voor het gemeentearchief. In het hoofdgebouw werden twee nieuwe werklokalen tot stand gebracht. De met deze verbouwingen samenhangende verhuizingen vergden veel arbeid van het archiefpersoneel. Besloten werd de inventarissen van het archief, gevormd tijdens de Mairie en in de jaren 19091925 tegelijk te doen verschijnen met de inventaris 1814-1909 om deze twee periodes niet tussen de wal en het schip te laten vallen, waarvoor anders door hun vrij geringe omvang gevaar zou bestaan. Ter bevordering van een betere voortgang van het project 'De Geschiedenis van Breda' (van welks redactie de archivaris sedert 1967 voor zitter is) werd hem door Burgemeester en Wethouders toegestaan één dag per week voor dit werk te reserveren. Het omvangrijke archief van de Maatschappij tot bevordering van Welstand voornamelijk onder landlieden, vroeger gevestigd te Breda, thans te Eindhoven, 18211950, dat van belang is voor de kennis van de religieus-politiek gerichte economische activiteiten van protestantse notabelen te Breda, werd in bewaring ontvangen. Met de beschrijving ervan werd een begin gemaakt. Het aantal bezoekers bedroeg 190 (v.j. 214), die 1202 (v.j. 1255) be zoeken brachten. Delft. In 1968 oriënteerde de nieuw opgetreden archivaris zich omtrent leemten in de geschiedschrijving over Delft en de mogelijkheden om daarin voorziening te krijgen. Gewerkt werd aan een inventaris van het archief van het Oude en Nieuwe Gasthuis. Een aanvang is gemaakt met het klapperen in drievoud van de notities-Van der Burgh inzake de Delftse plateelbakkerijen. De gemeentesecretarie droeg de negentiende eeuwse registers van Burgerlijke Stand en Bevolking aan de archivaris over. Ook het archief van curatoren van het Grotius Gymnasium 18981966 behoorde tot de aanwinsten. Het aantal bezoeken bedroeg 1643 v.j(. 1542). Deventer. Voor de verbouwing van het historische Kloostercomplex in het Noordenbergkwartier tot ruimten voor de Atheneumbibliotheek en het Gemeente archief, die thans in het stadhuis gevestigd zijn, heeft de gemeenteraad kredieten verstrekt van 20.000 en 500.000. De totale verbouwingskosten worden ge raamd op 1.750.000. De aanbesteding van het eerste deel van dit werk, dat bijdraagt tot de renovatie van het sterk vervallen Noordenbergkwartier, had plaats op 13 november 1969. Belangrijke aanwinst van het Deventer archief is een op perkament geschreven aflaatbrief van de tweede bisschop van Deventer, Aegidius de Monte, gedateerd 3 april 1573. Deze werd gevonden bij restauratiewerkzaam heden van de oude huisjes tegen de Mariakerk en betreft de wijding van een altaar van de eerste martelaar Stephanus, waarin relikwieën van de 11.000 maag den en andere heiligen werden gelegd. Geertruidenberg. Evenals hun Limburgse collega's komen ook de Noordbrabant se archivarissen sinds jaren op de middag van de dinsdag na zondag Laetare bijeen voor de viering van hun patroonsfeest. In 1970 viel deze St. Laurentius- viering op 10 maart. Als plaats van samenkomst was Geertruidenberg gekozen, waar de belangstelling vooral uitging naar het fraai gerestaureerde en onlangs [152] weer in gebruik genomen stadhuis, waar het gezelschap werd ontvangen en rond geleid door burgemeester mr. J. Ch. J. Faure. Voordien was er een eucharistieviering in de crypte van de moderne parochie kerk ter herdenking van collega H. J. Bernsen, waarbij ook mevrouw Bernsen aanwezig was. De avondmaaltijd werd gebruikt in het restaurant van de sporthal De Veste. Het is gebruikelijk dat er tijdens deze maaltijd 'iets geks' wordt gedaan, waarvan meestal de heer Bernsen de bedenker was. Deze keer maakte rector H. Hens zich verdienstelijk door een aantal archivistieke cryptogrammen op te geven, die collega J. M. H. Broeders voor het grootste deel snel oploste. Dankzij de voortreffelijke organisatie van deze bijeenkomst door collega G. J. Rehm was het wederom een bijzonder fijn feest. Gouda. In 1969 werd op enige leggers een klapper gemaakt, andere werden van een stratenlijst voorzien. De van Openbare Werken overgenomen meer dan duizend bouwtekeningen uit de periode 18791899 werden door indicering toe gankelijk gemaakt. In bewerking werden genomen een inventaris van de archie ven van het Burgerlijk Armbestuur 18151932 en een inventaris van de archie ven van het Wees- en aalmoezeniershuis 13141945. Op de serie ingekomen stukken 14391626 werd een repertorium vervaardigd. Het archief werd bezocht door 85 (v.j. 88) personen, die 167 (v.j. 274) bezoeken brachten. Schiedam. Op 24 november 1969 stelde de gemeenteraad de verordening regelende de zorg voor en het toezicht op het beheer van de archiefbescheiden van de gemeentelijke organen vast. Begonnen werd aan een nieuwe beschrijving van het 19e eeuwse stadsarchief. Geficheerd werden de oudste electieboeken (14821611), terwijl een lijst werd gemaakt van de aanwezige bestekken uit de 16e-18e eeuw. Het in bewaring genomen archief van de Evangelisch Lutherse Gemeente (17561929) werd geïnventariseerd. Bij de aanwinsten wordt voorts vermeld het archief van de Bond van Nederlandse Onderwijzers, afd. Schiedam (18961937). Het aantal bezoekers bedroeg 171 (v.j. 157), die 672 (v.j. 622) bezoeken brachten. Veere. In het rijksarchief te Middelburg werd de tentoonstelling 'Bladzijden uit Veere's verleden' gehouden om te laten zien hoever de inventarisatie van het rijke archief van dit oude stadje gevorderd is. Vijf vitrines waren gewijd aan bestuur, handel, gilden, kerk en prenten met o.a. oude notulenboeken, gilderegisters, brie ven en een intekenlijst voor een nieuw orgel in de kleine kerk. De prenten hadden mede betrekking op de omliggende dorpen, die nu met Veere één gemeente uit maken: Serooskerke, Gapinge en Vrouwenpolder. Ook de door Maximiliaan van Bourgondië in 1551 aan Veere geschonken beker, van Maximiliaan van Egmond- Buren afkomstig, die behalve in de tweede wereldoorlog, toen hij voor de veilig heid naar Drente gebracht was, nooit buiten Veere geweest is, werd in Middel burg tentoongesteld. [153]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 39