Archiefinspectie in Limburg. De Inspecteur van de gemeente- en waterschaps archieven heeft, in overleg met de Provinciale Griffie, ten behoeve van de ge meentebesturen in zijn provincie model-exemplaren ter beschikking gesteld van de Regeling inzake de zorg voor en het toezicht op het beheer van de archief bescheiden van de gemeentelijke organen en van de Voorschriften voor het beheer van de onder de gemeentelijke organen berustende archiefbescheiden (Besluit post- en archiefzaken). Andere archieven Waalse Bibliotheek verhuisd. De Waalse Bibliotheek, die sinds 1852 te Leiden gevestigd was, is overgebracht naar 's-Gravenhage. De bibliotheek bevat ruim 10.000 soms kostbare en zeldzame werken over de geschiedenis van het Franse en Nederlandse protestantisme, en vrijwel alles wat ooit over de Waalse gemeente is verschenen. Verder bezit de bibliotheek zeer veel archiefstukken, ook van niet meer bestaande Waalse gemeenten, en een omvang rijk kaartsysteem met gegevens over naar Nederland gevluchte Walen en Huge noten van de 16e eeuw tot 1811. Het historische gebouw, waarin de bibliotheek aan het Pieterskerkhof te Leiden was gevestigd, raakte zozeer in verval, dat het niet langer verantwoord was de waardevolle collecties ter plaatse te laten. In afwachting van hun uiteindelijke be stemming in een nieuw gebouw te Amsterdam bevinden boeken en documenten zich sinds eind maart voor de duur van twee a drie jaar in het archief van de Nederlandse Hervormde Kerk te 's-Gravenhage, Javastraat 100, geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17.30 uur. De genealogische fiches zijn te raadplegen op het Centraal Bureau voor Genealogie, Nassaulaan 18, 's-Graven hage. [154] Technisch nieuws BUS kantoor- en organisatiemeubelen thans in Nederland verkrijgbaar De firma Precisia te Amsterdam heeft recent de alleenvertegenwoordiging verkre gen van de Bus kantoor- en organisatiemeubelen. Deze worden vervaardigd door Buckard Sprenger oHG., Mengerskirchen, Duitsland. Het merk BUS omvat een zeer uitgebreide serie meubelen voor een komplete kantoorinrichting, uitgevoerd in fraaie, warme houtsoorten. Tot het programma behoren: type-, schrijf-, systeem- en kassiersbureaus; direktie- en konferentiemeubelen; meubelen voor het bewaren van kaartsystemen (bakjes, onderstellen, kasten, bureaus, trogtafels e.d.); archiefkasten; systeem-kastenwanden; bijzetmeubelen; opbergmiddelen voor ponsband en ponskaarten; brievenbakjes; al dan niet verrijdbare postsorteer- en dokumenttransportinrichtingen; inrichtingen voor bibliotheken en dokumentatieafdelingen; garderobekasten, enz. De verschillende typen bureaus kunnen volledig worden afgestemd op de indivi duele behoeften. Vele soorten onderzetkasten, laden, inzetstukken, interieurs en afschermplaten zijn leverbaar. De bureaus zijn verkrijgbaar in de uitvoeringen eiken, noten of palissander; het blad kan op bestelling worden geleverd met een parelwitte kunststof-bekleding. Alle bureaus zijn voorzien van een centrale sluiting. De serie systeem-kastenwanden verdient afzonderlijke aandacht. Deze bieden grote mogelijkheden voor centrale archieven, opberging op de afdeling zelf, maar ook in zgn. landschap-kantoorruimten. Daar vervullen zij tegelijkertijd de funkties van kast, rek èn scheidingswand. De kastenwanden worden opgebouwd volgens een modulair systeem, zodat aan passing aan de behoefte, en uitbreiding of wijziging achteraf zonder meer moge lijk zijn. Zij hebben ruime opbergkapaciteit voor ordners, boeken, kaartsystemen, hangmappen, rekjes, kantoorbehoeften, maar ook voor kleren, en zelfs voor een (bij te leveren) koelkast, wastafel of kleine keuken. Ook de airconditioning- installatie, een buizenpoststation of een telefooncentrale kunnen er in worden [155]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 40