Archiefrecht tot ontwatering van Etten-Leur (19371943), het waterschap de Ettense Beem den (19411963) en het waterschap de Ettense Rucphense en Hoevense Gron den (19511964). De uitvoerige inleiding, die zowel een geschiedkundig over zicht aangaande de oudere polders als een relaas over hun samenvoeging en schets van de waterstaatkundige toestand in dit gebied bevat, is aangevuld met een viertal schetskaarten. De lezer krijgt daardoor een duidelijk beeld van de schaalvergro ting, waaraan de waterhuishouding in Etten-Leur onderhevig is geweest. Inventarissen van de collecties D. Bos, A. L. en C. J. de Bruijn Kops, J. L. de Bruijn Kops, H. L. Drucker, D. en Th. G. van Eek, S. van Houten, F. E. Posthu- ma, H. J. Smidt en B. D. H. Tellegen, Algemeen Rijksarchief, Tweede Afdeling, 's-Gravenhage 1970. De in deze bundel opgenomen inventarissen werden tussen 1950 en 1969 vervaar digd door een aantal medewerkers aan het Algemeen Rijksarchief. De hiermede toegankelijk gemaakte papieren bevatten vele gegevens over het politieke en we tenschappelijke leven in de tweede helft van de 19e eeuw en de eerste helft van de 20e eeuw. Behalve van de ministers en hoogleraren, politici en technici, van wie deze stukken afkomstig zijn, komen in de brieven velen hunner collega's aan het woord, wier namen in een de negen inventarissen omvattende index gemakkelijk te vinden zijn. Aanvulling 1968 op de Verzameling negatieven, lantaarnplaatjes en cliché's voör Documenten door A. J. H. Rozemond, Algemeen Rijksarchief 's-Gravenhage 1970. Dit jaar is mede opgenomen de bij het Algemeen Rijksarchief berustende ver zameling negatieven van zegels. Deze negatieven zijn echter apart opgeborgen, daar ze op zichzelf weer een zegelverzameling vormen. Inventaris van het Archief van de familie de Potter d'Indoye en aanverwante families door G. Asaert en A. Wyffels, Rijksarchief te Gent, Brussel 1969. Inventaire des Archives de la familie Dolez par R. Wellens, Archives de l'Etat a Mons, Bruxelles 1969. Inventaire des Archives de l'Administration du Département des Forêts par M. Bourguignon, Archives de l'Etat a Arlon, Bruxelles 1969. Inventarissen van Archieven van kerkfabrieken deel VI door L. Danhieux, J. Mer- tens en J. Marechal, Rijksarchief Brugge, Brussel 1969. [228 'ieder wordt geacht de wet te kennen' dit veel gekritiseerde adagium geldt zeker voor ambtenaren, vanzelfsprekend ook voor archiefambtenaren en voor de wet waarmede dezen bij hun ambtsvervulling in aanraking komen. Nu behoren Staatsblad en Nederlandse Staatscourant, waaruit een ieder de wet zou kunnen leren kennen, niet tot de dagelijkse lectuur van iedere Nederlander, zelfs niet als hij (archief) ambtenaar is. Onbekendheid met en onzekerheid over de ten aanzien van archieven geldende regelingen zeker als deze liggen op een terrein dat valt buiten de zorgvuldig bewaakte en door de commentaar van Duparc-Hin- richs geharkte paden van Archiefwet 1962 en Archiefbesluit is daarom be grijpelijk. Om nu te trachten deze onbekendheid en onzekerheid weg te nemen zal in de komende afleveringen van het Nederlands Archievenblad een afzonderlijke ru briek aan het archiefrecht worden gewijd. Onder archiefrecht wordt dan verstaan het recht (zoals dat in regelingen en in be schikkingen van bestuurder en rechter tot uitdrukking komt) met betrekking tot archiefbescheiden. Dat alle archiefrecht gesignaleerd zal kunnen worden, is een wens, aan de ver vulling waarvan de lezers van het Nederlands archievenblad kunnen bijdragen door mij zoveel mogelijk op de hoogte te brengen van hetgeen hun in dit opzicht nuttig voorkomt. Daaronder behoren in de eerste plaats op- en aanmerkingen met betrekking tot hetgeen hier geboden wordt. Na enige malen zoeken naar de juiste vorm niet te veel, niet te weinig kan bezien worden of deze nieuwe rubriek van het Nederlands Archievenblad in een behoefte voorziet. Mr. F. C. J. Ketelaar. Opheffing en samenvoeging van gemeenten. Over 'Opheffing en samenvoeging van gemeenten en de gevolgen hiervan voor de archieven' schreef R. A. D. Renting een uitvoerig artikel in Overheidsdocumen tatie 23 (1969) 197199, 233236 (met naschriften van P. Zwier en R. A. D. Renting)1. Sedert 1 januari 1970 zijn in het Staatsblad gepubliceerd de volgende wetten 1 Samenvatting in Ned. Archievenblad 1970 op blz. 63. [229]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 35