A rchief en computer op gelijke arbeidsvoorwaarden als andere ambtenaren. Het verdient daarom de voorkeur de ruimten zo te situeren, dat met een beperkte bezetting de publieke service gehandhaafd kan worden met een maximale veiligheid en afgeslotenheid voor de niet-publieke ruimten. A. E. M. Ribberink SUMMARY Housing archives in the future. The building in which archives are kept should be organised in a way to enable the archivist to perform his task as well and as efficiently as possible. His task is two-fold: the safe-keeping of important documents and providing an easy access to these documents. In the 19th century the attention was mainly focussed on the aspect of safe keeping and protection against fire, damp and theft. The stock-room system was thought to provide a good answer to these problems. Although objections are raised today against the safety-aspect of this system, the main criticism is di rected against the limited accessibility it provides. With the documents put away safely, it is also hard to get access to them. The author who is the head of the National Public Record Office, pleads for a greater independence for the visitor to the public record offices. Records that are consulted frequently should be available in the reading-room on microcard or instant fotocopy of stocked in such a way that easy transportation to and from the reading-room is possible. When confronted with extensive questions one might even consider admitting qualified visitors to the records in the depot. A limited part of the depot that can easily be overlooked should be arranged for that purpose. The requirement given by law that archives are public, implies that the public record offices should try to be open to the public in hours that people elsewhere employed are off duty. [20] Verslag van de bijeenkomst in het gebouw van de Gemeentelijke Archief dienst te Rotterdam, op maandag 29 november 1971, aanvang 9.30 uur. Aanwezig de heren drs. H. Bordewijk, mr. E. D. Eijken, H. J. van Meerendonk, mr. A. E. M. Ribberink, dr. P. Scherft, mr. J. H. de Vey Mestdagh (allen van de Rijksarchiefdienst), T. van der Hoek, mr. J. D. Chr. de Vries (beide van het ministerie van CRM), mr. F. C. J. Ketelaar (secretaris Archiefraad), drs. H. van Dijk, dr. D. J. Roorda (beide van de Ned. Economische Hogeschool te Rotter dam), mr. A. L. G. M. van Agt, drs. I. W. L. A. Caminada, A. Graafhuis, dr. S. Hart, dr. W. J. van Hoboken, mr. J. H. van den Hoek Ostende, drs. H. M. Men- sonides, drs. R. A. D. Renting, G. J. Röhner namens dr. J. E. A. T. Struick, mr. K. Schaap, drs. F. A. M. Schoone, H. W. van Veldhuizen en drs. B. Woelderink (allen werkzaam bij gemeentelijke archiefdiensten). Afwezig mevr. drs. E. P. Polak-de Booy (Rijksarchiefdienst) en de heren dr. L. P. L. Pirenne (Rijksarchiefdienst), dr. Th. E. Jensma (Gemeentelijke Archief dienst Dordrecht) en dr. F. A. Brekelmans (Gemeentelijke Archiefdienst Breda). Voorzitter: drs. R. A. D. Renting. De heer Renting begint met te verklaren waarom hij deze bijeenkomst heeft ge organiseerd. Wij weten allen dat de computer zijn intrede in de administratie heeft gedaan en sterk in opmars is. De archivarissen hebben dit totnutoe enigs zins lijdelijk aangezien. Af en toe is over deze zaak in archivarissenkring wel eens wat gezegd, maar het bleef dan bij vaagheden. De tijd is evenwel aangebroken dat de archivaris zich in deze niet meer afzijdig kan houden. In de eerste plaats dient de archivaris zich bewust te zijn van de mogelijkheden die de computer biedt bij de indicering en het historisch onderzoek. Daarnaast echter brengt het gebruik van de computer door de administratie ook gevaren voor de archieven met zich mee. De administratie houdt er namelijk nog onvoldoende rekening mee dat het hier evengoed gaat om de produktie van archiefbescheiden, die val len onder de werking van de Archiefwet 1962. Op de in september 1971 te Bad Godesberg gehouden Table-ronde des Archives is voor beide punten bijzondere aandacht gevraagd. In een resolutie werd hier o.a. uitgesproken dat het zeer gewenst is dat in elk land een commissie of werk- [21

Nederlandsch Archievenblad | 1972 | | pagina 11