Kroniek Introductie tot de dagelijkse zaken van de Leidse Universiteit van 1581 tot 1596 door H. J. Witkam, Rapenburg 21, Leiden 1969 (copyright bij de auteur). Overzicht van de bemoeiingen van het gemeentebestuur van Rotterdam met de totstandkoming van het concert- en congresgebouw De Doelen 19491969, samengesteld door mr. dr. P. Lucas, conservator bij de Gemeentelijke Archief dienst Rotterdam, uitgave van de Gemeentelijke Archiefdienst Rotterdam 1970, 138 bladzijden, geïllustreerd. Peellandse archiefinventarissen deel 3, inventaris van het oud archief der gemeente Asten, 16031813, door E. J. Th. A. M. van Emstede, streekarchivaris van Peelland, 1970. DE AANDACHT WORDT GEVESTIGD OP het in december 1969 verschenen nummer van It Beaken, tijdschrift van de Fryske Akademy. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Raad voor de Wapenkunde in Friesland onder de officiële naam 'Fryske Rie foar Heraldyk' werd dit nummer geheel aan heral dische onderwerpen gewijd. A. B. Dull tot Backenhagen wijst op twee belangrijke bezigheden van de raad in de afgelopen tien jaar, t.w. de rangkronen-herziening inzonderheid voor de Friese heraldiek en de wapen-verbetering in de Friese overheidsheraldiek. Een kronen- tafel is aan dit artikel toegevoegd. J. C. Terluin behandelt de wapens en vlaggen van de 27 dorpen van Wonseradeel. Op een fraaie uitvouwbare wapenkaart zijn ze alle in kleur afgebeeld. De wapens uit de Conscriptio Exulum van 1584 vor men het onderwerp van de bijdrage van J. Visser, H. Oldenhof en J. C. Terluin. De ballingen waar het hier om gaat waren Rooms-Katholieken, die na het verbod van de openlijke uitoefening van hun godsdienst en de beëindiging van het gezag van Filips II als heer van Friesland uitweken. Na de val van Groningen in 1594 keerden velen terug, de laatste echter eerst in 1609 na het sluiten van het Twaalf jarig Bestand. Anderen stierven in ballingschap, o.a. in Osnabrück en Mechelen. Van 178 van deze ballingen zijn de wapens afgebeeld met bijschriften, ontleend aan de oude handschriften, aangevuld met latere gegevens. Waarschuwing Omdat het gebleken is, dat de Lijst der aardrijkskundige namen van Nederland van 1936, uitgegeven door het Kon. Nederl. Aardrijkskundig Genootschap (die door aanschrijving van de minister van O.K.W. afd. K.W.N. n. 261 I d.d. 21 januari 1938 als verplicht gesteld, reeds 3 maanden later (afd. K.W.N. n. 2385 1 d.d. 23 april 1938) als ingetrokken werd beschouwd) in vele bibliotheken nog geregeld gebruikt wordt, en daardoor ook recente publicaties ontsiert, is het wenselijk op die intrekking nog eens de nadruk te doen vallen. [146] Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven 1967 Dit deeltje verscheen in 1969 en is in formaat, uitvoering en indeling nagenoeg gelijk aan dat over 19661. Onder het hoofd Archieven en collecties is de rubriek Gebruik nu gesplitst in: Dienstverlening aan bezoekers en correspondenten en Tentoonstellingen en educatieve aktiviteiten. De lijst van literatuur waarin ge gevens uit de archieven zijn verwerkt is heel anders ingedeeld dan de gelijknamige bibliografie in 1966. De rubrieken zijn nu: Geschiedenis van Nederland in het algemeen; Regionale en plaatselijke geschiedenis (provinciegewijs); Geschiedenis van de betrekkingen tussen Nederland en andere landen; Geschiedenis van andere landen; Historiografie en hulpwetenschappen, archiefwezen. Wij troffen in de laatste rubriek geen inventarissen meer aan. Als bijlage F is het Tabellarisch overzicht van bezoeken aan en adviezen inzake niet-overgebrachte archieven opgenomen, dat vorig jaar tussen de tekst van Ar chieven en collecties geplaatst was. Een vijftal foto's verhoogt de aantrekkelijk heid van het verslag, dat in de boekhandel verkrijgbaar is voor 4,60. In het algemeen gedeelte wordt vrij uitvoerig over de archiefschool gesproken. Voorts wordt de Xe Table Ronde des Archives te Kopenhagen, waar mr. J. H. de Vey Mestdagh de Nederlandse Archiefdienst vertegenwoordigde, gememoreerd, alsmede het deelnemen van mevrouw dr. M. A. P. Meilink-Roelofsz aan een in Oxford gehouden colloquium over de Islam en de handel van Azië. Geconstateerd wordt een verbetering in het contact met het Arsip Nasional te Djakarta. Op alle gebeurtenissen en plannen, resultaten en aanwinsten van 1967 willen wij niet meer refererend ingaan. Zij zijn door de nieuwe geserreerde uitvoering der verslagen makkelijk te vinden en niet beknopter weer te geven. Door deze duide lijkheid en overzichtelijkheid valt het op, dat wat door het ene rijksarchief aan het andere wordt overgedragen, daar soms niet verschijnt onder de aanwinsten, verg. blz. 57 met blz. 62 en anderzijds zijn er aanwinsten, blz. 65 en blz. 77, die op de blz. 78 en 76 niet als verlies vermeld zijn. Verder zijn er nog, als in 1966, verschillen in de beschrijving van dezelfde archiefbescheiden, zoals die door de ene en de andere archivaris gemaakt worden. Is iets een charter of een katern, is in een bepaald geval van 1 of 2 charters sprake? Traditiegetrouw eindigen we met de gegevens over het bezoek aan de rijksarchie ven. Het A.R.A. werd bezocht door 2091 personen, die 14210 bezoeken brach ten. Bovendien werd het Hulpdepot Schaarsbergen bezocht door 98 personen, die 1 Zie Ned. Archievenblad 1969 blz. 99. Drukkerij Duwaer te Amsterdam heeft het drukken van deze verslagen van Drukkerij Trio te 's-Gravenhage overgenomen. [147]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 36