Aanwijzing van archiefbewaarplaatsen, bibliotheken en andere instellingen in Overheidsdienst hebben wij vanmorgen onze onvergetelijke collega mr. H. J. Bernsen, provinciaal inspecteur van de archieven in Noord-Brabant, herdacht. Zijn naar onze berekening te vroege heengaan op 18 januari j.l. was een harde slag. Met zijn helder inzicht heeft hij de Vereniging tot het laatst toe actief ge diend. In zijn eigen provincie heeft hij veel opbouwend werk verricht. Wij her inneren ons zijn boeiende voordracht over 'Het ontstaan en de organisatie van de streek-archivariaten in Noord-Brabant'. Als docent en als spreker werd hij ge waardeerd in de kring der registratoren; nog op 9 mei 1969 sprak hij voor de districtsvergadering van de S.O.D. te Waalwijk over de toepassing van de Archief wet. Hoeveel vrienden hij zich verworven had bleek treffend uit de grote belang stelling bij de uitvaartmis. Drie Uwer bestuursleden, ieder in eigen kwaliteit, heb ben hem bij de crematie een eresaluut gebracht. Afscheid wegens pensionering werd in 1969 genomen van de collega's drs. Th. J. de Vries, gemeentearchivaris van Zwolle, A. J. J. H. Tops, gemeentearchivaris van Eindhoven en G. J. Lugard, gemeentearchivaris van Schoonhoven. Op onze vergadering te Amersfoort mocht ik reeds een drietal leden van onze Vereniging gelukwensen met een ontvangen koninklijke onderscheiding: mevr. drs. M. M. Doornink-Hoogenraad te Zutphen, mej. J. A. H. Nijhoff te 's-Graven- hage en de heer drs. E. J. Werkman te Assen. Mej. dr. I. H. van Eeghen, adjunct-archivaris van Amsterdam, werd gehuldigd ter gelegenheid van haar zilveren ambtsjubileum. 'Watertanden van inventarissen' was de titel van een aan haar gewijd artikel in het Algemeen Handelsblad. In functie traden als rijksarchivaris in Friesland de heer mr. J. Rinzema, als ge meentearchivaris van Zwolle de heer drs. F. C. Berkenvelder, als gemeentearchi varis van Eindhoven de heer mr. A. van Agt, als gemeentearchivaris van Gorin- chem de heer A. J. Busch en als streekarchivaris in het kwartier van Oisterwijk de heer P. J. M. Wuisman. Verscheidene leden werden bevorderd binnen de diensten, waar zij werkzaam zijn. Van harte verheugen wij allen ons met hen. Wij leven in een tijd waarin veel zaken, die een lang leven gehad hebben, aan revisie toe schijnen te zijn. Het ligt in onze aard dat wij ervoor waken het goede te behouden, maar laten wij er niet voor terugdeinzen om, wanneer het nodig is, nieuwe wegen te gaan, die niet platgetreden zijn. Met de wens dat het komende jaar voor het archiefwezen, de Vereniging van Archivarissen en U persoonlijk zeer voorspoedig zal zijn, open ik deze ver gadering. Studiedagen Het ligt in het voornemen, dat op Woudschoten bij Zeist op 15 en 16 oktober van dit jaar studiedagen zullen worden gehouden over het onderwerp Vernietiging en Acquisitie van Archiefstukken. De eerste dag zal worden georganiseerd door de rijksarchiefdienst, de tweede dag door de Vereniging van Archivarissen. Men streeft naar een praktische behandeling van het probleem: hoe wordt er vernie tigd. Als sprekers zullen naast Nederlanders uit archief- en registratuurwereld waarschijnlijk ook een Belg en een Duitser optreden. [112] ontleend aan de Nederlandse Staatscourant van 23 maart 1970, nr. 57. 10 maart 1970/Nr. 154.809 Afdeling O./M.A. De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, Gelet op artikel 23 van het Archiefbesluit; Gehoord de Archiefraad, Besluit: Artikel 1 De instellingen, vermeld op de bij deze beschikking gevoegde lijst, worden onder scheidenlijk aangewezen als archiefbewaarplaatsen, bibliotheken en andere instel lingen, als bedoeld in artikel 23 van het Archiefbesluit. Artikel 2 De beschikking van 12 januari 1970, Dir. O.K.N., Afd. O./M.A., nr. 152.819, wordt ingetrokken. Deze beschikking treedt in werking met ingang van de dag, volgende op die van haar plaatsing in de Nederlandse Staatscourant. Rijswijk, 10 maart 1970 De Minister voornoemd, M. Klompé. Bijlage, behorende bij de beschikking van de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk van 10 maart 1970, Directie O.K.N., Afdeling O./M.A. nr. 154.809. A. Archiefbewaarplaatsen 1 de rijksarchiefbewaarplaatsen; 2 de archiefbewaarplaatsen van de gemeenten Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Axel, Bergen op Zoom, Breda, Brielle, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Heerlen, Helmond, 's-Hertogen- bosch, Hulst, Kampen, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Nijmegen, Roosen daal en Nispen, Rotterdam, Schiedam, Tilburg, Utrecht, Vlaardingen, Vlissin- gen, Zierikzee, Zutphen en Zwolle; B. Bibliotheken 1 De Economisch-historische bibliotheek van de Vereniging 'Het Nederlands Economisch-Historisch Archief' te Amsterdam; [113]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 17