Voor lateraal werden gebruikt: 2 hoge kantoorkasten met 6 rijen hangmappen; diepte van de kasten 45 cm; werkruimte vóór de kasten: 80 cm. Voor ladenkasten: 20 laden, met ladenuittrekruimte en werkruimte vóór de kasten. Voor ordners: 5 kantoorkasten met 4 rijen ordners, inkl. een werkruimte, waar op een tafeltje of wagentje als hulpmiddel aanwezig kan zijn. Systeem lateraal ladenkasten ordners Benutte vloeropp. 3 m2 4 y2 m2 iy2 m2 Verhouding Totaal aantal uren arbeid opbergtijd om kasten geheel te vullen 100 960 156 1500 254 2440 Dit schema pleit in hoge mate voor opberging in laterale hangmappen. De tijd winst en daardoor de arbeidsbesparing is evident. Bij de keuze van laterale hangmappen zullen verschillende overwegingen gelden. Wil men voor ieder dossier een hangmap of wil men méér zaken in één hangmap onderbrengen. In het eerste geval is de verdeling fijner en dat bevordert uiteraard het uitnemen en terugzetten van de stukkenhouders. Men bedenke echter, dat elke hangmap zijn plaats inneemt en dus ruimte vraagt en dus de totale kapa- citeit van de installatie vermindert. Er zijn hangmappen beschikbaar met smalle, plooibare bodems en met harde bodems van 2 en 4 cm. Verder kan men een hangmap gebruiken als dossiermap of in de hangmappen binnenmappen gebruiken. In bepaalde gevallen kan men kiezen voor hangmap pen met 1-punts-ophanging (met of zonder hechtmechaniek, al dan niet geschikt voor individuele of kollektieve opberging). Indien deze map wordt uitgenomen, blijft geen signaal in de opbergrij, dat aangeeft waar de map is weggenomen. Bij het terugzetten vraagt dat extra tijd. Bij gebruik van een hangmap met 4- puntsophanging kan men door middel van een steekkaart de plaats van de uit genomen dossiersmap markeren. De mogelijkheden voor het aanbrengen van indikaties dienen op zijn minst de volgende te zijn: Horizontale kleurstroken, vertikale kleurstroken in tenminste tien kleuren, insteekkaartjes per hangmap voor meer gedetailleerde omschrijvin gen, lange en korte ruiters (tabhouders) om speciale groepen of soorten aan te duiden en ruitersignalen,die op de tabhouders worden aangebracht (ook in ver schillende kleuren).' Daarna besprak de heer Van Vliet een aantal soorten meubilair dat in aanmer king komt voor de bezetting van archiefruimten. Hij noemde als zodanig: ordners op stellingen, dossiers in vierladenkasten, al dan niet verrijdbare rekken met laterale hangmappen, verrijdbare rekken met ordners, paternosters met toepassing van laterale hangmappen en de archiefinstallaties Sesco. Hij gaf daarbij het vol gende beeld van de benodigde vloeroppervlakte voor 1000 m' archiefbestand, de prijs per m2 alsmede het aantal strekkende meter dat op 1 m2 van de betref fende soort opbergmeubilair kan worden opgeborgen. [250 Soort Bestand opberging 1000 m' Ordners of archief dozen in stellingen 1000 m' Vierladenkasten met hangmappen 1000 m' Stellingen met laterale hangmappen Vloeropp. nodig voor 1000 m' 213 m2 486 m2 177 m2 Prijs Kap. in m' per m2 179 433,— 345,— per m2 4,7 m' 2.06 m' 5.7 m' 1000 m' Ordners op verrijdbare rekken (mechanisch) 1000 m' Verrijdbare rekken mech., met laterale hangmappen 1000 m' Paternosters met laterale hangmappen 1000 m' Sesco-installatie 123 m2 101 m2 130 m2 146 m2 1050,— 8,0 m' 1500,— 9,9 m' 5000,— 7,7 m' 1021,— 8,4 m' De opbergwijzen 'boven de streep' zijn van een heel ander soort dan die 'onder de streep'. Als we spreken over kompakt, dan dienen we slechts de laatste vier te beschouwen. T.a.v. de bereikbaarheid wint Sesco het van de verrijdbare rek ken, die in alle gevallen slechts 1 werkpad per unit beschikbaar hebben en de rest van het bestand volkomen blokkeren. Nieuw opslag- en orderverwerkingssysteem ontwikkeld voor een uitgever van schoolboeken. Een van Nederlands grootste uitgevers, Wolters Noordhoff N.V., Groningen heeft geheel nieuwe methoden ingevoerd voor het opbergen en verzenden van studie boeken aan scholen en universiteiten. De nieuwe systemen, inclusief computer verwerking van orderidentificatie en boekhouding, en een speciale installatie van Bruynzeel Monta Magazijnsystemen, hebben geleid tot een aanzienlijke voor uitgang in efficiency en bieden mogelijkheden tot toekomstige uitbreiding. De problemen verbonden aan het drukken, opbergen en verzenden van meer dan 5.000 verschillende edities aan boekverkopers, scholen, universiteiten en privé- leerlingen, werden aanzienlijk vergroot toen de Mammoetwet van kracht werd. Er moesten veel nieuwe leerboeken aan het bestaande assortiment worden toe gevoegd en er moest acquisitie worden gevoerd voor het verkrijgen van bestellin gen van scholen en kleinere opdrachten van privéleerlingen. Deze problemen zijn nu opgelost door de invoering van geheel nieuwe systemen van orderverwerking en opslag van boeken in een speciaal ontworpen magazijn, voor dit doel gebouwd om tegemoet te komen aan de tegenwoordige behoeften en toekomstige uitbreiding. Er wordt een computer gebruikt voor het samenstel len van orders, welke binnenkomen per post, telefoon of via vertegenwoordigers. [251]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 46