Berichten Gemeente- en waterschapsarchieven. Alkmaar. In 1970 werd naarstig voortgewerkt aan de toegankelijkmaking dei archieven. Aangezien enige belangrijke archieven, o.a. het familiearchief De Dieu-Fontein Verschuir-Van der Veen de Lille, het familiearchief De Lange, de archieven van de provenhuizen van Gerrit Florisz. Wildeman en van Nor- dingen en het archief van het R.K. Wees- en Armbestuur, werden verworven, kon niet worden voorkomen dat de archiefdienst met een achterstand in de or dening en beschrijving blijft kampen. De inventaris van het omvangrijke familie archief Van Foreest werd voltooid. Van de gemeentesecretarie werd een grote hoeveelheid stukken overgebracht, welke behoren tot het secretarie-archief 1815-1919, alsmede het restant van het decimaal geordende archief 1920-1945. Laatstgenoemd archief werd door de afdeling Interne Zaken ontdaan van vernietigbare stukken en beschreven in een dossierinventaris. De registers van geboorten, huwelijken en overlijden over de periode 1811- 1872 werden naar het gemeentearchief overgebracht. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft besloten de protocollen van de Alk- maarse notarissen van 1842 tot 1895 in bewaring te geven. Het aantal bezoekers bedroeg 324 (v. j. 240), die 1301 (v. j. 1040) bezoeken brachten. Amersfoort. In 1970 werd verder gewerkt aan de samenstelling van de inven taris van het archief tot 1813, de regestenlijst van de chartercollectie en de voorlopige inventaris van het archief na 1813. De scriptie van J. G. Smit over de samenstelling van de stadsregering van Amersfoort 1570-1590 werd door schenking aan het archief beperkt toegankelijk gemaakt, daar de raadpleging van het genealogische gedeelte afhankelijk is van de toestemming van de auteur in verband met diens publicatieplannen. Het aantal bezoekers bedroeg 72 (v. j. 62), die 136 (v. j. 126) bezoeken brachten. Amsterdam. In 1970 kwamen de werkzaamheden ter voltooiing van het bouw plan voorlopig weer tot stilstand. Het gebrek aan bergruimte ten gevolge van het tijdelijk buiten gebruik stellen van de oude archiefbewaarplaats bleef dus [226] voortduren. Gelukkig was de beschikbare ruimte nog toereikend om de aanhou dende stroom van grotere en kleinere aanwinsten te kunnen opvangen: het is een verheugend verschijnsel, dat steeds meer personen en instellingen bereid blijken, hun dikwijls waardevolle archieven toe te vertrouwen aan de Archief dienst, welke hierdoor als centrum voor informatie over het heden en verleden van Amsterdam gestadig aan betekenis wint. De publieke belangstelling voor dit [ijk geschakeerde archiefbezit blijft zich dan ook in opgaande lijn bewegen, het geen voornamelijk tot uiting kwam in een nieuwe toename van het aantal schrif telijke inlichtingen tot ongekende hoogte. Deze vorm van dienstverlening neemt echter de werkkracht van de wetenschappelijke staf in toenemende mate in be slag, waarvan de voortgang van de inventarisatie-arbeid de nadelige invloed blijft ondervinden. Door ambtenaren en volontairs werd o.a. gewerkt aan de inventarisatie van het familiearchief Van Hoorn, het archief van de Holland Land Company, het archief van de Havendienst, de archieven van de voormalige gemeenten Nieuwen- iam en Watergraafsmeer tot 1811, de archieven van het fonds Het Schap en van het Zeepziederscollege, het archief van het Collegium Medicum en het ar chief van het Aalmoezeniersweeshuis. Van 12 archieven kwamen voorlopige inventarissen gereed. Verworven werden o.a. het archief van de Remonstrants- Gereformeerde Gemeente te Amsterdam 1630-1916; het archief van de St. Jo seph's Gezellenvereniging 1855-1968; het archief van de Maatschappij voor den (Verkenden Stand 1845-1962 en het familiearchief Van Hoorn 15e-19e eeuw. Met inachtneming van de daarvoor in het Besluit post- en archiefzaken gegeven regels werden 235 strekkende meter en 135 dozen archiefstukken vernietigd. Het aantal aan het archief gebrachte bezoeken bedroeg 7582 (v. j. 8196), het aan- ial ten behoeve van gemeenteadministraties, -diensten en -bedrijven uitgeleende stukken 4439 (v. j. 6901). Het aantal afgeleverde xerocopieën ter vervanging van ie uitlening bedroeg 1600. Raadpleging van de bescheiden ter archieve werd zoveel mogelijk bevorderd. Het aantal schriftelijke verzoeken om inlichtingen bedroeg 1520 (v. j. 1307). Dordrecht. In 1970 werd de inventarisatie gestaag voortgezet met o.a. de ar chieven van de Dordtse schutterijen, de Bonifaciusparochie, de Maatschappij tot Nut van het Algemeen met de Hulpbank, de Evangelisch-Lutherse Gemeente en liet Heilige Geest- en Pesthuis ter Nieuwer Kerk. Belangrijke aanwinsten waren iet archief van de voormalige gemeente Dubbeldam, 1825-1970, en 2710 stuks technische tekeningen van het Gemeentelijk Energiebedrijf. Ook de historisch- topografische atlas verkreeg belangrijke aanwinsten, waarvan het gezicht op Dordrecht door Gillis Nijts, ca. 1640, in het verslag is geproduceerd. Het archief werd bezocht door 568 personen. Eindhoven. Waren in het verslag over 1969 de meest opvallende feiten de ver huizing van het archief halverwege het jaar en de vele personeelsmutaties, ten gevolge waarvan het einde van het jaar, op de archivaris na, een geheel nieuwe [227]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 34