IIlJ loof en zeven portefeuilles rnet stukken van het Bureau Bestrijding Vermogens- vlucht. De gewone contacten met uitgevers, pers, radio, televisie en film bestonden ook in 1967, evenals de bemoeienis met het onderwijs. Voor schoolgebruik werden cassettes vervaardigd, gevuld met een veertigtal documenten (kranten en tijd schriften, illegale publicaties, affiches, propagandapamfletten, een persoons bewijs, distributiebescheiden enz.), 13 reproducties van documenten waarvan on voldoende dubbele exemplaren voorhanden waren, alsmede 15 foto's. De docen ten waren over het algemeen enthousiast over dit materiaal ter verduidelijking van hun lessen over oorlog en bezetting. Naar aanleiding van enige suggesties werden door het geluidsarchief van het Instituut voor Geschiedenis van de Rijksuniversiteit te Utrecht 15 geluidsbanden vervaardigd met fragmenten van historisch geluids materiaal dat is afgestemd op de documentaire inhoud van de cassettes. Voor be geleidende films of dia's kan geput worden uit het in de handel zijnde materiaal. Een historische wandkaart ..Nederland in de Tweede Wereldoorlog" verscheen in 1967, een kaart van Europa in dezelfde periode is in voorbereiding. De directeur van het instituut, dr. L. de Jong, werd gekozen tot penningmeester in het voorlopig bestuur van het te Parijs opgerichte Internationaal comité voor de ge schiedenis van de tweede wereldoorlog, dat als geaffilieerd orgaan werd erkend door het onder de Unesco ressorterende internationale comité voor geschiedkun dige wetenschappen. Directe buitenlandse contacten waren er met de Bondsre publiek en Oostenrijk wat de justitie betreft en met de Bondsrepubliek, de DDR, Tsjechoslowakije, Engeland en de Verenigde Staten wat betreft bronnen onderzoek en uitwisseling van gegevens met verwante instellingen. J. H. v. d. HO Buitenlandse archivistische literatuur. Van Archives et Bibliothèques de Belgique archief en Bibliotheekwezen in Bel gië verscheen in 1967 na de op blz. 239 van Ned. Archievenblad 1967 besproken aflevering 1-2 ook nog aflevering 34. Deze wordt geopend met: Bibliothèques Scientifiques et Documentation, point de vue du bibliothécaire, door E. Sauvenier- Goffin. Vervolgens behandelt E. Vandewoude de archieven van het Koninklijk Pa leis te Brussel, die onder beheer van de Algemene Rijksarchivaris staan. Het be treft hier officiéél stukken uit de tijd van Leopold I (18311865) en Leopold II (18651909), maar ook van later tijd werden door het bureau van de groot-hof maarschalk, het kabinet des konings en de administratie van de civiele lijst stuk ken overgedragen. Voor Nederland van bijzonder belang zijn de brieven van Thor- becke aan E. H. J. vicomte de Conway, secretaris van de koning en sedert 1841 intendant van de civiele lijst. Conway was te Gent student bij Thorbecke geweest en er was steeds een band tussen leermeester en leerling blijven bestaan. Acht brieven werden tussen juni en december 1830 geschreven en de overige vijfen- [172] dertig tussen november 1849 en december 1853. Hun teneur is een toenadering te bereiken tussen Nederland en België1). Over de rest van de bijdragen kunnen we kort zijn. A. Scufflaire behandelt het bij haar artikel afgebeelde zegel van de abt van Villiers in Brabant uit 1190. Bernard Huys stelde een bibliografie samen van de werken van de musicoloog Antoine Auda (18791964). G. Wijmans geeft een overzicht van hetgeen na 1940 nog rest van de parochiearchieven van Doornik. D. van Overstraeten gaat de achter eenvolgende namen na van het dorpje Saint-Ghislain bij Bergen in Henegouwen. Uitvoerige verslagen en kroniek van het archief, waarvoor de redactie geïnspi reerd is door The American Archivist, besluiten deze aflevering met o.a. een lijst van archivalische publicaties 1965—1966, een lijst van inventarissen uit 1966 en een lijst van de buitenlandse archivalische tijdschriften. Een repertorium van alle archiefinventarissen in België is in voorbereiding. J- H. v. d. HO S. A. Argiefblad/S.A. Archives Journal 1961 heeft als thema de houdbaarheid van papier en inkt. In een viertal artikelen behandelen J. S. M. Venter. T. A. Bosua, P. A. Mijburgh en J. F. Preller de oorzaken van het bederf van papier en de mogelijk heden van herstel en instandhouding; de voor het papier wenselijke vochtigheid en temperatuur; de productie van papier in het algemeen en in Zuid-Afrika in het bijzonder en het herstel van archiefstukken in de staatsarchiefbewaarplaats te Pretoria.-A. Lewis geeft een overzicht van de geschiedenis en de bestand delen van archief en bibliotheek van de South African Jwesh Board of Deputies. Het bezoek van dr. Johannes Papritz uit Marburg wordt aangekondigd: van 1 maart tot 3 mei 1968 was hij in het kader van de Zuid-Afrikaans-Duitse culturele overeenkomst in de republiek. Pro bono publico komt nog even terug op de bijdrage van B. J. T. Leverton in de vorige aflevering. Hij wil de archiefbezoekers helpen met een inlichtende brochure en zo de archiefbezoekers helpen met een inlichtende brochure en zo de archief dienst ruimere en goed gefundeerde bekendheid geven.Op het voetspoor van The American Archivist bevat deze aflevering voor het eerst kroniek en tech nische nota's, die met een lijst van op archiefonderzoek gebaseerde publicaties en recensies de 74 bladzijden vol maken. Op de laatste wordt aandacht gewijd aan het artikel van collega Renting in het Rotterdam-nummer van ons Archievenblad over Documentaire verzamelingen in overheidsarchieven. Archivum XIV, 1964, verschenen in 1968, is geheel gewijd aan het in september 1964 in Brussel gehouden vijfde internationale archiefcongres. Het bevat de vol ledige tekst van de uitgebrachte rapporten en van de naar aanleiding daarvan ge houden discussies, zodat men het in het Ned. Archievenblad 1964, blz. 115—125 samengevatte, nog eens uitvoerig kan nalezen. J- H. v.d. HO Men zie hiervoor verder het derde deel van het Thorbeckearohief .uitgegeven door J. Brandt-van der Veen in de werken van het Historisch Genootschap te Utrecht, 1967, vierde serie, no. 8; i.h.b. blz. 473, 488 en 495. [173]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 90