412 bezoeken brachten. Friesland had met 764 weer het hoogste aantal bezoe kers van de archieven in de provincie, zij brachten 3426 bezoeken. Dit aantal werd overtroffen door Groningen, dat ca. 4800 bezoeken noteerde, gebracht dooi 562 personen. Noord-Brabant kwam wat het bezoekersaantal betreft met 716, die 2412 bezoeken brachten, op de tweede plaats. Met 713 staat Noord-Holland derde, maar daar was het aantal bezoeken veel hoger, nl. 3287. Zeeland had zo wel de minste bezoekers als bezoeken, 257 en 809. Drenthe had 278 bezoekers met 870 bezoeken, Limburg 346 bezoekers met 2874 bezoeken, Overijssel 401 bezoekers met 1203 bezoeken, Gelderland waar het archief van mei tot septem ber wegens verhuizing gesloten was, 448 bezoekers met 1761 bezoeken en Utrecht 657 bezoekers met 2205 bezoeken. J. H. v. d. HO Buitenlandse archivistische literatuur Archives et Bibliothèques de Belgique/Archief-en Bibliotheekwezen in België 1969, 12, begint met twee bijdragen op bibliotheekgebied: H. Ooms, Speciale Biblio theken: organisatie en coördinatie, en M. Walraet: Bibliothèques spéciales et cen tres de documentation: regroupement et restructuration. Zeer belangrijk is de door A. Uyttebrouck verrichte arbeid. Hij heeft een voorlopige supplement- inventaris samengesteld, aansluitende bij de in 1932 voltooide inventaris der kerkelijke archieven van Brabant van Alfred d'Hoop. Terwijl de inventaris van D'Hoop 20.476 nummers omvat, zijn er 10.000 bijgekomen, waarvan het meren deel na 19551. De volgende bijdrage ligt weer in de Boekenwereld: R. Bragard doet verslag van het congres van de Fédération internationale des Associations de Bibliothécaires in Toronto van 14 tot 20 augustus 1967. In de rubriek Varia rapporteert E. Vandewoude over een recente aanwinst van het archief van het koninklijk paleis, t.w. de briefwisseling tussen Jules Devaux, secretaris van Leopold I, en Félix Éloin, kabinetschef van Maximiliaan van Mexico. H. Bruch vertelt over een verloren gewaande en teruggevonden Brabant se kroniek De Laude Brabantia. M. Soenen publiceert en annoteert een catalogus van de boeken van de staten van Brabant uit de 18e eeuw. E. Persoons behandelt Archieven en papiergeschiedenis. G. A. Lelièvre en D. van Overstraeten maakten een studie van de stadsplattegronden van Saint-Ghislain bij Bergen in Henegou wen. W. M. Grauwen publiceert en commentarieert richtlijnen voor jonge notaris sen uit de 15e eeuw, aangetroffen in het archief van het Sint-Leonarduskapittel van Zoutleeuw. 1 Behalve de 20.476 nummers van D'Hoop, waarop Uyttebrouck met bis en ter nummers en verwijzingen zijn supplement maakte zijn er de inventarissen van Ph. Lefèvre en L. van Meerbeeck met de nummers 20.477-21.455, die voornamelijk aan gekochte en gekregen archieven omvatten, en nu ook door Uyttebrouck verder aange vuld. Van nummer 21.456 af zijn vervolgens gedeponeerde archieven beschreven, thans lopende tot nummer 28.524. Een overzicht is opgenomen in Beknopte inventarissen van archieven door kerkfabrieken op het Algemeen Rijksarchief in bewaring gegeven (nrs. 22.996bis-24.999), zie Ned. Archievenblad 1969, blz. 98. [148] Bij de boekbesprekingen wordt onder andere aandacht besteed aan de Miscellanea Mediaevalia in memoriam Jan Frederik Niermeyer. Uit de kroniek van het biblio theekwezen vernemen we, dat van het Vocabularium bibliothecarii een Neder landse versie verscheen: Bibliotheekterminologie Engels-Frans-Duits-Nederlands. Aandacht wordt geschonken aan het afscheid van prof. Sabbe als algemene rijks archivaris op 4 maart 1968 en aan de persoon van zijn bij K.B. van 16 december 1968 benoemde opvolger de heer C. Wijffels. Ten slotte worden de overleden leden Dom Maieul Cappuyns O.S.B., Fernand Baillon en Rijkaart Dewitte herdacht. Aflevering 34 begint met In Memoriam Etienne Sabbe (Oostende 1901-Kortrijk 1969) van de hand van zijn opvolger als Algemene Rijksarchivaris dr. C. Wijffels, die in het Nederlands Archievenblad ook reeds woorden wijdde aan de nagedach tenis van dr. Sabbe. Een bibliografie van 47 nummers getuigt van de vooral sociaal-economische belangstelling van dr. Sabbe. Van H. de Schepper is een in het Spaans2 gestelde bijdrage opgenomen over een in code gestelde reactie op de in bezit neming van de regering in Vlaanderen door de graaf van Fueuntes, 1595. A. Bruyère behandelt de bibliotheek van de academie van wetenschappen in de U.S.S.R., waarvan de geschiedenis in 1714 begint. Meer dan honderd pagina's in deze aflevering worden in beslag genomen door een bio-bibliografisch repertorium van het wetenschappelijk personeel van het Rijksarchief, in dienst op 1 januari 1969. Een dergelijke publicatie werd in 1961 door dr. F. Remy gedaan betreffende Le personnel scientifique de la Bibliothèque de Belgique (18371961). Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk het repertorium voor het personeel, dat vóór 1 januari 1969 in dienst was, uit te geven. Opgenomen worden: geboorteplaats en -datum, universitaire diploma's, datum archivarissenexamen, data benoemingen, verdere wetenschappelijk bijzon derheden als leeropdrachten, redactionele functies en dergelijke, publicaties in boekvorm, in tijdschriften, in verzamelwerken en boekbesprekingen. J. Gotovitch, verbonden aan het onderzoek- en studiecentrum voor de geschiede nis van de tweede wereldoorlog, schreef een artikel over de Rüstungs-Inspektion Belgien. In de rubriek Varia (Mélanges in het Frans, in dit nummer weer vertaald met Mengelingen) een uitvoerig bericht in het Engels over de opening van de Konink lijke Bibliotheek Albert I. Over gedateerde handschriften in België maakt E. Persoons enige opmerkingen n.a.v. een onlangs verschenen catalogus, tot stand gekomen onder leiding en toezicht van M. Wittek. Persoons trekt vergelijkingen met publicaties op dit gebied in Frankrijk en Nederland. C. Wijffels vertelt over de deponering door de Vrije Universiteit van Brussel op het Algemeen Rijks archief van de papieren van Paul Hijmans en H. J. W. Frère-Orban. Mej. S. Ver- vaeck schrijft over Jean-Guillaume de Collins, een voorloper van het socialisme n.a.v. een over hem gepubliceerd boek van Ivo Rens. Collins had zelfs een projekt uitgedacht om Napoleon van Sint Helena te bevrijden met een luchtballon. E. 2 De bijdragen aan dit tijdschrift mogen in het Duits, Engels, Spaans, Frans, Italiaans, Latijn of Nederlands (alfabethische volgorde van de Franse equivalenten) gesteld zijn. [149]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 37