al een wonder! 'Zorg voor het familiearchief, de door mevrouw drs. E. P. Polak- de Booy geschreven handleiding voor allen, die familiepapieren te beheren heb ben, behoort tot de uiterst nuttige categorie van gidsen, die voor en na van de pers komen. Vermeldenswaard zijn het gereedkomen van het Oorkondenboek van Overijssel het moet een grote voldoening zijn voor mr. G. J. ter Kuile en de voortzetting van de uitgave der Arnhemse en Deventer stadsrekeningen. On verdroten vervolgt het Arnhemse Gemeentearchief ook de uitgave van studies in de serie 'Bijdragen tot de geschiedenis van Arnhem', terwijl daar tevens ten doop gehouden werd het indrukwekkend beeldverhaal 'Arnhem September 1944' met een tekst van de heer drs. P. R. van Iddekinge. Het Arnhemse Gemeentearchief fungeert daarbij dat lijkt me een novum als officieel erkende uitgeverij. Voor de heer Van Iddekinge is het eervol dat hij aangezocht is om samen met de heren drs. A. H. Paape, prof. dr. J. Presser, prof. dr. A. F. Manning en drs. R. L. Schuursma medewerking te verlenen aan de uitgave van het 'Bericht van de Tweede Wereldoorlog'. In de serie van het Rechtshistorisch Instituut te Leiden verscheen van de hand van de ons welbekende heer en mevrouw Leemans-Prins een nieuw wetenschap pelijk werk: 'Guillaume de Nassau et la Principauté d'Orange'. De Maastrichtse gemeentearchivaris, mr. drs. H. H. E. Wouters, mogen we reeds van harte gelukwensen met de bundeling van vijf belangwekkende studies, waar van er één in ons Archievenblad gepubliceerd is, tot het forse proefschrift 'Grens land en Bruggehoofd Historische studies met betrekking tot het Limburgse Maasdal en, meer in het bijzonder, de stad Maastricht'. Op vrijdag 6 februari a.s. zal de promotie te Nijmegen plaatsvinden. Tenslotte zijn er dan nog vele lezenswaardige artikelen, speelse prentenboeken en de stedenserie van 'Fibula-Heemschut', die ons in 1969 o.a. de korte stadshistorie leverde van Groningen door collega Schuitema Meijer en van Amsterdam door collega Van den Hoek Ostende. De Brabantse en Limburgse archivarissen gaan voort met het houden van contact dagen gezamenlijk met hun ambtgenoten van over de Belgische en Duitse grens, De Limburgers hadden op 18 maart hun Laurentiusviering te Brustem bij St, Truiden. De Brabantse archivarissendagen hadden op 3 en 4 oktober plaats te Herenthals en waren als altijd bijzonder geanimeerd. Tot de sprekers behoorden de collega's Bossink en Klaasen. Op initiatief van de archivaris van de Nederlandse Hervormde Kerk, dr. J. P. van Dooren, heeft zich een werkgroep gevormd van vertegenwoordigers van ver schillende kerkgemeenschappen, die belast zijn met de zorg voor of zich wijden aan de verzorging van kerkelijke archieven; deze groep komt geregeld bijeen ter bespreking van vakproblemen en ter uitwisseling van ervaring. Het bestuur gaat ervan uit dat het onderhouden van hartelijke contacten met ver enigingen, waarin bij de archieven werkzame personen zich aaneengesloten heb ben, vruchtbaar kan zijn. Wij verheugen ons erover dat een groep restaurateurs op initiatief van de restaurateurs van de Rijksarchieven in Gelderland en Over ijssel, de heren S. Geerlings en H. A. J. Hoes, de handen ineengeslagen heeft en [106] op 29 oktober te Arnhem overgegaan is tot oprichting van een vereniging. Vak problemen in het bijzonder de techniek en de opleiding en vakbelangen zullen de aandacht hebben van de jonge vereniging. Met interesse volgen wij de ontwikkeling. Het archiefwezen zou ten zeerste gebaat zijn bij een goede restau rateurs-opleiding. Misschien ligt hier een taak voor het Centraal Laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en wetenschap, waaraan ook de oplei ding van museum-restaurateurs is toevertrouwd, overigens helaas zonder de vol ledige instemming van de Vereniging van Musea-restaurateurs. Het is wel duidelijk dat wij er de wrange vruchten van plukken dat in het ver leden onvoldoende beseft is dat het restaureren van archiefbescheiden een vak op zich is. Zonder vakopleiding zullen we straks geen restaurateurs meer hebben, die hun vak verstaan. Voor het restauratie-atelier van het Algemeen Rijksarchief wordt een op internationaal niveau staande middelbare specialist als hoofd ge wenst, die tevens behulpzaam kan zijn bij het programmeren van het werk van de restaurateurs in de provincie en bij hun nascholing. Het kost in ons land moeite zo iemand te vinden. Er komen steeds meer gespecialiseerde krachten voor afgeronde taken in dienst bij het archiefwezen; geschiedschrijvers, bibliothecarissen, beheerders van prent en geluidsverzamelingen, medewerkers van educatieve diensten. Deze specialisten zijn doorgaans geen gediplomeerde archiefambtenaren en derhalve ook geen lid van onze Vereniging. Met name bij hen, die belast zijn met het beheer van prent verzamelingen, wordt opnieuw de wens naar het gesprek met vakgenoten uitge sproken. Wanneer de pogingen slagen om de sluimerende vereniging 'De Topo- grafische-Historische Atlas' nieuw leven in te blazen, zou in een behoefte voor zien zijn. Ongetwijfeld zou het archiefwezen daar wel bij varen. Rond de jaarwisseling 1968/69 was het vaststellen van gemeentelijke regelingen inzake de zorg voor de archiefbescheiden en inzake het toezicht op het beheer van nog niet naar een archiefbewaarplaats overgebrachte archiefbescheiden urgent. Aan de onjuist geachte model-verordeningen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten was ten onrechte de naam van de Vereniging van Archiva rissen verbonden. Om zoveel mogelijk te voorkomen dat deze ingang zouden vin den, zijn, overeenkomstig de wens van de vergadering van 26 maart te Eindhoven, de door onze Vereniging aanvaarde model-verordeningen ter kennis gebracht van alle gemeentebesturen met de aanbeveling te willen bevorderen dat ze zouden worden overgenomen dan wel als leidraad zouden worden gebruikt. Van de provinciale inspecteurs zullen wij kunnen vernemen welk resultaat onze circulaire heeft opgeleverd. Ingevolge art. 3 van het Archiefbesluit moet de Archiefraad gehoord worden bij het vaststellen van lijsten van voor vernietiging in aanmerking komende archief bescheiden en bij het geven van algemene richtlijnen, die bij het vaststellen van die lijsten in acht genomen moeten worden. Onze oud-voorzitter, lid van de Archiefraad, de heer Ribberink, heeft een schets van de algemene richtlijnen gemaakt en die aan ons toegezonden ter verspreiding onder de leden om zo de discussie op gang te brengen. Onder voorzitterschap [107]

Nederlandsch Archievenblad | 1970 | | pagina 14