Kroniek 3. van de levering af komen alle zakelijke lasten en belastingen, welke van het gekochte geheven worden, voor rekening van de gemeente Leeuwarden; 4. de verkoopster is tot geen andere vrijwaring gehouden dan <ot die wegens uit winning; 5. partijen doen afstand van het recht tot het vragen van ontbinding, als bedoeld in de artikelen 1302 en 1303 van het Burgerlijk Wetboek; 6. de kosten van overdracht komen voor rekening van de gemeente Leewarden; II. voor het bouwen van een verdieping (werkruimte) op de depotruimte achter het pand Grote Kerkstraat 29 en voor het treffen van verschillende voorzieningen in het gekochte ten behoeve van het huisvesten van het gemeente-archief en de stedelijke bibliotheek een krediet beschikbaar te stellen van 175.000, Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van Q Ter herinnering aan het leven der joden in Nederland vanaf de Middeleeuwen tot 1940, is onder de titel „Memorboek" een platenatlas samengesteld. In vele mu sea en archieven is een onderzoek ingesteld naar het voor de samenstelling van dit boek noodzakelijke materiaal. Toch is het mogelijk dat hier of daar nog afbeel dingen (schilderijen, tekeningen, oude foto's e.d.) zijn die illustratief zijn voor het leven der joden in Nederland vóór 1940. Ik moge daarom een dringend beroep doen op de lezers van dit blad om nog eens in de hun terbeschikking staande bronnen na te gaan of zij nog iets betreffende dit onderwerp kunnen vinden en dit dan aan ondergetekende te willen berichten. M. H. Gans, Sarphatistraat 169 hs., Amsterdam, tel. 249689 [170] Verslag van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie over 1967. Evenals 1966 had 1967 een zodanig verloop, dat de medewerkers van het insti tuut zich op hun directe wetenschappelijke werkzaamheden konden concentreren. Enkele kwesties, samenhangend met oorlog en bezetting, vroegen evenwel bij zondere aandacht: het in München gevoerde proces tegen drie personen, die in Nederland aan de lodenvervolging hadden deelgenomen, en de herdenking van de slag in de Javazee, die vijfentwintig jaar geleden plaats had. De directeur dr. L. de Jong werd met ingang van 1 september 1967 benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de algemene geschiedenis van de nieuwste tijd aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Op 21 september hield hij zijn inaugurele rede. getiteld: Een sterfgeval te Auschwitz. Als onderwerp voor zijn college's koos dr. De Jong: Hitier en het nationaal-socialisme. De voorberei ding van het eerste deel van Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog kwam vrijwel gereed. Mevr. drs. E. Fraenkel-Verkade begon aan de voorbereiding van het tweede deel van de correspondentie van mr. M. M. Rost van Tonningen, waarvan deel I in 1967 verscheen. Dit eerste deel van bijna 1000 bladzijden bestaat voor een kwart uit de inleiding, dan volgen meer dan driehon derd documenten, een beknopte levensloop van mr. Rost van Tonningen, regesten van de opgenomen documenten, samenvattingen in het Engels en een uitgebrei de index. Door deze opzet werden de documenten geplaatst in een samenhang, die in de inleiding en de voetnoten duidelijk is aangegeven. De Engelse vertaling van prof. dr. J. Pressers Ondergang kwam gereed naar een door dr. De Jong ge maakte verkorte versie, waarin de voor buitenlandse lezers van geen belang zijnde passages werden geschrapt. Voor de bronnenpublicatie over Nederland uit de archieven van de SS is drs. N. K. C. A. in 't Veld nu aan het schrijven van de inleiding toe. Van de monografie over het Protestants schoolverzet zal dr. De Jong een concept maken voor de samenvatting in het Engels, dr. J. C. H. de Pater kwam met zijn werk aan deze publicatie gereed. Drs. A. H. Paape werkt nog aan de monografie over de NSB 19311945. De aanwinsten in de categorie archieven (17, evenals in 1966) waren voor het merendeel zoals gebruikelijk aanvullingen op reeds bij het instituut berustende archieven. Afzonderlijke vermelding verdienen een bundel stukken uit de jaren 19381940 van het Protestantsch Hulpcomité voor Uitgewekenen om Ras of Ge- [171]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 89