GRIFFIOEN/WERKMAN: Zo as de veugel onvervaord de schatten oet 't verlêên bewaord, zó Werkman dee, Fleer Egbert Job oet Grönning gunk naor Drenthe op, naodat in het Bevrijdingsjaor in vief en vittig, duuster, zwaor hie in Grönning streed veur zien archief: 'manmoedig, vastberaon, actief! De GROTE MARKT vertaerd' in vuur, GRUNO zo glaene in dat uur het volk verbiesterd paanzervoest har half de binnenstad verwoest. Teutoons geweld kwam overhèn en WERKMAN stun jao schier allèn Met 'n enkle vrend heffe onvervaord wat hum weur toevertrouwd bewaord. zo koel de bron zien water welt zo schreef -e nao het beus geweld in zien Verslag hóé hie 't archief behöld met kracht van geest en lief. En doe in zes en vittig kwam archiefbaos WERKMAN bij oes an en hef in Assen onvervaord archieven oetbouwd en bewaord. De Laandschup is diz' GRIFFIOEN met 'n Grönnings èn een Drèns blazoen slim dankbaor Met zien klaore aord heffe oes Rieksarchief bewaord. [196] De heer Werkman tijdens zijn dankwoord. Naast hem de algemene rijksarchivaris, mr. A. E. M. Ribberink, en mevrouw WerkmanSteenbergen. Assen 30 juli 1970, rede uitgesproken door mr. A.E.M. Ribberink Hooggeachte Werkman, Mevrouw Werkman, Mijnheer de waarnemend Commis saris der Koningin, Mijnheer de Raadadviseur voor Culturele Zaken, en U allen, die hier present hebt willen zijn, om de scheidende rijksarchivaris erkentelijkheid en genegenheid te betuigen. Een opmerking, waar iedere archivaris in zijn loopbaan meerdere malen mee te maken krijgt en waar ik hier kort op in wil gaan, is de vraag: wat is een archivaris, wat doet hij. Men kan verschillende antwoorden geven, spottende en serieuze. De geliefde reactie: De archivaris doet in oud papier helpt de vraagsteller niet veel verder. Iets effectiever is het uitvoeriger verhaal: een archivaris behoort tot de dienstverlenende sector. Hij bemiddelt tussen verleden en heden. Hij bewaart en behoedt de hem toevertrouwde documenten en houdt ze ingevolge de wet voor iedereen toegankelijk. Een onderzoek in de literatuur naar beschrijvingen van ambt en functionaris lever de spot en weinig ernst. In romans en verhalen wordt de archivaris, indien men hem vindt, veelal in de rol van figurant geplaatst. Hij doet dienst om een verhaal op te sieren en verschijnt als een onzakelijke zonderling, die niet bij de tijd en vaak nogal onverzorgd is. Zulke caricaturen schuift men vanzelfsprekend terzijde. Ze [197]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 19