Nieuwe leden W. M. A. van den Burg, Wenckebachstraat 29, Geleen, II, gemeentearchivaris van Geleen. A. Houtkoop, Enkplein 4, Velp, II, werkzaam bij Rijksarchief in Gelderland. Bedankt hebben H. Ph. M. Engelvaart, Hieronymusplantsoen 2, Utrecht. Mr. A. Telders, Koningin Emmastraat 6, Gorinchem. Mej. M. N. Witteveen, Nieuwe Gracht 87, Utrecht. Adreswijzigingen P. Biesta, Nieuwe Ebbingestraat 45A, Groningen, wordt: Postbus 218, Groningen. Mejuffrouw W. A. H. Crol, Eendrachtsweg 57, Rotterdam, wordt: Rotterdamseweg 41, Schoonhoven. B. J. de Groot, Groenwal 35, Heukelom, wordt: Groenwal 8, Heukelom (Z.H.). Drs. J. A. K. de Haas, Euterpelaan 104, Heerlen, wordt: Apollolaan 108, Heerlen. Th. J. Poelstra, Persijnlaan 63, Delft, wordt: Brederostraat 47, Alblasserdam. D. van der Vlerk, Eem 45, Assen, wordt: Speenkruidstraat 159, Assen. J. Vriens, Halewijnstraat 6, Etten-Leur, wordt: Albert Plesmansingel 7, 's-Hertogen- bosch. Boekaankondiging Bij voldoende belangstelling wordt uitgegeven het verhaal der heksenprocessen in de heerlijkheid Asten in de Generaliteitslanden in de jaren 1595-1596. Het werkje bestaat uit 3 hoofdstukken, n.l. 'Vrees niet de wet maar de rechters', waarin de pijnlijke ondervraging der boetstraffelijke rechtspleging van voorheen wordt beschreven, 'Vrees niet de Christus maar zijn clerus', waarin de achtergron den der heksenprocessen worden belicht, en 'De Astense heksenprocessen', een crue en wreed verhaal van hebzucht en kortzichtige domheid, waarbij de vasthoudend heid van clerus en ingezetenen in Peelland ertoe leidde de door Heer Bernard van Merode, Heer van Asten, aangespannen heksenprocessen te doen verzanden. Het boekje verlucht met ca. 80 pentekeningen en vignetten, ontleend aan deze wrede voorbije rechtspleging en de heksenvervolging, zal omvatten ca. 180 pag. Auteur is E. J. Th. A. M. van Emstede, streekarchivaris van Peelland. Bij intekening is de prijs 6,95, na verschijning 11,95. Bestellingen te richten aan de heer van Em stede, Molenstraat 48, Deurne (N.-Br.). Rijks archief school De aandacht wordt erop gevestigd dat de termijn van aanmelding tot de rijks ar- chiefschool voor de cursus 1970-1971 sluit op 1 april a.s. Slechts in bijzondere geval len kan degene die zich na 1 april aanmeldt, worden toegelaten. Hun die aan de cursus 1970-1971 willen deelnemen, doch een definitieve beslissing eerst na afstuderen of eindexamen kunnen nemen, wordt aangeraden toch reeds vóór 1 april a.s. met de wnd. directeur van de rijks archiefschool contact op te nemen. 180] Mededelingen van het bestuur Notulen van de bijzondere ledenvergadering, gehouden op 27 november 1969 in Grand Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Aanwezig 45 leden. Om 2 uur opent de voorzitter de vergadering. Hij memoreert, dat de Algemene Rijksarchivaris aan het bestuur een schets van algemene richtlijnen voor de vast stelling van lijsten van voor vernietiging in aanmerking komende stukken heeft toegezonden met verzoek om commentaar. Het bestuur heeft deze schets voor gelegd aan een door hetzelve daartoe aangewezen commissie, bestaande uit mr. H. J. Bemsen, dr. F. A. Brekelmans (secretaris), dr. W. J. van Hoboken (voor zitter), H. J. van Meerendonk, mr. J. H. de Vey Mestdagh en P. J. M. Wuisman, met het verzoek daarover een praeadvies uit te brengen. Dit inmiddels gereed gekomen praeadvies is aan de leden toegezonden met het verzoek eventuele op merkingen vóór de vergadering van deze middag schriftelijk bij het bestuur in te dienen. Praeadvies en opmerkingen zullen thans besproken worden. Na deze inleiding draagt de voorzitter de leiding van de vergadering over aan dr. Van Hoboken, die de tot stand koming van artikel 3 van het Archiefbesluit en van de daaruit voortvloeiende schets van algemene richtlijnen benevens het praeadvies toelicht. De schets is door een commissie uit de Archiefraad in overleg met die raad opgesteld. Alle commentaren op het ontwerp zullen door die com missie worden bezien. Dr. Van Hoboken legt er de nadruk op, dat het hier gaat om richtlijnen voor het vaststellen van vemietigingslijsten. Niet om richtlijnen voor de vernietiging zelf. Algemene criteria zijn daarvoor haast niet te vinden. De verschillen zijn van geval tot geval te groot. Wat het praeadvies betreft acht hij het van bijzonder belang, dat de commissie voorstelt in artikel 4 sub b van de schets ook het belang van recht- of bewijszoekenden en van het historisch onderzoek te vermelden. De vergadering wordt na deze toelichting geschorst voor een korte pauze. De penningmeester maakt van deze gelegenheid gebruik aan de leden dringend te verzoeken hun contributie over 1969 te betalen. Van de 260 leden zijn er 180, die dat nog niet gedaan hebben. Na de pauze brengt dr. Van Hoboken de ingekomen schriftelijke reacties ter sprake. Jhr. mr. G. F. Sandberg heeft zich afgevraagd of de schets door een jurist op zijn mérites is getoetst. Dr. Van Hoboken is overtuigd, dat dat nog gebeuren zal ten departemente. Mr. H. T. Obreen en J. M. F. IJsseling hebben een aantal wijzigingen in de

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 1