chiefdienst, laat staan aan één archief, halen. De rijksarchiefdienst heeft het grote voorrecht gehad gedurende een zo lange periode de heren Brouwer en Van Je Venne aan zich verbonden te weten. Aan de prestaties en de enorme ervaring van zulke collega's is het te danken dat in een moeilijke periode de goede repu tatie van het archiefwezen behouden is gebleven. Hun verdiensten zullen in het Archievenblad breder uitgemeten worden'. Staande worden de overledenen na deze woorden gedurende een kort ogenblik herdacht. Met betrekking tot de dubbelpromotie van het lid dr. C. Dekker en van dr. J. G Kruisheer, die op 2 maart j.l. te Amsterdam plaats vond, merkt de voorzitter op. dat beide dissertaties op hoog wetenschappelijk niveau staan. Het tot stand ko men daarvan is een bewijs te meer, dat het bij de medewerkers van de rijksai- chiefdienst niet ontbreekt aan capaciteit en aan doorzettingsvermogen. Gelukwensen gingen uit naar de raadadviseur bij het ministerie van CRM dr. mr. F. J. Duparc wegens het verkrijgen van een hoge koninklijke onderscheiding en naar de secretaris van de vereniging mr. E. D. Eijken wegens zijn eervolle benoeming per 1 juli a.s. tot rijksarchivaris in de provincie Overijssel. De inhoud van het Advies nr. 15 van de Archief raad was volgens de voorzitter voor de buitenwacht weer eens onthullend en onthutsend. De kranten schreven over een desolate toestand bij de rijksarchiefdienst; een perscommentaar, dat meende een warboel te moeten signaleren, moet volgens drs. Renting ten krach tigste worden afgewezen. Een dergelijke uitspraak schaadt de zaak alleen maar 'Dagelijks ervaren velen onzer niet alleen degenen die in rijksdienst zijn - hoe de ontwikkeling van het Nederlandse archiefwezen in het verleden is afge remd door misplaatste zuinigheid. De oplossingen en prioriteiten, die in het advies aanbevolen worden, liegen er niet om. Om 9500 manjaren achterstand bij d. rijksarchiefdienst en hoeveel bij de gemeentelijke archiefdiensten? in 1: halen en nieuwe taken op zich te kunnen nemen zullen de handen ineen gesla gen en gelden op korte termijn gevoteerd moeten worden. Met de grootste spoed zal een nieuw rijksarchief moeten verrijzen, waarin aldus een interview m 'Trefpunt' de computer en de TV-camera onmisbare attributen zullen zijn. De werkgroep Van Meerendonk-Goedbloed-Jensma ter voorbereiding van een handleiding voor selectie en vernietiging van archiefbescheiden is druk doende zich te kwijten van haar omvangrijke taak. Inzake de opleiding van archiefrestaurateurs luiden de jongste berichten gun stiger. Het bestuur van de jonge Vereniging van Restaurateurs Oude Archieven heeft op 4 mei j.l. haar leden laten weten, dat door het Ministerie van CRM gunstig gereageerd is op zijn suggesties een specialisten-opleiding voor restaura teurs in te stellen en dat daartoe op de voorafgaande dag 3 mei - een speciale commissie geïnstalleerd was onder voorzitterschap van onze oud-voor zitter dr. M. P. van Buytenen, een voor de hand liggende keus; dr. Van Buytenen heeft immers niet alleen steeds veel belangstelling aan de dag gelegd voor de ma teriële verzorging der archieven, maar ook door het verlenen van gastvi ijhei anderszins de Vereniging van Restaurateurs daadwerkelijk gesteund. Aan een proef opleiding, die m het a.s. najaar zal aanvangen, zullen 11 personen (dit is een absoluut maximum) kunnen deelnemen, bij de selectie daarvan is de verdeelsleutel 7 personen uit de rijksarchiefdienst en 4 personen uit de sector van de gemeen te archieven gehanteerd. Van de zijde van de rijksarchiefdienst is de verzekering gegeven dat men er met van uitgaat, dat, wanneer in 1972 de definitieve cursus begint, de verdeelsleutel van dit moment ook definitief zal zijn. De voorzitter van de geïnstalleerde commissie heeft er geen bezwaar tegen, dat deze commissie wordt aangevuld met een collega uit gemeentelijke kring. Met dr. Van Buytenen, het bestuur van de Vereniging van Restaurateurs en de overige daarvoor in aanmerking komende instanties zal het bestuur contact opnemen om een en ander te bespreken. Een eerste vereiste is, dat de cursus start. Wil het Nederlandse archiefwezen bij blijven, dan moet het beschikken over vakbekwame restaurateurs. Hopelijk gaat die wens nu in vervulling. Dat de Vereniging van Restaurateurs inmiddels een keurig verzorgd kwartaal blad het licht heeft doen zien, is verheugend'. De voorzitter beveelt aan via een abonnement kennis te nemen van de waardevolle inhoud en ook anderszins de goede initiatieven van de Vereniging van Restaurateurs daadwerkelijk te onder steunen. Vervolgens deelt drs. Renting mede, dat er van de leiding van het Internationale Archiefcongres, dat van 21 tot 26 augustus 1972 te Moskou zal worden gehouden, enige vragenlijsten zijn ontvangen ter voorbereiding van de rapporten. Evenals dat bij vorige congressen het geval was heeft de rijksarchiefdienst zich met de centrale beantwoording van deze vragenlijsten belast. Aan de leden wordt ver zocht vóór 1 september op te geven wie aan dit congres denken deel te nemen. Misschien bestaat er dan een mogelijkheid een groepsreis te organiseren. Ten slotte besluit de voorzitter zijn toespraak met de mededeling, dat op de We Ronde die dit jaar van 13 tot 16 september te Bonn zal worden gehouden, het Nederlandse archiefwezen hoogstwaarschijnlijk door de Algemene Rijks archivaris en hemzelf zal worden vertegenwoordigd. De daar te behandelen on derwerpen zijn de ontwikkeling van de informatiemiddelen, m.a.w. de mogelijk heid daarbij de computer in te schakelen enz., en de zorg voor de archieven van internationale instellingen. Na deze toespraak deelt de secretaris mede, dat er vijf berichten van verhinde ring zijn ingekomen. iervolgens brengt collega H. van Meerendonk verslag uit van het tot nu toe door de Werkgroep Handleiding Selectie en Vernietiging (Handleiding SV) ver richte. Blijkens zijn verslag is de werkgroep voor een tweede bespreking bijeen geweest. De volgende vorderingen zijn gemaakt: De heer S. A. Goedbloed schreef een proeve van 18 bladzijden voor dat ge deelte van de Handleiding SV, dat de praktijkmethoden zal behandelen. Dr. Th. E- Jensma ontwierp tien algemene regels voor de vernietiging, nadat hij de buitenlandse literatuur over dit onderwerp had bestudeerd. De verslaggever zelf schreef ten behoeve van de Rijksarchiefschool een stuk [162] [163]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 2