ninklijk Huisarchief te 's-Gravenhage8, memorandum voorbereiding wetgeving maatschappelijk en cultureel welzijn, inbewaringgeving aan de gemeente Zwolle van 1. de archiefbescheiden van onderscheidenlijk de rechtbank van eerste aanleg, het vredegerecht, de arrondissementsrechtbank en het kantongerecht, alle te Zwolle vanaf 1811; 2. de archiefbescheiden van de te Zwolle ge vestigde notarissen 1811-18423, wijziging van hoofdstuk 12 (raden voor de kin derbescherming) van de lijst van voor vernietiging in aanmerking komende stukken voor het archief van het departement van justitie en de archieven van de daaronder ressorterende colleges en ambtenaren9 en de hoofdstukken 40 (militaire personeelsdiensten), 50 (materieeldiensten) en 61 (hoofdafdeling inten dance en administratie marine) van de lijst van voor vernietiging in aanmerking komende archiefbescheiden van het ministerie van defensie. Adviezen omtrent inbewaringgeving aan de gemeente Dordrecht van de archiefbescheiden van de binnen de huidige gemeente Dordrecht gevestigde notarissen 1842-1895 en om trent het streekarchivariaat Rijnstreek waren aan het eind van het verslagjaar nog in behandeling. De studie van het vraagstuk van de archieven van privaatrechtelijke rechtsper sonen die een deel van de overheidstaak vervullen werd uitgebreid tot de pri vaatrechtelijke lichamen bedoeld in de artikelen B2 en B3 van de Algemene burgerlijke pensioenwet. Overigens kon dit onderzoek slechts geringe voortgang vinden, daar de lopende werkzaamheden van de raad nauwelijks tijd lieten voor deze veelomvattende studie. Eerst wanneer in de in advies nr. 15 uitgedrukte behoefte van de raad aan een wetenschappelijk onderzoekbureau bij het alge meen rijksarchief zal zijn voldaan, zal dit en soortgelijk onderzoek doelmatig kun nen worden verricht. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Genealogische Vereniging richtte zich lot de Archiefraad met een aantal wensen t.a.v. het genealogisch onderzoek in ar chieven. Aan een tweetal daarvan, nl. die betreffende de accomodatie en de verbetering van de toegankelijkheid van archieven door middel van klappers enz. heeft de raad in advies nr. 15 inzake de rijksarchiefdienst aandacht ge schonken10. De studie van een ander probleem, de verscheidenheid van de be dragen van de leges voor onderzoek en raadpleging die door gemeenten wor den geheven, werd inmiddels door de Nederlandse Genealogische Vereniging zelf ter hand genomen. J. H. v.d. HO. 9 Zie Ned. Archievenblad 1971 blz. 146-147. 10 De rijksarchiefdienst: problemen, oplossingen en prioriteiten, blz. 62: Alvorens besloten wordt tot indiceren op zeer grote schaal, dient overleg plaats te vinden tussen archivarissen en onderzoekers, zowel vakmensen als amateurs. Dit kan geschieden in een commissie van de Archiefraad, waarin ook niet-leden van de Raad zitting hebben. Buitenlandse archivistische literatuur De drie afleveringen van de 29ste jaargang (1969) van Rassegna degli archivi di stato, het tijdschrift dat wordt uitgegeven onder directie van de directeur-generaal van de Italiaanse Staatsarchieven, telt totaal 941 blz., waarvan het grootste ge deelte wordt ingenomen door mededelingen en besprekingen van boeken, tijd schriften en tijdschriftartikelen. De rubriek 'Schede di bibliografia archivistica italiana', gedrukt in twee kolommen in een klein lettertype, telt alleen al 172 be sprekingen, waarvan de meeste minstens anderhalve pagina beslaan. Aflevering nr. 1 begint met een verslag van de directeur-generaal over het jaar 1967, waaruit blijkt, dat ook in Italië de noodzakelijke werkzaamheden van lan gere termijn geen doorgang kunnen vinden door geld- en personeelsgebrek. Bo vendien werd het Italiaanse archiefwezen ontregeld door de extra werkzaam heden die voortvloeiden uit de overstromingsramp. Speciale aandacht werd dit jaar besteed aan de inventarisatiewerkzaamheden in de verschillende archieven, waarbij de voorkeur werd gegeven aan de uitgave van archiefgidsen en summiere inventarissen, daar het vervaardigen van zgn. analytische inventarissen niet haal baar bleek. Grote aktiviteit is dit jaar in Italë ook ontplooid op het gebied van het verwerven van particuliere archieven. Verder werkte de archiefdienst mee aan het totstandkomen van diverse culturele verdragen, o.a. met Nederland. Deze aflevering bevat, naast de publikatie van enige documenten betreffende de componist Monteverdi door Maria Francesa Tiepolo en een verslag over de akti- viteiten van het Instituut voor de geschiedenis der arbeidersbeweging in Joego slavië door Milica Kacin-Wohinz, een artkel van Guido Lucia, getiteld: 'La societa economica del primo Abruzzo Ultra e l'archivio del notaio Mario Quar- tapelle'. Na een korte uiteenzetting over het ontstaan van deze maatschappij in 1788 en over de sociaal-economische betekenis van dergelijke maatschappijen voor Zuid-Italië aan het einde van de 18de eeuw, volgt een inventaris van de stukken van de maatschappij (1788-1866), die gedeeltelijk in bezit waren van een erfgenaam van de laatste secretaris, de notaris Raffaelle Quartapelle. Ook in aflevering nr. 2 waren de artikelen gewijd aan Italiaanse onderwerpen: een verhandeling van Leopoldo Sandri over de archieven die van belang zijn voor de militaire geschiedenis van Italië en een catalogus van de muntenverzameling van het Staatsarchief te Rome door Vera Spagnuolo. Van meer internationaal belang is het artikel van Giorgio Rumi: I 'documenti diplomatici italiani' e la recente storiografia. Hij bepreekt hierin de serie 'documenti diplomatici italiani' die se dert 1952 wordt uitgegeven door een speciale commissie van het Ministerie van Buitenlandse Zaken en die de periode 1861-1943 zal omvatten. Aflevering nr. 3 opent met een uitvoerige studie van Maria Augusta Morelli Timpanaro, getiteld: 'Legge sulla stampa e attivita editoriale a Firenze nel secondo Settecento'. Het artikel handelt over een edict, dat in 1742 in Toscane werd uitgevaardigd en dat de preventieve censuur regelde. De schrijfster anali- seert de consequenties die dit edict voor de drukkers had en de rol die de bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten speelden bij de censuurkwesties. [221] [220]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 31