bezetting te zien gaf, in 1970 trokken vooral de aandacht de educatieve sector, met name de begeleiding van het geschiedenisonderwijs, de gestadige vooruitgang van de beschrijving en inventarisatie van de archieven en de sterke groei van de belangstelling voor het gemeentearchief, tot uiting komend in de tentoon stellingen en de forse groei van het aantal bezoekers. Gewerkt wordt aan de schepenbankarchieven van Eindhoven, Gestel, Strijp en Stratum en Woensel en de administratieve archieven van Eindhoven, Tongelre en Stratum. Beschrijving en ordening van de administratieve archieven van Woensel en Gestel en Blaerthem kwamen gereed. Notarieel archief, persberichten en het tijdschrift Taxandria worden geklapperd. Het aantal aan het archief gebrachte bezoeken bedroeg 783 in 1970 tegen 179 in 1969. Bovendien trokken de tentoonstellingen 520 bezoekers. Groningen. In 1970 kon inzake de toekomstige huisvesting van het gemeente archief nog niets definitiefs worden beslist. Ter informatie van de nieuwe rijks archivaris deed de gemeentearchivaris deze een uitvoerig memorandum toe komen betreffende de archivalia, handschriften en boeken, waarop naar zijn mening de gemeente aanspraak kan doen gelden. Het archief, daartoe aangezocht, is betrokken bij de besprekingen van de door het instituut voor onderwijskunde van de Groningse rijksuniversiteit ingestelde schooldocumentatiegroep, die zich ten doel stelt te komen tot de samenstelling van een leerplan-onderwijsleerpakket voor het geschiedenisonderwijs. Op het ge meentelijk vlak zijn besprekingen gevoerd met de gemeentelijke schoolinspectie en onderwijskrachten over de mogelijkheid het archief meer bij het geschiede nisonderwijs te betrekken. De inventarisatie van het archief van het Klerkenhuis is zover gevorderd, dat kon worden begonnen met de vervaardiging van de indices. De inventaris van het archief der voormalige gemeente Hoogkerk kwam in concept gereed. Een aan vang is gemaakt met de ordening van het archief van de voormalige gemeente Noorddijk. Voors zijn voorlopige inventarissen van enige kleine gedeponeerde archieven vervaardigd. Van de aanwinsten noemen we de archieven van de Stadsschouwburg 1877-1962; de Muziekschool 1850-1960 en de Groote of Hee rensociëteit 1765-1940. De ten rijksarchieve berustende bescheiden van het St. Anthoniegasthuis, het Mepschengasthuis, het Vrouw Franssens- of Geertjen Schiltsgasthuis en het Cremersgasthuis werden naar het gemeentearchief over gebracht. Het archief werd bezocht door 347 (v. j. 308) personen, die 1651 (v. j. 158-1) bezoeken brachten. Haarlem. In 1970 werd het perceel Jansstraat 42 naast de toegangspoort naar het gemeentearchief aangekocht, in welk huis voorlopig de binderij en het foto grafisch atelier zullen worden ondergebracht. De werkzaamheden aan het Hoofdarchief en de Loketkast van burgemeester en regeerders, de rekenkamer en de thesaurie van de stad Haarlem 1245-1855 werden voortgezet aan de hand tan de inventarissen van de stadssecretarissen Michiel Jansz. van Waerden 11578-1621) en Jan Antoni Graswinckel (1764-1788 en 1795-1818) en van de tommies ter secretarie C. Verpoorten Bzn. (1789-1845). Ook de inventarisering tan het archief van de afdeling Haarlem van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd vervolgd. Als aanwinsten worden o.a. vermeld het archief van de gemeentelijke reinigingsdienst 1929-1940 en archivalia van de hofjes van No- Met en van Gratie. Het aantal archiefbezoekers bedroeg 445 (v. j. 395), die 1274 (v. j. 1092) be zoeken aflegden. Als bijlagen zijn aan het verslag toegevoegd de tekst van de keure en ordonnantie tegens het onbehoorlijk zetten van wagens en andere rijtuygen op de straten bin- aen dese stad van 29 april 1724 en een lijst van Haarlemse huisnamen, die voor komen in de registers van de loterij in 1606 gehouden ten bate van het nieuw te stichten Oudemannenhuis, welke lijst werd samengesteld door mevrouw N. H. van den Bosch-Nord Thomson. Van het dagboek van Willem Jansz. Verwer, waarvan de publicatie in het vorige jaarverslag in het vooruitzicht gesteld werd, werd het manuscript getypt, waarna aan de annotering van de tekst kon worden begonnen. Het opsporen van de vele 16e-eeuwse Haarlemmers uit het dagboek is moeilijk, omdat bij de registers uit die tijd geen klappers zijn, waardoor veel extra werk verricht moet worden. Rotterdam. Het derde archiefdepot kwam in 1970 nog niet geheel gereed, hoe wel enige gedeelten tegen het einde van het jaar reeds betrokken konden wor den. Een plan voor de plaatsing van het totale archiefbestand met inbegrip van de nog over te nemen archieven werd ontworpen. Met de inventarisatie van het oud-archief van Rotterdam werd voortgegaan. Be handeld zijn de afdeling eigendommen met de belangrijke subafdeling heerlijk heden en het afzonderlijk archief van de commissarissen van de droogmaking der Binnenwegse polder onder Zegwaard. Begonnen is met de afdeling verkeer, waarin de interessante onderafdeling binnenvaart en het afzonderlijke archief van Commissarissen voor de straatweg van Rotterdam naar Gouda. Voorts werden de archieven van het voormalige ambacht en de voormalige gemeente Cool, 1520-1911, opnieuw geïnventariseerd. Aan tal van kleinere archieven werd orde- nings- en inventarisatiewerk verricht. Wij noemen daarvan speciaal de archieven van de Commissie voor het Archief en van de Archivaris, beide beginnende in 1857. In het verslag van de inspectie kon aan het gemeentebestuur worden medege deeld, dat de ordening der stukken weer bij een aantal diensten is verbeterd. Ook kwamen enige nieuwe archiefbewaarplaatsen gereed. Aan de ministers van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk en van binnenlandse zaken werd om verruiming van de mogelijkheden tot vernietiging van archiefbescheiden ge vraagd. Het archief werd bezocht door 952 (v. j. 863) personen, die 2254 (v. j. 2275) bezoeken brachten. Aan de topografisch-historische atlas brachten 346 bezoekers [229] [228

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 35