IBM-Nederland N.V. heeft eind 1968 een boekje uitgegeven over informatiever werking, waarin de mogelijkheden van de computer voor de wetenschap behan deld worden. In Boekarest wordt op het Staatsarchief met de computer geëxperi menteerd. De Amerikaanse archivaris James B. Rhoads schreef in The American Archivist' van juli 1969 dat de archivaris thans de computer ziet als een geschenk, waarmee de gegevens verwerkt kunnen worden voor veler behoeften. Alle interne gegevens van een archief zijn in een computer onder te brengen. De computer zal spoedig in staat zijn veel meer en gevarieerder inlichtingen te verschaffen dan de traditio nele inventarissen of gidsen, die hoewel er soms jaren aan gewerkt is een te eenzijdig karakter zouden hebben. In de National Archives wordt hard gewerkt aan de programmering van computers. Niet de Vereniging van Archivarissen, maar wel het Nederlands archiefwezen is waardig vertegenwoordigd geweest op de World Conference van 5-8 augustus te Salt Lake City (V.S.) en op het Colloque International van 2729 november te Ottawa (Canada). Te Salt Lake City sprak dr. S. Hart over de bronnen, waarin de plaatsen van herkomst van Duitsers, die via ons land naar Amerika gereisd zijn, voorkomen. Te Ottawa sprak hij over de rol der Nederlanders in Noord- Amerika in de eerste helft van de 17e eeuw. Uw voorzitter heeft op 17 oktober het congres bijgewoond, dat door de S.O.D. te Utrecht was georganiseerd en waar een forum onder leiding van de heer mr. G. B. J. Hiltermann discussieerde over Openbaarheid van overheidsdocumenten. De mening van de Nijmeegse hoogleraar prof. mr. S. F. L. baron van Wijnbergen, dat overheidsdocumenten in principe openbaar moeten zijn, werd door de overige leden van het forum niet ten volle gedeeld. De Algemene Rijksarchivaris waar schuwde dat wie beleidsarchieven openstelt openheid wint maar archieven ver liest. De vicevoorzitter, dr. L. P. L. Pirenne, en de heer mr. J. H. van den Hoek Osten- de vertegenwoordigden de Vereniging op het vierde Documentatiecongres op 7 november in het Nederlands Congresgebouw te Den Haag, dat onder het motto 'Het beeld van ons vak' in de vorm van een rollenspel mede onder onze auspiciën was georganiseerd. Naar aanleiding van dat congres heeft het bestuur opnieuw besloten om te trachten contact op te nemen met de Stichting Teleac met het doel het Nederlandse volk vertrouwd te maken met archieven en archiefwezen. Door het bestuur is de heer Pirenne gemachtigd. Vroegere pogingen in de zelfde richting zijn helaas op een teleurstelling uitgelopen buiten de schuld van de daarvoor ingestelde commissie uit onze Vereniging. Naar we hopen zal gezamenlijke krachtsinspanning tot resultaat leiden. Uw bestuur heeft ruim aandacht besteed aan de eigen uitgaven van de Vereniging, de Handleiding en het Nederlands Archievenblad. Ons streven blijft erop gericht dat de oude Handleiding in de vorm van een didac tische beginselverklaring opnieuw het licht zal zien. Er is reeds heel veel voor werk verricht, maar de laatste jaren is er stagnatie geweest. In een samenkomst van het bestuur met de Commissie Handleiding en de heer Ribberink als direc- [110] teur van de Rijksarchiefschool is besproken op welke wijze in de toekomst te werk gegaan zou kunnen worden. Wij hopen U zo spoedig mogelijk nadere mede delingen te kunnen doen. Het Nederlands Archievenblad, uitgave van onze Vereniging, die gevaar liep om financiële redenen te moeten verdwijnen of fuseren, heeft dank zij veel mede werking van het Departement nieuwe levenskansen gekregen. Het uit 1892- daterende contract met de uitgeverij te Groningen kon op gezonder basis her nieuwd worden. Wij doen ons uiterste best het blad weer regelmatig vier maal per jaar te doen verschijnen. Het bestuurslid mevr. drs. E. P. Polak-de Booy heeft op zich genomen om samen met de heren K. Meinema en drs. B. Woelde- rink een nieuwe index te vervaardigen, die ongetwijfeld zal voorzien in een grote behoefte. De redacteur en de redactiecommissie vertrouwen erop dat de leden door het schrijven van artikelen ertoe zullen meewerken de inhoud op peil te houden. De oud-redacteur, dr. J. E. A. L. Struick, is benoemd tot lid van het redactie comité van het internationale tijdschrift 'Archivum', een onderscheiding waarvoor een felicitatie past. Het ligt in de bedoeling dat alle internationale archiefcongres sen geprotocolleerd worden in 'Archivum'. Het verlanglijstje bevat voorts de publicatie van een internationale archiefbibliografie en archiefkroniek, van enquêtes betreffende de archiefbouw en van handboeken over archivistiek en archiefwetgeving. Het is jammer, dat 'Archivum' zo weinig haast schijnt te ma ken met de uitvoering van een ambitieus programma. Wij zouden veel profijt kunnen hebben van de toegezegde uitgaven. Het bestuur heeft zich erover beraden op welke wijze het ledental der Vereni ging, dat vrij stationair ca. 260 bedraagt, kan worden opgevoerd. Aangezien het van belang is dat de animo der jongere vakgenoten wordt gestimuleerd, heeft het bestuur besloten de leerlingen van de Rijksarchiefschool als introducé tot onze vergaderingen toe te laten. Het wekt de leden op hun stagiaires de toekomstige archivarissen aan te sporen de vergaderingen te bezoeken. Zij zijn van harte welkom; wanneer zij het examen gedaan hebben zullen zij het lidmaatschap mis schien meer een vanzelfsprekendheid gaan vinden. Ook zal het bestuur bevorderen dat in ruimere mate dan voorheen gebruik ge maakt wordt van art. 5 tweede lid der Statuten: 'Als gewone leden kunnen toe treden zij, die bij besluit der ledenvergadering met de in het voorgaande lid be doelde personen (de gediplomeerden) worden gelijkgesteld'. Zo kunnen bepaalde personen, die zich verdienstelijk maken voor het archiefwezen, met Uw toestem ming onze gelederen komen versterken zonder het normaliter voorgeschreven archiefexamen te hebben afgelegd. Het past ons gezamenlijk een moment stil te staan bij het verscheiden in het afge lopen jaar van enige leden van onze Vereniging. Op 22 december 1969 is te Arnhem overleden de heer H. Hoekstra, oud-archiva ris van de Gereformeerde Kerken, een trouw bezoeker van onze vergaderingen. In de vergadering van de Vereniging van Wetenschappelijke Archiefambtenaren [111

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 16