verschijnt, in zijn mededelingenrubrieken up-to-date zijn, dan moeten wij allen daaraan actief meewerken. De financiële basis van het Archievenblad is verder gesaneerd dankzij de met succes bekroonde poging van onze penningmeester om de Groningse belasting inspectie ervan te overtuigen, dat ons blad met betrekking tot de BTW niet onder de 12%-regeling maar onder de 4 -regeling valt. Met meer vertrouwen dan enige tijd geleden kunnen wij de toekomst van het Nederlands Archievenblad te gemoet zien. In een der eerstvolgende nummers zal de gewenste ledenlijst gepubliceerd wor den. De secretaris deelde mij mede, dat de overgrote meerderheid van U hier thans aanwezig de bij circulaire gevraagde gegevens braaf ingezonden heeft. Dat kan van de afwezigen niet gezegd worden. In totaal heeft tot nu toe pas de helft van ons ledental gereageerd. Wilt U er bij Uw bekenden op aandringen dat als nog zo spoedig mogelijk te doen? Overeenkomstig de wens, die tijdens de jaarvergadering te Zeist werd uitge sproken, zal het bestuur de werving van leden ter hand gaan nemen door middel van een duidelijke folder, aan welks tekst en lay-out wordt gewerkt. Oók te Zeist heb ik U medegedeeld, dat het bestuur gaarne zal meewerken aan de opheffing van onbevredigende toestanden met betrekking tot de honorering van de stagiaires. De door ons in overleg met de waarnemend directeur van de Rijksarchiefschool ingestelde enquête heeft duidelijk in het licht gesteld, dat vele gemeentearchieven helemaal geen stagiaires kunnen onderbrengen; voorts, dat het aantal onbezoldig de stagiaires veel groter is dan het aantal bezoldigde: in slechts 4 gemeenten worden alleen bezoldigde stagiaires aangenomen, in 10 andere werken bezoldigde naast onbezoldigde stagiaires. De vergoedingen variëren er van 100 tot 450 per maand. Bij het Rijk is de situatie nu wat gunstiger geworden: een beperkt aantal beurzen van c. 480 tot 900 per maand is beschikbaar. De enquête wordt nog verder uitgewerkt en de resultaten ervan zullen waar schijnlijk gepubliceerd worden in het Archievenblad. Door ons zal zoveel mogelijk bevorderd worden, dat er een einde komt aan het tegenwoordig als a-sociaal er varen wordende volontairschap. Kon ik U op 28 januari jl. ons streven om weer tot het houden van Studiedagen te komen vermelden, op dit punt kan ik U thans een positieve toezegging doen. Onder auspiciën van de Vereniging en van de Algemene Rijksarchivaris gezamen lijk zullen deze op 15 en 16 oktober a.s. gewijd worden aan de problemen rond om acquisitie en vernietiging van archiefstukken. Gehouden zullen deze studie dagen worden in het conferentieoord Woudschoten bij Zeist. Naast drie Neder landers, de heer Ribberink, de heer Van Meerendonk, wnd. hoofd van de vierde afdeling van het Algemeen Rijksarchief, en de heer H. H. M. Dinkgreve, hoofd van het Bureau voor Documentatie en Registrateur der gemeente Amsterdam, zullen twee buitenlanders spreken: de heren dr. C. Wijffels, Algemene Rijks archivaris van België, en dr. Martin Ewald, verbonden aan het archief van de stadstaat Hamburg, hebben onze uitnodiging aanvaard. [162] Het ligt in de bedoeling, dat zij, die deelnemen aan de studiedagen, de nacht van 15 op 16 oktober doorbrengen op Woudschoten, waar logiesruimte gereser veerd is. Een speciaal avondprogramma, dat wat luchtiger van inhoud zal zijn dan het overdag gebodene, is in voorbereiding. Wanneer U weet, dat de organi satie daarvan in ervaren zuidelijke handen is, zult U met mij geen zorgen be hoeven te hebben dat het niet 'frisch und fröhlich' zal toegaan. Ter aanmoediging moge nog dienen, dat getracht wordt een regeling te treffen om de kosten voor hen, die geen vergoeding vanwege de dienst kunnen ontvan gen b.v. de leerlingen van de Archiefschooi toch geen bezwaar te doen zijn. Met name die leerlingen, die de cursus reeds gevolgd hebben, zijn van harte welkom. Met de waarnemend directeur van de Rijksarchiefschool is overlegd om in de toekomst iets in de geest van nascholingscursussen te doen organiseren vanwege de Rijksarchiefschool. De mogelijkheid om in 1970/71 hiermede reeds te be ginnen is evenwel uitgesloten; denkt U eraan, dat de docenten al overbelast zijn. Voor later tijd is er meer perspectief. Hoe de regeling precies uitvallen zal, is in dit stadium nog niet te zeggen. Enige maanden geleden heeft de Commissie Vakboek Archieven, Bibliotheken, Documentatie, wier doel het is om te komen tot de uitgave van een vakboek voor het totale archief-, bibliotheek- en documentatiegebied, naast een aantal andere instanties ook ons gevraagd medewerking te willen verlenen om tot deze uitgave te komen. Natuurlijk zijn wij van goeden wille, maar omdat onze Vereni ging noch in de Commissie noch in de kernredactie, beide onder voorzitterschap van ir. D. Maltha, vertegenwoordigd is, kan door ons geen enkele verantwoorde lijkheid aanvaard worden. Het initiatief ligt voornamelijk bij de NIDER, de Ned. Vereniging van Bedrijfsarchivarissen en de Ned. Vereniging van Bibliothe carissen. Wij hebben daarnaast onze eigen projecten. Op 6 mei kwam te Amsterdam het redactiecomité bijeen van het internationale tijdschrift 'Archivum'. Op ons verzoek heeft het Nederlandse lid, dr. J. E. A. L. Struick, aangedrongen op tijdiger verschijning, op publicatie van een nieuwe internationale staat van het archiefwezen en op voorlichting op archieftechnisch gebied. Met onze wensen zal naar wij vernamen rekening gehouden worden: meer dan dat, ze lagen zelfs geheel in de lijn van het uitgestippelde programma. De heren Van den Hoek Ostende en Van Veldhuizen zullen eerstdaags het be stuur vertevenwoordigen in het overleg, waarom de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen verzocht heeft inzake de problematiek rond de uniforme wettelijke bewaartermijn van 10 jaar en rond de bewijswaarde van microfilm. Behalve onze Vereniging heeft ook het bestuur van de SOD de Algemene Rijks archivaris geadviseerd over de door deze voorgelegde schets van algemene richt lijnen, die bij het vaststellen van lijsten van voor vernietiging in aanmerking ko mende archiefbescheiden in acht genomen moeten worden. Ons advies is bij het ministerie niet onwelwillend ontvangen en de Archiefraad zal er zich binnen kort over beraden. [163]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 2