na zal voor de thans zeer onbevredigdende huisvesting van archief en bibliotheek grotendeels een alleszins aanvaardbare oplossing zijn verkregen. Wij hebben ons dan ook met Gedeputeerde Staten van Friesland in verbinding gesteld teneinde in beginsel overeenstemming te bereiken omtrent de aankoop door de Gemeente van het pand Grote Kerkstraat 29 met de daarbij behorende achtergelegen tuin. Dit overleg heeft ertoe geleid, dat genoemd college zich be reid heeft verklaard aan de Provinciale Staten voor te stellen tot de overdracht van het gebouw en een gedeelte van het erf aan de Gemeente te besluiten vooi een bedrag van 265.000,De restrictie betreffende de overdracht van een ge deelte van het erf is gemaakt omdat de provincie de beschikking wenst te behou den over een noordelijk gedeelte van het erf ten behoeve van een eventueel in de toekomst noodzakelijke uitbreiding van het gebouw van de Fryske Akademy. Het aan de Gemeente over te dragen perceelsgedeelte is op de ter inzage gelegde tekening roodomlijnd aangegeven. Voorts kunnen wij u mededelen, dat de pro vincie pogingen aanwendt om het pand Groeneweg 22 aan te kopen. Indien deze pogingen het gewenste resultaat opleveren zal de provincie aan de Gemeente het recht verlenen om (na de afbraak van de opstal) via dit terrein over het bij de provincie in eigendom verblijvende gedeelte van de tuin vanaf de Groeneweg het achtererf van het pand Grote Kerkstraat 29 te bereiken. Wij hopen t.z.t. hierom trent een nader voorstel te kunnen doen. Ten aanzien van de koopprijs delen wij u mede. dat de overeenstemming op dit punt is bereikt na langdurige onderhandelingen. De tenslotte overeengekomen koopsom achten wij aanvaardbaar. Hierbij merken wij op, dat de kosten van nieuwbouw die van de aankoop van het pand Grote Kerkstraat 29, vermeerderd met de kosten van de aldaar te treffen voorzieningen, in belangrijke mate zouden overschrijden. Bovendien moet worden gesteld, dat het vestigen van het gemeen telijk archief en de stedelijke bibliotheek in het pand Grote Kerkstraat 29 geheel past in het kader van het zich geleidelijk aan ontwikkelende .culturele centrum" in dat gedeelte van de binnenstad. Zoals gezegd zullen in het pand Grote Kerkstraat 29 verschillende voorzieningen nodig zijn, onder meer om tot een juiste indeling van de archief-en depotruim ten te komen. Ook dient naast de reeds in het pand aanwezige werkvertrekken nog extra werkruimte voor het personeel te worden gecreëerd. Het is niet mo gelijk deze ruimte aan de bestaande archief- en depótruimte te onttrekken, reden waarom wij hebben getracht hiervoor een andere oplossing te verkrijgen. Deze kan worden bereikt door op de destijds achter het hoofdgebouw gestichte de potruimte een nieuwe verdieping te bouwen. Op deze wijze zal naar onze mening, ook wat de situering van de werkruimte in het geheel betreft, een bevredigend resultaat worden bereikt. Deze oplossing is bovendien aantrekkelijk, omdat de constructie van het dak van de depotruimte enige gebreken vertoont, die moeten worden hersteld. De fundering onder het depótgebouw is zodanig ontworpen en uitgevoerd, dat een zwaardere belasting alleszins verantwoord is. Bij de bouw van een werkruimte op de voorgestelde plaats kan dus het maken van funderingskosten worden ver- [168] meden. De plannen voor deze bouw zijn uiteraard nog niet uitgewerkt, maar ver wacht wordt, dat de kosten van deze opbouw, inclusief de kosten van de ove rige in het pand te treffen voorzieningen en wegens voorbereiding en toezicht, volgens globale raming 175.000,zullen bedragen. De uit de investering voortvloeiende kapitaalslasten zullen t.z.t. worden geraamd in de begroting voor 1969 en moeten worden gedekt uit de in die begroting op te nemen stelpost voor kapitaalslasten van nieuwe werken. Tenslotte delen wij u mede, dat wij trachten met de Staat der Nederlanden over eenstemming te bereiken omtrent het overnemen door de Gemeente van de aan het Tournooiveld, alhier, gebouwde bunker ten behoeve van de Luchtwacht dienst. Deze bunker, die thans niet meer als zodanig dienst doet, leent zich zeer goed als archiefdepót, aangezien zich in de bunker een aantal min of meer brand vrije ruimten bevindt. De aanwezigheid van dergelijke ruimten is voor een juiste en verantwoorde berging van belangrijke archieven noodzakelijk. Indien de ver werving van de bedoelde bunker onverhoopt niet mocht gelukken zullen wij genoodzaakt zijn u t.z.t. voor te stellen te besluiten tot het bouwen van een nieuwe brandvrije archiefberging, bijv. op het terrein, gelegen achter en behoren de bij het pand Grote Kerkstraat 29. Wij hopen echter u binnen afzienbare tijd het gunstige resultaat van onze onderhandelingen te kunnen berichten. Wij geven u thans in overweging te besluiten overeenkomstig het hierbij gevoeg de ontwerp. De Financiële Commissie kon niet worden gehoord. Nr. 15437. DE RAAD DER GEMEENTE LEEUWARDEN; gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 25 september 1968 (bijlage nr. 394); BES LU IT: I. aan te kopen van de provincie Friesland het op de bij dit besluit behorende tekening roodomlijnd aangegeven gedeelte van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leeuwarden, sectie C, nr. 2392, ter grootte van plm 1100 m-, met de daaropstaande opstal, plaatselijk gemerkt Grote Kerkstraat 29. voor een prijs van 265.000,en voorts onder de volgende bedingen: 1. het gekochte wordt overgedragen met alles wat daarop of daarin aanwezig is en met alle daarop rustende erfdienstbaarheden en lasten en daaraan verbonden rechten, doch vrij van huur en hypotheek; 2. de levering geschiedt op de dag van het verlijden van de akte van overdracht, [169]

Nederlandsch Archievenblad | 1968 | | pagina 88