De ai deling behandelt meer dan 3.000 bestellingen per dag, waarbij het aantal boeken varieert van 1 tot 10.000. Een van de belangrijkste veranderingen, die ingevoerd zijn, heeft betrekking op de systemen voor het opslaan van grote aantallen en het samenstellen van ge mengde bestellingen. Boeken, die voorheen werden opgeborgen en geïdentificeerd op titel, hebben nu codenummers gekregen, welke de juiste plaats van de boeken in het magazijnsysteem aangeven. De plaats van een bepaald boek in het systeem wordt nu bepaald door de order frequentie, waarbij het codenummer betrekking heeft op boeken met grote en kleine omzet en hun juiste plaats in het magazijn. Dit systeem verhoogt de efficiency in belangrijke mate en spaart tijd en arbeid bij het samenstellen van orders. Het magazijnsystemen, dat door Bruynzeel Monta Magazijnsystemen te Zaandam werd ingericht in het nieuwe 3.200 vierkante meter grote magazijn, omvat rijen stalen palletstellingen voor het opbergen van grote aantallen boe ken en een tweeverdieping systeem van houten rekken in het centrale orderver werkingsgedeelte. De gedeelten voor massaopslag, gelegen aan beide zijden van de centrale order verwerking, kunnen meer dan vijf miljoen boeken bevatten. Vanuit deze gedeel ten worden de groothandelsorders voorzien en worden de orderverwerkingsvoor- raden aangevuld. De speciale tweeverdiepingrekken in het gedeelte, waar ge mengde orders worden samengesteld, hebben een capaciteit van 750.000 boeken. De rekken zijn verdeeld in 4.500 vakken, die met behulp van verticale jukken en speciale legplanken naar behoefte worden versteld. Deze legplanken rusten op verstelbare beugels, waardoor de hoogte van het vak gemakkelijk kan worden veranderd, al naar gelang de opslagbehoefte van een bepaald boek. De rijen magazijnrekken zijn over twee verdiepingen verdeeld, waarbij de onder ste rekken de vloeren en gangen dragen van de bovenste rekken. Bestellingen, die worden opgebouwd uit boeken van de bovenste rekken, worden naar de gelijk vloerse verdieping getransporteerd door middel van twee liften, die plaats bie den aan de bediende, die belast is met het samenstellen van de order, alsook aan een beladen box-pallet op wielen. Er is bij de bouw rekening gehouden met even tuele uitbreidingsplannen. Het gehele magazijn- en opslagsysteem werd ontworpen door Wolters Noordhoff in samenwerking met de technische adviesstaf van Bruynzeel. De nieuwe uitrus ting in de orderverwerkingsafdeling omvat ook lopende bandsystemen voor het aanvoeren van boeken van de rekken naar de plaats waar de orders worden samen gesteld en naar de verzendafdeling, terwijl Fiat vorkheftrucks in het gedeelte voor massaopslag en een speciale inpakmachine in de orderverzendafdeling tevens tot de nieuwe uitrusting behoren. Bijzonderheden betreffende Bruynzeel Monta Magazijnsystemen zijn verkrijgbaar bij: Bruynzeel Monta Magazijnsystemen, Bruynzeel Deurenfabriek en Schaverij N.V., Postbus 205, Zaandam. [252] Varia Willem Drees op de lagere school. In de Nieuwe Rotterdamse Courant van 27 juni 1970 werden de volgende regels van dr. W. Drees uit Inzicht geciteerd. 'Een paar jaar geleden werd ik verrast door een vraag van iemand die de ge schiedenis van het Amsterdamse onderwijs bestudeerde en bij zijn onderzoekingen in het gemeentelijk archief gestuit was op de mededeling van een schoolhoofd, dat de leerling Willem Drees in 1897 had gespijbeld. Was ik dat geweest? Zo niet, dan zou hij in het archief aan de mededeling van het schoolhoofd een aan tekening toevoegen, dat het hier niet de latere minister-president gold. Gelukkig kon ik mij vrij pleiten. Naar de leeftijd had ik het kunnen zijn, maar het ging om een leerling op een andere school. Zo werd ik ervoor behoed, dat mo gelijk een latere onderzoeker een smet op mijn nagedachtenis zou werpen. Ik kon te meer verlicht ademhalen, omdat, zover ik de stamboom van mijn familie ken, mijn naamgenoot zelfs geen bloedverwant was. We zijn toch wel een degelijk volk, dat we zulke stoutigheden van schoolkinde ren blijvend vastleggen voor toekomstige geslachten!' Dit betreft een brief van 30 augustus 1893 (dus niet 1897), van het hoofd van school nr. 30 aan de Van Oldenbarneveldtkade 12 (het huidige Van Oldenbarne- veldlplein), archief secretariefafdeling Onderwijs, rubriek le klasse scholen num mer 2773, aan de wethouder van Onderwijs, inhoudende dat de ouders van Wil lem Drees een waarschuwing moesten krijgen wegens te ongeregeld schoolbezoek door hun zoon. Maar de latere minister-president bezocht van 1892 tot 1898 de openbare lagere school der 3e klasse aan het begin van de Marnixstraat. De mede deling, door dr. Drees bij brief van 5 augustus 1967 hieromtrent gedaan, is na tuurlijk niet bij de brief van het schoolhoofd in het archief gevoegd, maar be vindt zich bij de uitgebreide documentatie, die de bewerker, de heer W. J. Kossen, aan de Gemeentelijke Archiefdienst heeft overgedragen. Index op de burgers van de stad Utrecht tussen 1306 en 1579. Door een van de vroegere medewerkers van het Gemeentelijk Archief te Utrecht werd -als resultaat van een jarenlang onderzoek een index vervaardigd op de burgers van de stad Utrecht, aangetroffen tussen 1306 en 1579. De namen van de burgers werden gealfabetiseerd, de beroepen zo die bekend waren wer den genoteerd alsmede het jaar, waarin de betrokkene in de archivalia vermeld gevonden werd. Natuurlijk is in het register steeds verwezen naar de bron, waar door het terugvinden vergemakkelijkt is. [253

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 47