standdelen is de opstelling en verpakking inmiddels reeds verbeterd. Historische gegevens werden verzameld, o.a. over Zierikzeese horlogemakers en beiaardiers en de zoutnering ter plaatse. Streekarchivariaat 'Land van Cuijk'. In hun verslag over 1969 gedenken de archivaris en de chartermeester het tienjarig bestaan van het streekarchivariaat. Aanvankelijk bezaten alleen de gemeenten Beers, Cuijk en Oeffeit een goede ar chiefbewaarplaats, maar gedurende het afgelopen decennium kregen ook Box meer, Wanroy, Haps, Vierlingsbeek en Mill de beschikking over behoorlijke ar chiefruimten. Met Grave is dat in 1970 het geval en ook Oploo zal spoedig vol gen. Met inbegrip van de degelijke archiefbewaarplaatsen van het Graafse Gast huis, van de Kruisheren van Sint Aagten en de Carmelieten van Boxmeer zijn dan alle Graafse en Cuijklandse archieven goed ondergebracht. Als de belangrijkste archivistische ontdekking wordt gememoreerd het feit, dat de vermaarde Goudse glazenier Peter Crabeth naar alle waarschijnlijkheid in de Zwaan te Cuijk geboren is. Door middel van het vier maal 's jaars verschijnende tijdschrift Merlet5 en de Anna van Egmond reeks, die vernoemd is naar vrouwe Anna van Egmond, erf dochter van Boxmeer en Sint Anthonis plus Halfsambeek en naar vrouwe Anna van Egmond, gravin van Buren en erfdochter van de stad Grave en het Land van Cuijk, kunnen belangstellenden kennis nemen van de geschiedenis van deze streek. Tot nu toe verschenen in de Anna van Egmondreeks studies over de absolute rechten van de heren van Cuijk, Boxmeer (inclusief Sint Anthonis), Haps en Halfsambeek en over de geschiedenis van landbouw en veeteelt in het Land van Cuijk tussen 1308 en 1839. Over de staatkundige betekenis van de oudste heren van Cuijk in West-europa en over de sociaal-economische geschiedenis van de gemeente Cuijk zijn studies in voorbereiding. In 1969 maakte de archivaris regesten van schepenakten van Escharen, Mill en Hollanderbroek, Maashees en Vierlingsbeek. Voltooid werden de ordening en be schrijving van de archieven van de gemeente Haps tot aan de invoering van het registratuurstelsel der VNG; het dorp Sint Anthonis; de parochie van Sint Elisa beth te Grave, het gilde van Sint Hubert en twee portefeuilles losse archivalia van het oude Bisdom Roermond betreffende het vroegere dekenaat Cuijk. Voort gegaan werd met de ordening van het archief der gemeente Sambeek en van het klooster Sint Agatha. Besprekingen over een uitgave in 1970 van een inventaris met regestenlijst van dit kloosterarchief worden gevoerd, mede in verband met het 500-jarig bestaan van het klooster in 1971. Streekarchivariaat Kwartier van Oisterwijk. De per 1 januari 1969 opgetreden archivaris P. J. M. Wuisman meldt in zijn eerste jaarverslag de klappering van onderscheidende registers in alle aangesloten gemeenten, t.w. Berkel-Enschot, Esch, Haaren, Helvoirt, Moergestel, Oisterwijk en Udenhout. Aan een Bibliografie 5 Zie Ned. Archievenblad 1965 blz. 222. De abonnementsprijs is intussen verhoogd van 2,25 tot 3,per jaargang van vier nummers. [246] van het Kwartier van Oisterwijk wordt gewerkt. Bij gelegenheid van de inge bruikneming van het nieuwe gemeentehuis te Esch stelde de archivaris een boekje samen over de geschiedenis van de Essche raadhuizen. Hij stelde een onderzoek in naar de stadsrechten van Oisterwijk en naar oude veldnamen in Achthoeven onder Udenhout. In een aantal tijdschriften publiceerde hij bijdragen over de ge schiedenis van de tot zijn archivariaat behorende gemeenten. In de verschillende gemeentehuizen werden 18 archiefbezoekers genoteerd, die in totaal 36 bezoeken brachten. Twintig schriftelijke verzoeken om inlichtingen werden beantwoord Commissies. Het Jaarverslag 1969 van de Algemene Classificatiecommissie voor de Overheids administratie meldt, dat de commissie in dat jaar twaalf maal vergaderde. Beslo ten werd, dat voor de standaardcode geen bevriezingstermijn zal gelden, d.w.z. geen termijn waarin een vervallen omschrijving niet opnieuw voor het aanduiden van een begrip mag worden gebruikt. Zij overwoog daarbij, dat de standaardcode dient voor het opbouwen van archiefcodes en niet voor het toegankelijk maken van archieven. Het is dan noodzakelijk over de nieuwste gegevens te kunnen be schikken. Bij de nieuwbouw van codes kan de bevriezingstermijn geen rol spelen. Bij de uitbouw van reeds bestaande codes moet aan de codebouwer de beslissing worden gelaten, of hij bij de aanpassing van bestaande indelingen de standaard code wil volgen, dan wel de wijzigingen ontwerpen binnen het bestaande maar afwijkende systeem van de archiefcode. Een reden voor een beslissing in laatstbe doelde zin zou kunnen zijn, dat het volgen van de standaardcode veel meer ver anderingen mee zou brengen. De commissie besteedde voorts aandacht aan voorstellen en besluiten, welke van belang zijn voor het gebruik van de U.D.C. in het algemeen, als ook speciaal in Nederland en meer in het bijzonder bij de overheidsadministratie. In details kwa men de rubrieken Overheidspersoneel en Meetmiddelen ter sprake. Registratuur plannen waren in behandeling van de Departementen van Algemene Zaken, Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken. Bij de code archiefordening en documentatie voor de overheidsadministratie (code-V.N.G.) beraadde men zich over de rubriek Onderwijs. [247]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 44