard van het materiaal worden binnen het KDC onderscheiden: biblio theek, 'current documentation' en archief. a. bibliotheek en current documentation: Bij de opbouw van de bibliotheek is het KDC uitgegaan van het bezit van de Universiteitsbibliotheek. Gezien haar oorsprong beschikt deze bibliotheek reeds over een omvangrijke collectie boekeu, brochures en tijdschriften, die voor het KDC van belang zijn. Het KDC bouwt voort op deze collectie, waarbij vooral aandacht wordt besteed aan de semi- wetenschappelijke uitgaven als parochieblaadjes, uitgaven van katholieke vereni gingen, jeugdblaadjes e.a. Voor de current documentation worden gegevens verzameld bijv. over en van het Pastoraal Concilie, PINK, KASKI, Pax Christi en Septuagint. Voor de internationale samenhang verzamelt het KDC o.a. krantenknipsels over de katholieke kerk in het buitenland, voorzover het parallelle ontwikkelingen met de katholieke kerk in Nederland betreft. De belangrijkste taak bestaat echter in het toegankelijk maken van dit materiaal, waarvoor diverse catalogi worden samengesteld: een alfabetische, een systemati sche, een biografische, een tijdschriften catalogus, een op uitgevende instanties en een trefwoordenregister op de systematische catalogus. b. archief: Het KDC stelt zich ten doel de archieven te verzamelen van katho lieke instellingen en organisaties in ons land in de 19e en 20e eeuw (R.K. Staats partij, K.V.P., Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond, Adelbertvereniging, Thijmgenootschap, Pax Christi e.a.). In het algemeen kunnen voor de overdracht van deze archieven als redenen wor den aangevoerd: personeels- en ruimtegebrek bij de administratie, met daarnaast de mogelijkheid om via het KDC de archieven verantwoord te laten inventari seren. Ter voorkoming van vernietiging of verlies bij opheffing of fusie van in stellingen neemt het KDC meestal het initiatief. De betreffende instelling wordt dan geattendeerd op de mogelijkheden van deponering bij en het toegankelijk maken van het archief door het KDC. Naast deze organisatie-archieven, bezit het KDC ook een groot aantal persoons archieven. O.a. zijn per 1 december 1970 de archieven, die in het bezit waren van [49]

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 25