Archiefrecht V* (nrs. 302-636 en andere) door H. J. Witkam, Rapenburg 21, Leiden 1971 (co pyright bij de auteur). Dit reeds op blz. 59 van deze jaargang van het Nederlands Archievenblad in het vooruitzicht gestelde werk is thans verschenen. Het loopt van Cellebroe<s Clooster tot De saecke tusschen Dirck de Riddere ende Aertgen Henrix. Voor de opzet van deze serie zie te aangehaalder plaatse. Mededelingen van het Navorsings- en Studiecentrum voor de Geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog nr. 3 juni 1971. Het centrum verhuisde per 1 augustus 1971 van Jozef 11 straat 67a naar Leuven seplein 4 te Brussel. Opgenomen zijn naast een verslag van de werkzaamheden van het centrum een kroniek over het gebruik van de Belgische arbeidskrachten tijdens de Hitleriaanse bezetting en een 171 nummers tellende bibliografie vnn de publikaties verschenen in 1970 betreffende België tijdens de tweede wereld oorlog. DE AANDACHT WORDT GEVESTIGD OP de afleveringen van Overheidsdo cumentatie van mei en juni 1971, waarin de tekst is opgenomen van een lezing, die de heer G. Diender op 14 mei 1970 op de studiedag van de S.O.D. te Lunte- ren heeft gehouden over The Genealogical Society te Salt Lake City. In de juni-aflevering leze men bovendien wat de gemeentearchivaris van Apel doorn, de heer J. O. van der Vegte, schrijft over Documentatie: noodzaak of hobby?, alsmede de beschouwing van mr. H. Schelhaas, voorlichtingsambtenaar van het provinciaal bestuur van Overijssel, over De registratuur openbaar. Van zelfsprekend en simpel. In de juli-aflevering van Overheidsdocumentatie huldigt de redactie de 'pionier van de decimale classificatie' P. Noordenbos ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag op 13 augustus 1971. In hetzelfde nummer wijdt de heer S. A. Goed- bloed aandacht aan het advies van de Archiefraad betreffende de Rijksarchief dienst. Hij citeert daarbij in het bijzonder de gedeelten over gemeente- en wa terschapsarchieven, vernietiging, film en microfiche en geautomatiseerde admi nistratie. In het Jaarboek van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden 1968-1969, verschenen in 1971, schreef drs. R. A. D. Renting het levensbericht van de op 14 januari 1968 te Maam overleden Hendrik Comelis Hazewinkel, van 1935 tot 1961 gemeentearchivaris van Rotterdam. De heer Renting her dacht zijn voorganger ook reeds in het Nederlands Archievenblad van 1967, verschenen in 1968, op de blz. 178-181. Aan het thans gepubliceerde levensbe richt is een bibliografie toegevoegd, waarin echter het in het Repertorium van inventarissen van Nederlandse archieven onder nr. 155 vermelde supplement op de Beschrijving eener verzameling stukken, afkomstig van de familie De Con stant Rebecque, opgenomen in de Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven van 1921, niet voorkomt. [214] Opleiding en examens archiefambtenaren De 'regelen omtrent de opleiding tot en het verkrijgen van de hoedanigheid van hoger en middelbaar archiefambtenaar bij de archiefbewaarplaatsen' (artikel 9 Archiefwet 1962) zijn met een tweetal onlangs tot stand gekomen regelingen ge completeerd. In de Nederlandse staatscourant van 15 juli 1971 nr. 134 zijn ge publiceerd de 'Beschikking examens hoger en middelbaar archiefambtenaar' met twee bijlagen (beschikking van de minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk van 5 juli 1971, nr. MMA/Ar 161.137 II) en het door de examen commissie op 18 mei 1971 vastgestelde 'Reglement examens hoger en middel baar archiefambtenaar' met de daarbij behorende 'Regeling vrijstellingen archief examens'. Een tekstuitgave waarin, naast deze regelingen, ook het Reglement rijks archiefschool, de Regeling toezicht en werkwijze curatorium rijks archief- school en de tekst van hoofdstuk V van het Archiefbesluit (opleiding tot en het verkrijgen van de hoedanigheid van hoger en middelbaar archief ambtenaar bij de archiefbewaarplaatsen) zijn opgenomen, is op aanvrage hetzij bij de algemene rijksarchivaris, voorzitter van de examencommissie, Bleijenburg 7 ie 's-Gravenhage, hetzij bij de directeur van de rijks archiefschool, Alexander Nu- mankade 201 te Utrecht, verkrijgbaar. Artikel 9 van de Archiefwet 1962 geeft de opdracht tot het geven van rege len omtrent a. de opleiding tot hoger en middelbaar archiefambtenaar bij ds archiefbewaarplaatsen en b. het verkrijgen van de hoedanigheid van hoger en middelbaar archiefambtenaar bij de archiefbewaarplaatsen. Deze regelen zijn sa mengevat in hoofdstuk V van het Archiefbesluit. In dit hoofdstuk wordt op enkele punten nadere regeling opgedragen aan de minister. Voor wat betreft bet onder a. genoemde (opleiding) is deze nadere regeling geschied in het Reglement rijks archiefschool en de Regeling toezicht en werkwijze curatorium rijks archiefschool (zie Nederlands archievenblad 74 (1970) 151). In de recente 'Beschikking examens hoger en middelbaar archiefambtenaar' is ie nadere regeling van de onder b. bedoelde materie opgenomen. Deze be schikking geeft uitwerking aan de artikelen 37, derde lid en 40, tweede lid, van Aflevering IV van deze rubriek (blz. 146-147 van deze jaargang) draagt abusieve lijk het nummer VI. [215]

Nederlandsch Archievenblad | 1971 | | pagina 28