De aanmelding voor de cursus 1971 1972 sluit op 1 april 1971; na deze datum kan een leerling alleen in bijzondere gevallen worden toegelaten. Aangeraden wordt dat zij die eerst na 1 april 1971 een definitieve beslissing over het deel nemen aan de opleiding kunnen nemen (bv. in verband met nog af te leggen eindexamen) toch al vóór 1 april contact zoeken met de directeur van de rijks archief school. In november zal een nieuwe editie van de prospectus van de rijks archiefschool verschijnen. Deze wordt toegezonden aan alle beheerders van archiefbewaar plaatsen, aan provinciale inspecteurs, aan een aantal hoogleraren en universitaire instituten, aan beroepskeuzeadviesbureaus en aan de scholen die in het verleden de prospectus ontvingen. Exemplaren zijn voorts op aanvrage bij de directeur van de rijks archiefschool, Alexander Numankade 201 te Utrecht, te verkrijgen. RIJKS ARCHIEFSCHOOL LEERPLAN 19701971 Opleiding hoger archiefambtenaar 1. Ordenen en beschrijven van archieven (met inbegrip van de registratuurgeschiedenis (docent drs. G. J. Mentink, chartermeester le klasse bij het rijksarchief in Gelder land) 23 uren* 2. Registratuur van de rijksadministratie in de 19e eeuw (docent M. G. H. A. de Graaff, archivist bij de tweede afdeling van het algemeen rijksarchief) 3 uren." 3. Het dossierstelsel en de toepassing van de U.D.C. (docent J. Lansen, hoofd van de afdeling interne zaken ter gemeentesecretarie van Delft) 5 uren* 4. Hoofdlijnen van de geschiedenis en organisatie van het archiefwezen (docent drs. B. Woelderink, adjunct-gemeentearchivaris van Rotterdam) 5 uren. 5. De Archief wet 1962 in de praktijk (docenten H. J. van Meerendonk, wnd. hoofd van de vierde afdeling van het alge meen rijksarchief; H. W. van Veldhuizen, gemeentelijk archiefinspecteur te Rotter dam; mr. J. D. Chr. de Vries, chef van de onderafdeling monumentenzorg en ar chiefwezen van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk; gastdocent dr. mr. F. J. Duparc, raadadviseur voor culturele zaken van het ministe rie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) 6 uren. 6. Methodiek van het archiefonderzoek (docent drs. M. K. J. Smeets, rijksarchivaris in Limburg) 4 uren. 1. Nederlandse en Latijnse paleografie (docent drs. C. Dekker, chartermeester le klasse bij het rijksarchief in Utrecht) 38 uren. 8. Historische chronologie docent mr. W. Downer, chartermeester bij het gemeentearchief te Leiden1) 4 uren. 9. Middeleeuws Latijn (docent drs. R. E. Künzel, wetenschappelijk ambtenaar bij de Centrale commissie voor onderzoek van het Nederlandse volkseigen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen te Amsterdam) 23 uren. 1 Gemeentearchivaris m.i.v. 1 oktober 1970. [178] 10. Ambtelijk Nederlands vóór 1700 (docent drs. G. J. W. de Jongh, hoofd-chartermeester bij het algemeen rijksarchief) 15 uren. 11. Oorkonde/lieer (docent drs. P. A. Henderikx, chartermeester bij de derde afdeling van het algemeen rijksarchief 13 uren 12. Inleiding tot de rechtswetenschap (docent mr. F. C. J. Ketelaar, wnd. directeur van de rijks archiefschool) 5 uren. 13. Geschiedenis van de Nederlandse rechtsinstellingen (docent mr. F. C. J. Ketelaar, wnd. directeur van de rijks archiefschool 15 uren* 14. Geschiedenis van de kerkelijke instellingen in Nederland (docent prof. dr. J. A. de Kok ofm hoogleraar in de Kerkgeschiedenis aan de Ka tholieke Theologische Hogeschool Utrecht) 15 uren. Totaal 176 uren of 36 cursusdagen (incl. 4 uren leerlingenberaad, excl. excursies) Opleiding middelbaar archiefambtenaar 1. Ordenen en beschrijven van archieven (met inbegrip van de registratuurgeschiedenis (docenten dr. Th. E. Jensma, gemeentearchivaris van Dordrecht en dr. J. A. Schimmel, gemeentearchivaris van Nijmegen) 36 uren.* 2. Registratuur van de rijksadministratie in de 19e eeuw (docent M. G. H. A. de Graaff, archivist bij de tweede afdeling van het algemeen rijksarchief) 5 uren* 3. Het dossierstelsel en de toepassing van de U.D.C. (docent J. Lansen, hoofd van de afdeling interne zaken ter gemeentesecretarie van Delft) 8 uren.* 4. Hoofdlijnen van de geschiedenis en organisatie van het archiefwezen (docent drs. B. Woelderink, adjunct-gemeentearchivaris van Rotterdam) 5 uren. 5. De Archiefwet 1962 in de praktijk (docenten H. J. van Meerendonk, wnd. hoofd van de vierde afdeling van het alge meen rijksarchief; H. W. van Veldhuizen, gemeentelijk archiefinspecteur te Rotter dam; mr. J. D. Chr. de Vries, chef van de onderafdeling monumentenzorg en ar chiefwezen van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk; gastdocent dr. mr. F. J. Duparc, raadadviseur voor culturele zaken van het ministe rie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) 6 uren. 6. Methodiek van het archiefonderzoek (docent drs. M. K. J. Smeets, rijksarchivaris in Limburg) 10 uren. 7. Paleografie, beperkt tot teksten in het Nederlands (docenten mr. E. D. Eijken, chartermeester le klasse bij het rijksarchief in Overijssel; drs. H. R. van Ommeren, adjunct-gemeentearchivaris van Deventer) 35 uren. 8. Hoofdzaken van de historische chronologie (docent mr. W. Downer, chartermeester bij het gemeentearchief te Leiden1) 4 uren. 9. Middelnederlands (docenten drs. G. J. W. de Jongh, hoofd-chartermeester bij het algemeen rijksarchief: mr. J. Rinzema, rijksarchivaris in de provincie Friesland) 20 uren. 10. Hoofdzaken van de geschiedenis van Nederland, waaronder begrepen die van de staatsinstellingen van vóór 1860 (docenten drs. P. H. J. van der Laan, chartermeester bij het gemeentearchief te Amsterdam; drs. F. C. Berkenvelder, gemeentearchivaris van Zwolle) 32 uren. 11. Hoofdzaken van de geschiedenis van de Nederlandse rechtsinstellingen (docent mr. F. C. J. Ketelaar, wnd. directeur van de rijks archiefschool) 4 uren. 12. Hoofdzaken van de staatsinrichting van Nederland (docent mr. F. C. J. Ketelaar, wnd. directeur van de rijks archiefschool) 6 uren. Totaal 171 uren of 35 cursusdagen (incl. 4 uren leerlingenberaad, excl. excursies). excl. excursies. [179]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 10